Upozornění: Nevědomá chyba při placení kartou vás může stát všechno. Dělá ji každý druhý
Platební kartou v dnešní době platí takřka každý. O to větší je pak pravděpodobnost toho, že bude nějaká z karet zneužita zlodějem. Častokrát jim navíc lidé servírují citlivé informace přímo pod nos.
Placení kartou je jeden z nejjednodušších a zároveň také nejbezpečnější způsobů, jak v obchodě uhradit útratu. Stále je ale potřeba být obezřetní a nedat zlodějíčkům, kteří číhají na každém rohu, šanci. Mnozí si stále myslí, že se jim nic špatného stát nemůže, a podceňují svou bezpečnost. To se jim ale může šeredně vymstít.
Obezřetnost na prvním místě
Snad každý někdy při výběru z bankomatu či používání platebního terminálu v obchodě četl, že by si měl při zadávání PIN kódu krýt klávesnici. Málokdo to ale skutečně dělá. Spousta lidí spoléhá jen na boční plastové kryty ze stran klávesnice, které pochopitelně znesnadňují zlodějům čtení zadávaného kódu, ale ne ve všech případech dostatečně.
Leckdy totiž může zločinec stát přímo za vámi a vidět, která čísla při placení mačkáte. Rozhodně je tedy namístě si klávesnici druhou rukou skrýt, abyste na terminál viděli jen a pouze vy.

Jakmile by zloděj zpozoroval váš PIN kód a následně vám nepozorovaně ukradnul platební kartu, během chviličky vás může připravit o všechny vaše peníze. Je tedy žádoucí nedat mu šanci a peněženku, v níž nosíte kartu, nosit na dobrém místě. V ideálním případě ji mějte například v náprsní kapse u bundy či v dobře zapnuté kabelce. Nikdy nenoste peněženku v zadní kapse u kalhot ani v batohu.
Ještě větší bezpečnost
Drtivá většina lidí má na své kartě nastavený pouze čtyřmístný PIN kód. A řada z nich vůbec neví o tom, že jejich kód pro výběr hotovosti a placení může být až šestimístný. I když jde jen o 2 čísla navíc, rozhodně zločincům významně znesnadní ukrást vám vaše peníze. Rozhodně se tedy vyplatí si PIN kód změnit. U některých bank je možné tuto změnu provést online v mobilním bankovnictví. U jiných bank pak tuto změnu provedete pouze v bankomatu.
PIN kód by měl být unikátní. V ideálním případě by měl být tvořen čísly, která nijak nesouvisí například s vaším datem narození či datem narození vašich blízkých. Zároveň je ale třeba, aby byl pro vás dobře zapamatovatelný. V žádném případě u sebe v peněžence nenoste lísteček, na kterém by byl kód napsaný.
Pokud už se náhodou stane, že o svou platební kartu přijdete, neprodleně kontaktujte svou banku, abyste mohli kartu zablokovat.

Lepší alternativy
V posledních letech je stále populárnější placení mobilním telefonem, ve kterém máte kartu nahranou. Anebo třeba chytrými hodinkami. Nejenže je tento způsob pohodlnější, ale také je bezpečnější.
Při placení jsou využívány vaše biometrické údaje, tedy například otisk prstu anebo Face ID. Případně pak také heslo, které může být mnohem delší než je klasický PIN kód. Na terminálu po ověření pak nemusíte zadávat vůbec žádný kód, a tak riziko krádeže padá na minimum. V modernějších bankomatech také můžete s pomocí telefonu vybírat peníze, čímž prakticky odpadá povinnost u sebe nosit platební kartu.
Co když se ale někdo zmocní vašeho telefonu a zároveň zná kód vašeho zámku? Můžete být v klidu, z bankomatu žádné peníze vybrat nemůže. I když totiž lze použít telefon při výběru hotovosti, do bankomatu je stále nutné namačkat PIN kód ke kartě.
Obezřetní byste ovšem měli být hlavně na internetu při placení různého zboží. Zejména pak u neověřených prodejců. Pro takové případy je vhodné založit si virtuální platební kartu a tu následně použít u poklady e-shopu. Virtuální platební karta bude použita k zaplacení úhrady a krátce po transakci se sama zruší.