Tento český hrad je zapomenutý poklad. Přitom je to perla středověku
Česká republika patří k zemím s nejhustší sítí hradů a zámků na světě. Proto není divu, že se sem za nimi sjíždí turisté ze všech koutů světa. Koruna pro nejmajestátnější hrad patří tomu Pražskému. Zdaleka to ovšem není jediný skvost, který byste měli navštívit.
Jednu z perel středověku naleznete například v malebném Libereckém kraji. V něm se navíc nacházíf opravdu nespočet nádherných výplodů přírody i architektury. Na některé z nich budete mít ze zříceniny hradu Bezděz perfektní výhled.
Zapomenutý klenot středověku nabízí návštěvníkům dechberoucí výhledy
Zříceninu hradu Bezděz vypátráte na stejnojmenném vrchu, který leží v okrese Česká Lípa. Je součástí národní přírodní rezervace Velký a Malý Bezděz, kterou najdete v Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko – Máchův kraj. Hora, na které hrad stojí, se pne do výšky 606 metrů nad mořem. Každý turista, který vyšplhá až nahoru, tak bude odměněn úchvatnými výhledy. Za příznivého počasí dohlédnete na vrcholy Jizerských hor i Krkonoš. Okolní krajina je hluboce zalesněná a hornatá.

Královský palác by si žádný turista neměl nechat ujít
Zřícenina hradu Bezděz je skvostnou ukázkou gotické architektury. Jeho hlavní dominantou je královský palác. Díky němu se vám naskytne pohled do života středověké šlechty. Kaple svatého Michala zase nabízí návštěvníkům možnost představit si, jak vypadal duchovní život obyvatel ve středověku.
O výhledech již padla řeč. Velká věž disponuje tím vůbec nejkrásnějším. Tyčí se totiž až do výšky 35 metrů.
V neposlední řadě byste měli nahlédnout do hradní studny, která je přibližně 30 metrů hluboká. Tím se řadí mezi nejhlubší hradní studny v České republice.

Hrad plnil ve středověku významnou úlohu
Samotný hrad se může pyšnit velkolepou historií. Založil jej král Přemysl Otakar II. již ve druhé polovině 13. století. Vystavěn byl mezi lety 1265 až 1278. V tu dobu se kolem něho rozpínaly rozlehlé bažiny a rašeliniště. Proto byl jeho původní význam především strategický. Drsná a hornatá okolní krajina byla pro potenciální nepřátele značnou překážkou. Nedaleko něj se navíc linula významná obchodní cesta, kterou bylo potřeba chránit. Zároveň byla jeho výstavba reakcí na rozpínající se sousední rody. Jedná se o především o rody Ronovců a Markvarticů.
Bezděz svou odolnost prokázal mimo jiné v husitských válkách. Tehdy se mu důvěřovalo natolik, že sem byly převezeny Zemské desky a významný církevní a světský majetek.
Z Bezdězu se měla stát moderní nedobytná pevnost
Bezděz se ocitl v náručí celé řady šlechtických rodů. Mezi ty nejvýznamnější patří Vartenberkové, páni z Michalovic, Berkové z Dubé, páni z Cimburka nebo Valdštejnové. Právě jeden z příslušníků posledního jmenovaného rodu plánoval přestavbu hradu. Chtěl z něj udělat moderní pevnost, která by byla nedobytná. Jeho záměr ovšem nakonec nepadl na úrodné pole.
Na začátku třicetileté války Bezděz čelil nájezdům císařských vojsk. Ačkoliv statečně odolával, utrpěl nemalé poškození.
Vězení pro mladého českého krále
Po smrti Přemysla Otakara II., který padl v roce 1278 v bitvě na Moravském poli, padl hrad Bezděz do náručí braniborské posádky. V roce 1279 se potom stal vězením pro sedmiletého Václava II. Králova nástupce na hradě uvěznil Ota Braniborský spolu s jeho sestrou Anežkou Přemyslovnou a matkou, jíž byla královna Kunhuta. Během Otovy poručnické vlády došlo k rozsáhlému rozvratu Čech. Z tohoto důvodu se o celém období hovoří jako o „zlých letech“.
Zajímavé je, že tehdejší bezdězský purkrabí povoloval Kunhutě vyjížďky do přilehlého okolí. Nevěřil totiž, že by na hradě nechala své děti. A ve svém úsudku se nemýlil.
Zatímco Václav II. si pravděpodobně k Bezdězu nevybudoval příliš pozitivní pouto, jiný král jej jezdil navštěvovat velmi rád. Byl jím samotný Karel IV., který patří mezi nejvýznamnější postavy české historie.
Zdroje: wikipedia.org novinky.cz hrad-bezdez.cz mistopisy.cz svetcestovatele.cz