Tento nápoj je oblíbený mezi miliony českých dětí již od 3 let. Nové výzkumy naznačují, že přispívá k rozvoji diabetu
Preventivní prohlídky, očkování nebo návštěva zubaře. To vše jsou věci, které rodiče berou jako automatické a důležité. Na opačné straně však stojí návyky, kterým čeští rodiče většinou nevěnují dost pozornosti, případně nemají informace o tom, že svojí benevolencí dětem zadělávají na obrovské problémy do budoucna.
Miliony českých dětí ve věku od 3 let běžně pijí tento oblíbený nápoj. Nové výzkumy však naznačují, že velmi výrazně přispívá k rozvoji obávaného diabetu. Vědci proto bijí na poplach a snaží se rodičům vysvětlit, že nápoj, který si děti oblíbily, vážně ohrožuje jejich zdraví.
Průzkumy ukazují na vysokou míru ohroženosti českých dětí
Pitný režim je nezbytný ke správnému fungování lidského těla. Bez dostatečného přísunu tekutin se organismus rychle dehydratuje, což se projevuje zvýšenou únavou, bolestmi hlavy nebo zhoršenou pozorností. A to mluvíme pouze o akutním nedostatku tekutin. V dlouhodobém horizontu pak kvůli nízkému příjmu tekutin hrozí mnohem závažnější zdravotní problémy. Čeští rodiče si pitný režim svých dětí sice poměrně dobře hlídají, ovšem už tolik neřeší, jaké tekutiny dítě ve skutečnosti přijímá. Extrémně vysoký podíl slazených limonád v pitném režimu našich nejmenších je alarmující, odborníci se proto všemožně snaží rodičům ukázat, na jaké problémy svým dětem zadělávají.
Když ono mu to tak chutná
Právě touhle větou si rodiče často omlouvají osobní nedůslednost v oblasti výživy a pitného režimu svých potomků, ale je to úplně špatně. Děti si dokážou velmi rychle navyknout na zvýšené dávky cukru a později mají s jeho odbouráním velké problémy. Samozřejmě, že sladký džus chutná lépe než čistá voda, ovšem zrovna v tomto směru by měli být rodiče nekompromisní a nepřenášet odpovědnost na dítě, které nemá povědomí o důležitosti vyváženého příjmu živin. Čeští rodiče se bohužel zrovna nemůžou chlubit tím, že pitný režim dostatečně řeší. Podle průzkumu až 64 % rodičů u nás naopak neřeší vůbec, co a v jaké míře děti skutečně pijí.

Problém mají i nejmenší děti
Pití sladkých limonád už dávno není doménou puberťáků. V posledních letech odborníci na výživu zaznamenali výrazný nárůst konzumace nezdravých nápojů i u věkové kategorie od 3 let. Z odpovědí rodičů, které zaznamenal průzkum z jara letošního roku, vyplývá, že až 51 % dětí starších 3 let pije sladké limonády, které v jejich pitném režimu převažují. 12,2 % dotázaných rodičů dokonce uvedlo, že jejich děti běžně konzumují i energetické nápoje. S tím, že jejich děti pijí pouze neslazené nápoje a čaje, se pochlubilo jen 3,2 % rodičů, což je extrémně nízké číslo.
Strašák jménem cukr
O tom, že cukr není zdravý, víme všichni, ovšem valná většina lidí to příliš neřeší. Přitom právě zvýšená konzumace cukru v dětství se s dětmi táhne celý život. Děti si své návyky teprve vytvářejí, a pokud si je nastaví špatně, do budoucna je čekají velké problémy. To potvrzuje vědkyně Tadeja Gracnerová z kalifornské univerzity.
„Děti, které v raném věku konzumují sladké potraviny, je budou s velkou pravděpodobností upřednostňovat i v dospělosti, na rozdíl od dětí, které cukru v dětství vystaveny nebyly.“
Cukr je škodlivý ve všech formách, ovšem v té tekuté je ještě nebezpečnější. Podle analýzy zveřejněné v odborném časopise Advances in Nutrition už jedna plechovka slazeného nápoje za den zvyšuje riziko diabetu 2. typu o 25 %.
Děti patří mezi nejohroženější
Cukr ve slazených nápojích škodí i dospělým, ale jsou to právě děti, jejichž rozvíjející se organismus je dělá nejzranitelnějšími. Problémem jsou hlavně játra. Ta mají v dětském věku nižší schopnost zpracovávat cukr, konkrétně hlavně ve formě fruktózy, která je ve sladkých limonádách nejvíce zastoupená. Ani džusy, které rodiče často považují za zdravé, nejsou prospěšné. Odborníci na výživu se neustále snaží apelovat na to, aby rodiče svým dětem sladké nápoje vůbec nedávali. Zdá se však, že je to běh na dlouhou trať, neboť všudypřítomné reklamy a nízká míra informovanosti, případně naprostá benevolence k dětské výživě, situaci zhoršují.

Alternativ je mnoho, stačí si jen vybrat
Pokud dětem chcete dopřát změnu, aby nemusely pít jen vodu, existuje velká spousta náhražek, které děti uspokojí a zároveň jim neuškodí. Skvělou možností jsou čaje, které osvěží i v létě. Na trhu je k dostání i celá řada minerálek bez přidaného cukru. Ty jsou skvělé jako náhražka pro děti, které mají rády bublinky. Kvalitní sirupy v omezeném množství mohou v kombinaci s čistou perlivou vodou prokázat dobrou službu. Pokud do domácí limonády přidáte led či ovoce ze zahrady, uvidíte, jak si potomci pochutnají. Ať tak, či tak, čistá voda by měla být hlavní složkou pitného režimu nejen dětí, ale i dospělých.
Rodiče by měli jít svým dětem příkladem. Pokud i vy sami budete běžně konzumovat čistou vodu bez přidaného cukru, děti se to od vás přirozeně naučí. A platí to samozřejmě i naopak. Uvidí-li dítě doma dostupné slazené nápoje, limonády či energetické drinky, postupem času to vezme jako běžnou součást svého života a velmi těžko se návyku zbaví. Zdravé dítě je dar, a proto bychom se jako rodiče měli snažit zdraví svých dětí maximálně podporovat. Současné výzkumy, které ukazují, že děti od 3 let běžně konzumují sladké limonády, jsou smutnou připomínkou toho, že si zdraví příliš nevážíme.