Tohle místo v Česku je podle statistik nejnebezpečnější. V noci se mu vyhýbejte obloukem
Podle statistik je naše republika poměrně bezpečnou zemí. V Evropě vám nejvíce nebezpečí hrozí ve Francii, Bělorusku a Belgii, zatímco nejbezpečněji je v Andoře, Monaku a Estonsku. My jsme na 12. místě ze všech zkoumaných evropských států, což není špatné skóre – nicméně u nás existují místa, která jsou svou kriminalitou pověstná.
Možná vás napadlo, že u nás je nejméně bezpečně v Praze. Není tomu tak. Existuje ještě jedno město, kde je kriminalita ještě o něco horší.
Měření a zkoumání kriminality
Většina statistik je založena na údajích, které zaznamenávají takzvanou registrovanou kriminalitu – jde o trestné činy, jež byly odhaleny a zaevidovány policií a dalšími správními orgány. Statistiky ukazují kompletní počet kriminálních činů nebo ho popisují i poměrově (počet kriminálních činů na počet obyvatel), což umožňuje porovnávat jednotlivá města, regiony i státy.
Statistiky bezpečnosti jsou důležitým přehledem o registrované kriminalitě, i když nejsou zcela přesné, jelikož mnoho případů zůstává nenahlášených.
Kriminalita jako Brno
Česká republika je celkově 24. nejbezpečnější zemí na světě, za což můžeme být rádi. Ale ani u nás nejsme bez kriminální poskvrny. Podle webu Numbeo, který pravidelně určuje index kriminality v zemích i městech, je nejvíce nebezpečným městem u nás Brno. Hlavní město je hned za ním na místě druhém.

Tip: Přečtěte si knihu Krvavý Bronx, společnost autorů v ní zachycuje temné příběhy z druhé poloviny 19. století, které se odehrály právě v brněnské městské části Cejl. V knize vás čekají historky inspirované skutečnými vraždami, krádežemi, otravami, sňatkovými podvody a dalšími událostmi.
Hlavní nádraží jako centrum nebezpečí
Snad každý zná pražský Sherwood – Vrchlického sady rozpínající se okolo hlavního nádraží proslavené svou kriminalitou. Když tudy procházíte, míjíte kromě turistů lavičky obsazené lidmi bez domova a narkomany, kteří vysedávají nejen na lavičkách, ale také na trávnících a pod stromy. Někteří vypadají, jako by tu bydleli už dlouhý čas. Pražští policisté sem chodí s policejními psy, díky nimž mají větší respekt u nezvaných obyvatel dříve klidného parku.
Podobně je na tom i hlavní nádraží v Brně. Místní nádražní usedlíci tu pijí alkohol a poslouchají hlasitou hudbu. V lepších případech vyspávají na lavičkách, v horších ohrožují kolemjdoucí.
„Nejlepší způsob, jak se vyhnout problémům, je ve večerních hodinách nevycházet. A když už ven musíte, nejlepší je si nikoho a ničeho nevšímat a prostě v klidu projít,“ reflektovala si obyvatelka Cejlu v jedné z anket.
Strážníci problémové lokace pravidelně kontrolují a usměrňují konflikty, kterých je tu více než v jiných částech města. Podle policie je většina incidentů způsobena lidmi pod vlivem alkoholu. Opilí výtržníci jsou agresivní, často napadají kolemjdoucí, kteří jim nechtějí přispět na alkohol.

Jak se chránit a kam nechodit?
Pokud nemusíte, rozhodně nenavštěvujte problematické lokality a ve večerních a nočních hodinách se jim vyhýbejte obloukem. Stejně jako temným uličkám, kterých je ve větších městech požehnaně. V pozdních hodinách využijte k přepravě spíše taxík než hromadné dopravní prostředky. V těch nebývá bezpečno kvůli lidem posilněným alkoholem, kteří vyhledávají konflikty a často se chovají agresivně.
V českých městech sice přibývají kamerové systémy i hlídky v místech s vysokou kriminální činností, nejlepší je ovšem prevence a opatrnost – a to obzvláště v nočních hodinách.