Počasí se utrhlo ze řetězu: Na Česko míři tropická nálož. Čekejte kolaps a vedro, jaké tu dlouho nebylo
Evropu v příštích dvou týdnech zasáhnou výrazné teplotní extrémy. Zatímco na východě kontinentu bude nezvykle chladno, ze západu se žene vlna velmi teplého vzduchu. Česko se ocitne přesně mezi těmito dvěma proudy. Podle meteorologů z portálu Severe Weather se počasí na našem území rozdělí. Východ čekají podprůměrné teploty, zatímco západ zažije nadprůměrné oteplení.
„Kontinent bude rozdělen na dvě poloviny. Chladnější počasí, než bývá obvyklé, bude na východě a normální a postupně teplejší podmínky budou na západě,“ tvrdí meteorologové.
Britská média se baví o „mini vlně veder“. Podle nich čeká Evropu opravdu extrémní počasí, které jsme možná za posledních deset let ještě nezažili.
Předpovědi ještě nikdy nebyly tak agresivní, říká Schenk
Podle slov meteorologa Jana Schenka je velmi pravděpodobné, že červen, červenec a srpen letošního roku přinesou extrémní teploty napříč celou Evropou. Upozorňuje, že nárůst teplot začne už během června a existuje 70 až 100% pravděpodobnost, že třeba Německo a Rakousko zažijí jedno z nejteplejších letních období vůbec. Podobný vývoj lze podle něj očekávat i v České republice.
Za mimořádně horké počasí bude zodpovědná tzv. tepelná kupole, tedy oblast vysokého tlaku vzduchu, která se usadí nad jihovýchodní Evropou a rozšíří se nad část střední Evropy. Tento jev způsobí hromadění teplého vzduchu bez přirozeného ochlazování, což může vést k extrémním teplotám trvajícím celé týdny. Meteorologické modely počítají s tím, že teploty překročí hranici 40 °C a srážek bude minimum. Vlna veder podle předpovědí může přetrvat až do konce srpna.

Honsová: Nebude to tak hrozné!
Meteoroložka Dagmar Honsová varovné výhledy mírní. Podle ní není důvod k panice, protože podobné scénáře sledujeme v Evropě už posledních dvacet let. „
„Nebude se dít nic jiného než to, na co jsme zvyklí,“ uvedla.
Zároveň upozorňuje, že vzhledem k časové vzdálenosti nelze s jistotou říct, jak přesně bude léto vypadat. Navíc se podle ní americké a evropské modely zásadně rozcházejí. Zatímco evropské očekávají sucho, americké naopak předpovídají srážkově bohatý červenec, který by mohl negativní vývoj zvrátit.
Výhledy počítají s teplotními odchylkami mezi jedním až dvěma stupni Celsia, na severu až o tři stupně více. Honsová očekává teplé léto se střídajícími se obdobími tropických teplot a veder, ale podle jejích slov není namístě mluvit o extrému. Připomíná také, že silné srážky na jihu Evropy a další očekávané deště by mohly výrazně snížit riziko lesních požárů, které v minulých letech devastovaly přímořské oblasti.
První vlna veder se blíží
Meteorologové i tak upozorňují, že extrémní horka a sucho hrozí už od června. První výrazné oteplení by mělo nastat už 19. května, kdy teploty začnou výrazně stoupat. Vlnu letních teplot lze očekávat na začátku června, přičemž červenec a srpen by měly přinést nadprůměrně vysoké teploty s minimem srážek. Pokud se prognóza naplní, může extrémní počasí pokračovat až do podzimu. Německo, Rakousko a okolní státy podle Schenka čeká jedna z nejsilnějších vln veder za poslední desetiletí.
Český hydrometeorologický ústav ve své dlouhodobé předpovědi uvádí, že i na našem území bude konec května ve znamení postupného oteplování. Zatímco první květnový týden byl teplotně podprůměrný, druhý se drží mezi podprůměrným a průměrným pásmem. Výraznější změna má přijít ve třetím a čtvrtém týdnu května, které mají být průměrné až mírně nadprůměrné, což potvrzuje nástup letního počasí.

Rada je jasná: Nezapomínejte na pitný režim
Letní měsíce mohou být letos mimořádně náročné nejen kvůli vysokým teplotám, ale i kvůli nedostatku srážek. Odborníci proto doporučují připravit se včas. Lidé by měli dbát na dostatečný pitný režim, vyhýbat se přímému slunci v odpoledních hodinách a chránit pokožku kvalitními opalovacími krémy. Nutnost zvýšené opatrnosti platí především pro děti, seniory a osoby s chronickými onemocněními.
Zdroje: novinky.cz, tn.cz