Tyto 3 věci mezi svátky nesmí nikdo vidět. Návštěva by vás kvůli nim mohla pomlouvat celý rok
Mezi svátky klidu a míru nás čeká také plejáda návštěv. Perfektní dojem mohou pokazit drobné maličkosti, které vám mnozí hosté neodpustí. Možná si ale ani nejste vědomi toho, že by byly součástí vašeho domova či chování. Podívejte se na ty nejčastější přešlapy v českých domácnostech.
Češi konzumují alkohol ve velkém, ten tak samozřejmě nesmí chybět ani v rámci vánočních a novoročních oslav, ať už to jsou domácí svařáky, grogy nebo třeba vaječné likéry. Mnozí si však potrpí na alkohol výběrový, a to zvláště o svátcích, kdy nejlevnější sklenkou šumivého vína příliš parády nenaděláte. Můžete naopak vzbudit dojem, že na svých hostech šetříte.
Levné víno? Raději svařák!
Sahat po těch nejdražších a výběrových značkách je zase pochopitelně zásahem do peněženky, v rámci večírků se totiž často pije ve velkém a luxusní lahvinky se tak hodí spíše jako dar. Namísto toho jděte zlatou střední cestou, kdy zakoupíte dobrou a kvalitní značku, kterou nikoho neurazíte. Jeden „lepší“ kousek můžete pak nabídnout hostům třeba v rámci slavnostního přípitku. Z levného vína pak raději vyrobte domácí svařák, kterým stoprocentně zaujmete.

Důležité je také správné podávání alkoholu, jeho nalévání do vhodných skleniček a zachování kýžené teploty. Zatímco červené víno se podává při pokojové teplotě, bílé by mělo být vychlazené. Nikdy také nerozléváme pití, které přinesla sama návštěva, tedy pokud se nejedná o suvenýr z cest nebo o domácí výrobu, kterou se nám chce dotyčný pochlubit.
Umýt okna nestačí
Dalším velkým tématem je vánoční úklid. Hospodyňky v prosinci pečlivě myjí okna a na stoly pokládají sváteční ubrusy. S návštěvami ale souvisí také neustálé vaření a plné koše, které mohou pořádně zapáchat. V momentě, kdy odejde host něco vyhodit, se mu naskytne nepěkný pohled. Koše tak před příchodem návštěvy raději vyneste a ukliďte i nádobí. To, které se během večera zašpiní, můžete odkládat z dohledu, například do myčky.
Rozhodně se také namísto leštění oken zaměřte i na celkový dojem, nenechávejte například v dohledu pověšené prádlo, které je příliš intimní na to, aby kolem něj chodili hosté. Dbejte též na úklid koupelny a toalety, kde se vaše návštěva během večera pravděpodobně několikrát zastaví.
Kupované cukroví
Zásadním bodem večera je také občerstvení, které svým hostům nabídnete. Je slušností nabídnout ostatním domácí cukroví, to kupované pak může vzbudit naopak rozpaky. Jestliže už fanoušky sladkostí a pečení nejste, je tak lepší nenabízet raději žádné, případně pár kousků objednat. Namísto kupovaných zákusků se osvědčí nabídnout hostům třeba slané pochutiny jako chlebíčky nebo sýrové či masové talíře. Ty můžete doplnit kvalitním vínem a je hotovo!

A co taková konverzace? Vyhýbejte se těžším tématům, neřešte vztahové problémy, nemoci, přítomných žen se neptejte na těhotenství ani nekomentujte jejich váhu nebo to, že působí unaveným dojmem. Muže zase neuvádějte do rozpaků otázkami na to, kdy se konečně vyjádří a svou partnerku požádají o ruku. Návštěvu také nenuťte, aby se přezouvala, a rozhodně ji nikdy nevyhánějte. To, kdy odejde, zůstává na ní. Případně můžete dotyčným šetrně během plánování setkání naznačit, že budete mít druhý den plno práce. Z toho pochopí, že by se neměli zdržet dlouho.
Pár rad pro návštěvy
Velkým faux pas je přijít na návštěvu s prázdnýma rukama. V ruce mějte alespoň lahvinku a kytici pro hostitelku. O svátcích můžete přinést i nějakou dobrotu. Trapasem není pouze pozdní, nýbrž také příliš brzký příchod. Jste-li tak domluveni třeba na šestou hodinu večer, je ideální dorazit v šest deset, aby si mohli hostitelé trochu vydechnout a stihli dokončit veškeré přípravy. Děti pak neberte na návštěvu bez předchozí domluvy, stejně tak ani domácí mazlíčky.
Zdroje: ceskatelevize.cz, prozeny.cz