Zamlženým oknům v autě odzvonilo. Stačí tyto jednoduché triky
Mlžení oken v autě je poměrně běžný jev, a to především v průběhu chladnějších měsíců. Vzhledem k tomu, že se jedná o fenomén nepříjemný, měli byste vědět, jak se ho co nejefektivněji zbavit.
Proč dochází k mlžení oken v autě? Důvody existují dva. Prvním z nich je zvýšená vlhkost v interiéru vozidla. Způsobuje ji vydechovaný vzduch, mokré či navlhlé oblečení, ale třeba také boty od sněhu. K tomu je ovšem nutné přidat ještě teplotní rozdíl mezi vnitřním a vnějším prostředím. Venku je zima, uvnitř teplo, a pokud se střetne teplý a vlhký vzduch se studenými okny, objeví se ono nechvalně známé zamlžení. K tomu však vlastně docházet vůbec nemusí.
Zamlženým oknům v autě lze předcházet
V současné době lze najít v hlubinách internetu spoustu rad, z nichž některé by šlo označit za babské. Ty obecně říkají, jakou zvolit proti zamlženým oknům prevenci. Některé se sice mohou zdát poněkud netradiční, přesto vybíráme především ty, které vám mohou skutečně pomoci.
- Předně byste měli minimálně v zimě vsadit na gumové koberečky. Ptáte se proč? Vlhkost z textilií nasáklých vodou se po zapnutí topení začne odpařovat a problém je na světě. Vodu z gumových koberečků lze jednoduše vylít a navíc rychleji schnou.
- Ještě předtím, než nastoupíte do vozu, oklepejte si boty a oblečení od sněhu. Pokud jej nanosíte dovnitř, máte zaděláno na komplikaci.
- Pomoci může i stará dobrá jedlá soda. Jak postupovat? Vysypte ji na papírové ubrousky, jež následně umístěte na palubovku či sedačky. Pak totiž bude pohlcovat vlhkost.
- K dispozici máte i speciální spreje proti mlžení oken, které lze sehnat prakticky všude.
- Použít je možné i utěrky proti mlžení oken, jež jsou rovněž běžné k dostání.
- Vhodnou prevencí proti zamlženým oknům v autě se může stát i tzv. silikagel, tedy pytlíčky, které mohou účinně pohlcovat vlhkost. Kam je umístit? V podstatě kamkoli v interiéru vozu, např. do přihrádky dveří.
- Dle všeho může zabrat i gel na holení. Jednoduše jej nanesete na sklo, jež by mělo být vyčištěné, a následně ho důkladně rozetřete. Doba působení? Prý až 14 dní!
- Viníkem zamlžených oken může být i zanesený kabinový filtr, který byste měli alespoň jednou ročně měnit.
- Na vině ovšem často bývá rovněž špatně fungující těsnění dveří. Náhradní gumové těsnicí pásky stojí pár korun a jejich montáž zvládne každý.
- Účinnou prevencí proti zamlženým oknům je rovněž zapnutá klimatizace. Ano, i v zimě. S její pomocí totiž zbavíte interiér vozu přebytečné vlhkosti. Navíc pomáhá odpařovat vodu ze samotných skel.
- Doplňme, že srážení vody pomáhá rovněž nečistota. Proto byste měli interiér automobilu pravidelně uklízet, a to pochopitelně nejen v souvislosti se zamlženými okny.

Jednoduchý trik – kočičí stelivo
Nyní se ještě zaměříme na jeden trik, které může rovněž efektivně pomoci předcházet zamlženým oknům v autě, byť se asi bude zdát poněkud bizarním. Patříte-li mezi chovatele koček, vyzkoušet můžete rovněž kočičí stelivo, které může, ale nemusí být silikagelové (o tomto materiálu jsme se zmínili už výše). Jak jej použít? Stačí jím např. naplnit klasické ponožky a mělo by fungovat. Jeho „funkcí“ v kočičích záchodcích je ostatně vstřebávání vlhkosti. Musíme ovšem doplnit, že ani to někdy nemusí 100% pomoci…
Co dělat, pokud už se okna zamlží?
Ačkoli by šlo s nadsázkou napsat, že byste měli přestat (minimálně zhluboka) dýchat, předně je vhodné z oken oškrábat námrazu a omést sníh. Pokud se jich totiž nezbavíte, pozdější prohřátí skel bude trvat delší dobu. Při zamlžených oknech je vhodné alespoň v krátkosti vyvětrat, takže otevřete okna. Poté je vhodné zapnout ventilátory a topení na maximum, ale zároveň byste měli vypnout vnitřní oběh vzduchu. Kroků, které můžete učinit, je tedy opravdu mnoho.
Upozorňujeme: mezi babské rady na zamlžená skla patří rovněž syrová brambora či pasta na zuby, případně rýže ve varných sáčcích. Ačkoli tyto kroky rovněž vyzkoušet můžete, spíše bychom vám doporučovali se zaměřit na preventivní kroky, které jsme uvedli výše.