Varování pro Čechy: Kousavý létající hmyz se šíří po celé republice. Útočí v rojích
Léto je každoročně obdobím, kdy příroda hraje všemi barvami a lidé míří ven, do lesů, k vodě nebo na výlety do přírody. Spolu s tím ale přichází i sezóna hmyzu, který umí letní pohodu rychle pokazit. Vedle komárů a vos se v posledních letech do popředí zájmu dostává další neoblíbený návštěvník, o kterém se stále více mluví kvůli jeho nepříjemnému kousnutí.
Z různých částí republiky se množí svědectví lidí, kteří byli napadeni rojem drobného létajícího hmyzu. Po několika hodinách se na kůži objevilo zarudnutí, otok nebo svědivé puchýřky. V některých případech i dlouhotrvající vyrážky. Repelenty na ně bohužel nezabírají. Tento druh se totiž přichytává na oběť tak pevně, že ho lze odstranit jen mechanicky.
Vypadá jako klíště, ale létá
Za útoky stojí kloš jelení, parazitický hmyz, kterému se lidově říká létající klíště. I když se tak nejmenuje oficiálně, vzhledem i chováním skutečně klíště připomíná. Má ploché tělo, silné nohy s háčky a je schopen velmi pevně se přichytit na kůži nebo do vlasů. Na rozdíl od běžného klíštěte však létá a jeho cílem není pouze lesní zvěř, ale i lidé.
Po dopadu na tělo často zaleze pod oblečení nebo do vlasů, kde se ukryje a následně se zakousne. V tu chvíli se jeho křídla samovolně odlomí, kloš totiž létá pouze do prvního přichycení. Poté už tráví celý zbytek života na těle svého hostitele.

Nepříjemné kousnutí svědí, bolí a někdy i mokvá
Na rozdíl od komára si člověk kloše často všimne až za několik hodin. Kousnutí zpočátku téměř nebolí, ale později se může objevit zarudnutí, otok, bolest, puchýře nebo tvrdé svědivé pupínky. U citlivějších jedinců se mohou vytvořit i hnisavé ranky, které se hojí dlouhé týdny. V některých případech byly zaznamenány reakce trvající i několik měsíců, včetně tmavé pigmentace a zánětlivých ložisek.
Lidé často popisují, že ranka svědí natolik, že si ji rozškrábou do krve. U některých se objevila i horečka, bolest hlavy nebo malátnost. Nejvíce bývá napadána oblast krku, hlavy, podpaží nebo pasu, tedy místa, kde se kloš snadno přichytí pod oblečení.
Ochrání jen správné oblečení
Největším problémem je, že klasické repelenty na kloše téměř nezabírají. Nevadí mu ani moderní přírodní přípravky. Jedinou skutečně funkční prevencí tak zůstává mechanická ochrana, tedy dlouhé rukávy, kalhoty zastrčené do ponožek a pokrývka hlavy.
Odborníci doporučují po každé procházce v přírodě pečlivě prohlédnout nejen pokožku, ale také vlasy, oblast za ušima a oblečení. Kloš je malý, hnědý a pohybuje se rychle. Přestože není známý přenášením závažných nemocí jako je klíšťová encefalitida či borelióza, může být nositelem bakterie Bartonella schoenbuchensis. Ta způsobuje svědivé vyrážky a může vyvolat i zánět kůže nebo mírné příznaky podobné chřipce.
Nejčastěji napadá v létě a na podzim
Kloš jelení je aktivní od srpna do listopadu. Nejčastější výskyt je v září a říjnu, ale v některých oblastech útočí i dříve. Obzvlášť hojně se vyskytuje v lesích, v oblastech, kde žijí jeleni, srnci nebo divočáci. Vyhledává tmavé oblečení a pohyb, proto je člověk ideálním terčem.
Kloš jelení sice neútočí v rojích tak, jak je známe například u vos nebo včel, ale lidé si jeho nálety často jako roj vykládají. V období nejvyšší aktivity, tedy hlavně v září a říjnu, se totiž může na jednom místě nacházet desítky až stovky jedinců. Stačí projít lesní stezkou, kde se zdržovala zvěř, a během pár vteřin máte na sobě celý „mrak“ tohoto hmyzu. Kloši nejsou koordinovaní, ale jakmile zaznamenají pohyb a teplo, slétnou se najednou na tělo.

Odstranit se dá pouze ručně
Pokud vás kloš kousne, ideální je ranku ihned dezinfikovat a sledovat vývoj. Pomoci mohou také přírodní prostředky, například čerstvě rozmačkaný jitrocel, řebříček nebo levandule. Na otok se osvědčuje studený obklad. Samotného kloše je potřeba co nejdříve odstranit, nejlépe pomocí pinzety nebo prstů v rukavicích.
Rozhodně se ho nesnažte seškrábnout nehty, protože je velmi pevně přichycený a má tvrdý krunýř. Někdy je potřeba ho lehce povytáhnout nebo narušit jeho sevření jemným tahem do stran. Pokud se reakce zhoršuje, vznikají puchýře, mokvání nebo zarudnutí trvá déle než týden, je namístě navštívit kožního lékaře.