Upozornění: Tohle vás vyjde draho. Začaly platit nová pravidla pro třídění odpadu. Vyhněte se průšvihu
Třídění odpadu je pro mnoho lidí samozřejmostí, především v naší zemi. Česko patří mezi státy, které odpad separují opravdu svědomitě. I přesto ale dělá mnoho domácností v tomto ohledu spoustu chyb.
Právě tyto chyby a nevědomost nás mohou přijít opravdu draho. Některé evropské státy včetně České republiky totiž ukládají nová pravidla pro třídění, která jsou ukotvena v Zákonu o odpadech. Proto lze za špatné nakládání s odpadem uložit dané osobě nebo firmě také pokutu.

Povinný sběr textilu: Novinka, která vás může překvapit
Doposud jsme třídili všechny možné materiály běžného odpadu. Nejčastěji jde o papír, plast a sklo. Mnoho lidí separuje také celou řadu dalších materiálů, ať už jde o kovy, tetrapaky, bioodpad nebo elektroodpad. Od letošního roku tak vstupuje nejen u nás v platnost také povinnost separace odpadu v podobě textilu a obuvi. Jde o úpravu Zákona o odpadech č. 541/2020 Sb., která vychází z nových evropských směrnic.
§ 59 Obecní systém
(2) „Obec je povinna určit místa pro oddělené soustřeďování komunálního odpadu, a to alespoň nebezpečného odpadu, papíru, plastů, skla, kovů, biologického odpadu, jedlých olejů a tuků a od 1. ledna 2025 rovněž textilu.“
Obce a města tak mají povinnost zajistit dostatek sběrných kontejnerů právě na textil. Doteď šlo spíše o dobrovolné rozhodnutí jak obcí, tak lidí, kteří se rozhodli tento odpad vytřídit. Nyní však dle nového znění zákona nebude možné vyhazovat textil a obuv do směsného odpadu. Cílem tohoto kroku je snaha snížit množství odpadu na skládkách. Zároveň je důležité se snažit zrecyklovat co nejvíce materiálů a recyklace textilu je dnes poměrně běžnou a „snadnou“ záležitostí.
Mnoho lidí se však na separaci textilu již zvyklo. V současnosti totiž pravděpodobně není město, ve kterém by kontejner na oblečení nebyl. Najdeme je i v menších obcích nebo na vesnicích a pro mnoho lidí tak nepůjde o žádnou novinku. Změnou je především fakt, že nyní bude za nevhodné vytřídění textilu možné uložit pokutu.
Jaké hrozí pokuty?
Výše pokuty záleží především na okolnostech. Jiné částky jsou stanoveny pro jednotlivce, jiné zase pro firmy, podnikatele nebo různá zařízení. Fyzické osobě tak za nevhodné nakládání s odpady hrozí pokuta až 50 tisíc korun. U právnických osob a podnikatelů může jít až o statisíce či miliony.
Nejvyšší sankce se však využívají v případech, kdy jde současně o ohrožení dalších osob. Problémem je například nakládání s nebezpečnými odpady. Celkem běžně jednotlivci dostávají pokuty za to, že například vyhodí do komunálního odpadu elektrospotřebič, případně že zakládají takzvané „černé skládky“ v podobě starého nábytku poblíž popelnic či zahrádkářských kolonií a tak dále. Pokutu může vystavit nejen městská policie, ale i obecní úřad.
Některé obce dnes dokonce zavádějí namátkové kontroly popelnic a postihují občany za to, že například házejí plastové lahve do směsného odpadu. Často pak jde o vyšší poplatky za svoz, případně může firma zajišťující svoz i odmítnout popelnice vyvézt, je-li v nich viditelně nevytříděný odpad.

Třídění odpadu není jen nařízení nebo móda
Separace odpadu není jen o nějakém “nesmyslném” zákonu nebo o tom, že je to teď zrovna trendy. Jde o klíčový krok v ochraně našeho životního prostředí. Cílem je nejen snižovat obsah odpadů, který skončí na skládkách nebo ve spalovnách, ale také získávat cenné materiály k dalšímu využití, tedy k recyklaci.
Například takový papír lze recyklovat až sedmkrát, plasty se zpracovávají na celou řadu nových výrobků, od oblečení až po zubní kartáčky. Sklo je dokonce možné recyklovat prakticky donekonečna. Zásadní je také separace kovů a elektroodpadu. Tyto materiály nepatří mezi obnovitelné suroviny a na naší planetě je tak omezené množství zdrojů, díky kterým dnes můžeme využívat celou řadu technologií. Díky třídění lze získat mnoho potřebných materiálů ze starých spotřebičů zpět a znovu je tak využít.
Zdroje: govorise.metropolitan.si, Penize.cz, Mzp.gov.cz