Tohle tajemství Prahy vám změní pohled na město o 180 stupňů. Netuší to ani rodilí Pražáci
Města s dlouhou a bohatou historií, mezi něž bezesporu patří i Praha, často ukrývají tajemství, která staletí čekají na odhalení a je dost možné, že se odkrytí všech hádanek ani nikdy nedočkají. Dějinné události si tu hledaly cestičky již od středověku a jak je známo, tajemství se nejlépe ukrývají tak, že nejsou lidem na očích. A právě to je tento případ. Jde o unikátní tajemství stověžaté Prahy, které vám změní pohled na starobylé české město o 180 stupňů. A co víc, o některých detailech neví často ani samotní rodilí Pražáci.
Spousta lidí, kteří denně prochází dnes již více než milionovým městem, si vůbec neuvědomuje, že každým svým krokem vlastně pochoduje po zemi, která byla svědkem tolika významných událostí. Šlo o milníky, které hýbaly životem nejen města, ale celé země, a často i zahraniční politikou. Všechno, co se stalo, se promítalo do osudu místních obyvatel, ať v dobrém, nebo špatném. Pražské ulice zažily války, osvobození, korunovace i pohřby. Ale přemýšleli jste někdy o tom, co všechno se ukrývá pod ulicemi, kterými procházely dějiny?
Pražské podzemí láká už od nepaměti
Stejně tak jako existuje rozsáhlá výstavba na povrchu, i podzemí ukrývá své vlastní město ve městě. A to pražské patří rozhodně k těm nejtajemnějším a nejstarším na světě. S jeho stavbou se začalo už ve středověku. Součástí velkých měšťanských domů byla i rozsáhlá sklepení, z nichž byl jen krok ke vzájemnému propojení. Dalšími podzemními stavbami byla vodovodní potrubí, která se ukrývala v podzemních chodbách.

Legendy praví, že jsou pod Prahou dlouhé podzemní chodby, kterými šlo projít z jednoho konce města na druhý. Tím nejvýznamnějším úsekem pražského podzemí, do něhož mohou vstoupit i turisté, je určitě to pod Staroměstskou radnicí, které ukrývá pozůstatky středověké uličky, tehdejších domů i věznice. Podzemní útočiště a chodby byly zvlášť důležité v dobách obléhání Prahy, místní se schovali do podzemních úkrytů a díky množství studen, které byly ve sklepeních domů, tu zvládli vydržet i dlouhé týdny. Dnes je velká část podzemního labyrintu zazděna, zatopena vodou a nepřístupná.
Tušili jste, že se pod Prahou docela úspěšně těžilo?
Asi málokdo dnes tuší, že pod Prahou probíhala svého času i těžba uhlí. Takové tajemství Prahy je doposud mnohým obyvatelům skryto. Ještě v 19. století probíhala pod hlavním městem poměrně čilá těžební činnost. Mezi nejvýznamnější lokality patřily Vysočany, Libeň nebo Hloubětín. Uhelné zásoby byly objeveny dokonce pod Petřínem, nicméně těžební činnost tu neměla dlouhého trvání. Významnou těžební oblastí byl i Prosek, kde se ovšem netěžilo uhlí, ale bílý pískovec. Těžební činnost zde probíhala od konce 18. století až do poloviny 20. století.

V minulém století se podzemí přeměnilo na bunkry a protiatomové kryty
Věděli jste, že velká část pražského podzemí je doslova prošpikována bunkry a protiatomovými kryty? Jedním z největších je protiatomový bunkr Bezovka. Mezi lety 1950 až 1955 byl záměrně vystavěn jako místo ochrany před jaderným útokem a podle tehdejších plánů se do něj vešlo až 5 tisíc osob. Vyznačoval se velmi dobrým vybavením s vlastním rozvodem elektřiny, vody a klimatizační techniky. Najdete tu dokonce i provizorní televizní studio.
Jak vidíte, Praha nabízí mnohé. To, co se nachází pod zemí, může dalece předčit vzhled na povrchu. Pokud se zajímáte o pražskou historii, nezbytně vás musí fascinovat i její podzemí, které je doslova městem pod městem. Několik metrů pod úrovní dnešního terénu se nacházejí stopy historie a odraz života našich předků, kteří hlavní město obývali o stovky let dříve.
zdroje: medium.seznam.cz, prazsky.denik.cz, 21stoleti.cz, nasepraha.cz