Nevýhodné kurzy potají vysávají váš účet. Zjistěte, které banky nabízí ochranu. Tyto to umí
To si takhle nakupujete zboží na zahraničním e-shopu, vyberete produkt, objednáte a zaplatíte kartou, aniž byste museli platbu potvrzovat. Vše se zdá být v pořádku – do okamžiku, než zjistíte, že se vám z účtu strhlo více peněz, než jste čekali. Pokud je vám tato situace povědomá, pak vězte, že se pravděpodobně nejedná o podvod, ale o následek takzvané dynamické konverze měny (DCC).
Při platbách kartou na zahraničních e-shopech dochází díky DCC k automatickému převodu měny. Tato služba se může zdát na první pohled pro držitele karty jako prima řešení, protože platba se sama strhne v měně, ve které je jeho karta vedena. Ve skutečnosti se ale jedná o promyšlený trik, jak od nakupujícího legálně získat více peněz. Kurzy, podle kterých automaticky převod proběhne, jsou totiž velmi nevýhodné.
Jak se nevýhodnému kurzu ubránit?
Automatická konverze neprobíhá jen v případě online nákupů. O peníze kvůli zbytečně drahému kurzu můžete přijít i ve chvíli, kdy použijete svou kartu pro výběr z bankomatu v zahraničí, nebo při platbě prostřednictvím terminálu v obchodě. Naštěstí existuje řešení, jak se těmto nepříjemnostem bránit. Některé české banky totiž nabízí možnost blokace DCC.
Zablokování dynamické konverze měny lze u vybraných bank zpravidla provést v internetovém bankovnictví v sekci nastavení karty. Funkce plateb s DCC bývá obvykle defaultně povolená, takže ji zde stačí vypnout, respektive zakázat.
Celá akce zabere jen pár minut a není kvůli tomu ve většina případů potřeba chodit do banky. Pokud ale zmíněnou funkci ve svém internetovém bankovnictví či mobilní aplikaci nevidíte, je možné, že banka, u které máte vedený účet, tuto možnost vůbec nenabízí. V takovém případě je nejlepší jít se osobně informovat na pobočku dané společnosti.

Blokaci DCC umožňují jen některé banky
Ačkoliv je blokace dynamické konverze měny poměrně snadné řešení, jak se platbám s nevýhodným kurzem vyhnout, zatím ji v tuzemsku nenabízejí všechny banky. Momentálně funkci plateb s DCC můžete zakázat jen u necelé poloviny z nich.
Jako první v ČR tuto možnost nabídla svým klientům v roce 2020 mBank. Postupem času ji následovalo několik dalších bankovních společností. Úplnou nebo alespoň částečnou ochranu před ztrátou peněz kvůli DCC tak v současné době poskytují například následující instituce:
- Česká spořitelna
- Fio banka
- mBank
- Partners banka
- Raiffeisenbank
- Max banka
Ne všechny uvedené banky ale umožňují blokaci DCC pro platby kartou na internetu. Například Raiffeisenbank nabízí ochranu před nevýhodným kurzem jen v případě výběrů hotovosti z bankomatů v zahraničí, stejně jako to měla zavedené i Equa bank, než ji Raiffeisenbank koupila.

Konverzi můžete někdy odmítnout i na místě
Dobrou zprávou je, že někdy je možné konverzi odmítnout přímo na místě při výběru z bankomatu. Avšak tuto možnost nenabízí všechny zahraničí bankomaty, pouze některé z nich. Navíc se někteří provozovatelé bankomatů snaží ztrátu ušlého zisku kompenzovat zavedením poplatku za výběr. I na něj vás však musí vždy upozornit, čili je možné výběr odmítnout a zkusit najít jiný bankomat, který poplatek zavedený nemá.
O něco horší je to pak v případě placení kartou v obchodech. Na platebních terminálech totiž možnost odmítnutí konverze často nevidíte. Jakmile zadáte PIN pro provedení platby, automaticky udělujete souhlas s DCC. Jedinou možností, jak se bránit, je zeptat se přímo prodejce a případně konverzi explicitně odmítnout. Nejvýhodnější však je v cizině vždy platit tamější měnou, a ne v českých korunách.
Zdroje: mbank.cz, financnizralost.cz, csob.cz, moneta.cz, rb.cz