Tuhle chybu dělá při žádosti o důchod mnoho lidí. Kvůli ní přicházejí o stovky měsíčně
Odchod do penze je pro většinu lidí velkým životním milníkem. Po desítkách odpracovaných let je najednou čeká zasloužené volno, které hodlají využít po svém a konečně být pány svého času bez ohledu na rozpis pracovních směn. Aby byl odchod do starobního důchodu co nejplynulejší, je nutné mít v pořádku všechny náležitosti a dokumenty, které se k penzi vztahují. Bohužel se stává, že i dnes mnoho lidí dělá při žádosti o důchod tuhle chybu. Kvůli ní pak noví penzisté přicházejí o stovky korun měsíčně, a to úplně zbytečně.
To, že člověk dovrší důchodového věku, totiž ještě automatický neznamená nárok na výplatu důchodu. Věk je pouze jednou z podmínek, které je potřeba splnit, abyste vyhověli administrativním a zákonným předpisům a mohli důchod pobírat. Žádat o penzi není nic jednoduchého, a není proto divu, že v tom nejeden člověk tápe a opakuje pořád ty samé chyby jako tolik uchazečů před ním. Pokud se blížíte důchodovému věku a v blízké budoucnosti vás žádost čeká, zkuste se poučit z těch nejčastějších chyb ostatních a buďte perfektně připraveni.
Alfou a omegou je sociální pojištění
Ve chvíli, kdy dosáhnete důchodového věku, který zjistíte podle výpočtových tabulek, důchod vám automaticky nepřijde. Doložit totiž musíte dokumenty, z nichž je jasné, že jste splnili podmínku placení sociálního pojištění v délce nejméně 35 let. U předčasného důchodu se minimální doba pojištění prodlužuje na 40 let. Vše řešte s dostatečným předstihem, aby se vám nestalo, že zůstanete bez finančních prostředků. S přípravou odchodu do penze začněte klidně už pár let předem. Na pracovišti České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) si zjistěte, zda u vás mají evidované všechny potřebné náležitosti týkající se odvodu sociálního pojištění.

Často se stává, že lidé po takové návštěvě zjistí spoustu nesrovnalostí, které je potřeba do žádosti o důchod vyřešit. Čím více času na to máte, tím lépe. Pracovníci ČSSZ doporučují pracujícím kontrolu uhrazeného pojištění ještě za doby trvání pracovního života prostřednictvím Informativního osobního listu důchodového pojištění. Při průběžné kontrole můžete snadněji vyřešit chyby ve svém pojištění a vyhnete se dokazování desítek let starých událostí. To potvrzuje i ústřední ředitel ČSSZ Mgr. František Boháček:
„Doporučujeme pojištěncům, aby se o stav svého pojištění zajímali každý rok. Ačkoliv mají zaměstnavatelé povinnost odevzdávat evidenční listy svých zaměstnanců, ne vždy to splní. A pokud dokument chybí, musí se to došetřit. Takové došetření můžete trvat i měsíce, a lidé do té doby nemají nárok na starobní důchod.“
Nezapomeňte na všechny výdělky
Výše starobního důchodu do velké míry souvisí s výdělky, kterých jste za svůj pracovní život dosáhli. Důchod se skládá ze dvou složek, kterými jsou základní výměra (stejná pro všechny) a procentní výměra, která reflektuje, kolik jste v průběhu života vydělávali. Výpočet procentní výměry probíhá na základě určených koeficientů, ale obecně platí, že čím vyšší výdělky, tím lepší důchod. Proto dbejte na to, abyste měli na úřadech zaevidované veškeré své příjmy, abyste se v budoucnu zbytečně nepřipravili o stovky až tisíce korun měsíčně. V každém pracovním životě existují období, kdy pojištěnec pracovat nemohl, případně nepracoval vůbec ze závažných důvodů. Stát na tyto okolnosti pamatuje a označuje je jako vyloučené doby. Patří sem mj. mateřská a rodičovská dovolená, invalidita třetího stupně, studium na vysoké škole, evidence na úřadu práce atd. I vyloučené doby se započítávají do důchodu, berou se jako automaticky pojištěné a neřeší se výše výdělku.

Příprava na důchod je velkou věcí, k níž bezpodmínečně patří komunikace s úřady. Abyste se vyhnuli problémům těsně před důchodem, zkuste si patřičné náležitosti kontrolovat průběžně. Vyhnete se tak dohledávání desítky let starých záznamů a ušetříte si spoustu nervů. Dbejte na správné vyplnění žádosti o starobní důchod. Pokud si nevíte rady, obraťte se na ČSSZ, kde vám pomůžou. Nedělejte stejnou chybu, jako mnoho lidí před vámi. Nenechávejte řešení důchodu na poslední chvíli, abyste se pak zbytečně nepřipravili o stovky korun měsíčně, které vám budou chybět.