Tajná surovina pro dokonale křupavé bramboráky odhalena, v kuchyni ji má každý
Bramboráky mají čestné místo v české kuchyni a snad každá domácnost na ně má svůj osvědčený recept. Někdo rád více majoránky, někdo zase česneku a někdo je dělá zcela jinak než doporučují tradiční recepty. Většina lidí si na bramboráku ale nejvíce pochutná, když správně křupe. Tajemství takové přípravy spočívá nejen v surovinách, ale i v samotném způsobu smažení.
Cmunda, kostrháč, erteplák, báč, křápanec a dokonce hňup, jak se mu říká v podhůří Beskyd na Novojičínsku. Jen málokterý pokrm naší tradiční kuchyně má tolik roztodivných a vtipných krajových názvů i drobných úprav receptury, jako snad všemi milovaný bramborák. Smažené placky ze strouhaných syrových brambor mají už po desetiletí na svědomí dlouhé fronty natěšených strávníků na adventních trzích, hudebních festivalech, u vody i v pouličních stáncích s rychlým občerstvením. Bramborák je doslova fenomén české kuchyně. Jednou za čas tak kvůli němu „zhřeší“ i ti, kteří se snaží vyhýbat smaženým jídlům nebo jsou zrovna na dietě.
Najemno či nahrubo?
Jedni na bramborák strouhají brambory najemno, jiní zase nahrubo. Záleží na preferencích. Ať tak či tak, nesmí v něm kromě vejce, soli, pepře, drceného kmínu, kapky vřícího mléka a trochy hladké mouky na zahuštění chybět ani v jednom případě hromada jemně prolisovaného česneku. A pak ještě větší hrstka majoránky, kterou před přimícháním do těsta jemně promněte v rukou. Uvolní se tak vůně tohoto silně aromatického koření. Horké, voňavé placky z brambor přijdou k chuti zejména v sychravém podzimu a v zimě, kdy dodají tělu potřebnou energii.
Není snad nikdo, kdo by občas nehřešil a nedal si dozlatova usmaženou bramborovou placku. Jejich přípravu zvládne s pomocí robotu i menší dítě. Zdroj: Shutterstock
Vsaďte na sádlo
Ačkoli se snažíte o zdravou výživu, zapomeňte v tomto případě na rostlinný olej. Obzvláště chutné totiž bramboráky jsou, pokud je usmažíte na prudko ve vyšší vrstvě vepřového tuku, tedy sádla. Právě v tomto období, tedy na přelomu podzimu a zimy, je navíc bramborák nejchutnější. Jeho kvalita totiž závisí na kvalitě základní ingredience, tedy brambor. Ty jsou v ideální kondici právě na přelomu roku, kdy obsahují vysoké množství škrobu.
Tajné ingredience
Právě škrob pokrmu dodá tolik kýženou křupavost i správnou texturu. Zatímco mladé letní brambory se kvůli nízkému obsahu škrobu na bramboráky vůbec nehodí, k jaru už zase začínají klíčit a mohou zelenat, což se projeví na chuti i kvalitě. Škrob je tedy ingredience, která způsobí, zda bramborák při vložení do úst krásně křupe, nebo je vlhký a nacucaný sádlem. Škrobu se při přípravě těsta na bramboráky rozhodně nezbavujte. Naopak, vymačkanou šťávu z brambor nechte v misce chvíli odstát a škrob, který se usadí na jejím dně, pak vraťte zpět do směsi na smažení. Při přípravě bramboráků se tak nebojte lžičku bramborového škrobu přidat, abyste tuto vlastnost oblíbené pochoutky ještě podtrhli. Stejnou službu ale bramborákům prokáže špetka jedlé sody nebo kypřicího prášku do pečiva. A tyto suroviny má doma v kuchyni opravdu každý.
Zapomeňte na troubu
Existuje spousta tipů, jak bramborák zbavit jeho nezdravé pověsti, například pečením v troubě, ovšem chuti smažené klasiky se nic nevyrovná. Pokud si jej dopřáváte jen svátečně, nebude nejspíš vadit ani vyšší přísun kalorií. Bramboráky smažte vždy ve vyšší nerezové pánvi, rozhodně se vyhněte teflonu i smaltu, chcete-li placky opravdu křupavé. Těsto vkládejte vždy do pořádně rozehřátého tuku a rozprostřete jej na tenkou placku. Tuk by měl na okrajích bramboráků probublávat. Dokonale prosmažený je z jedné strany zhruba po 4 minutách.
Naslano i jako sladké
Nestárnoucí evergreen v podobě bramboráku se připravuje ve slané, ale i sladké variantě. Například na Valašsku mají tento pokrm v oblibě jen ze strouhaných syrových brambor a mouky, kdy se za tepla potře máslem a pocukruje. Pokud jste však „masařky“ a chcete si toto jídlo vylepšit, přidejte do bramborákového těsta na kostičky nakrájené uzené maso, slaninu nebo třeba jemně nasekané škvarky. Přimíchat můžete i kysané zelí nebo v sezoně přistrouhat kousek mladé cuketky.
Zdroj: Techsvět, Důmazahrada, Aazdraví
[seznam-ads id="31896"] [seznam-ads id="31898"] [seznam-ads id="36416"] [seznam-ads id="32011"]