Tajemství kvalitního spánku: Přidejte tyto potraviny do svého jídelníčku
Kvalitní spánek je základem zdravého životního stylu. Jenže co když máte problémy s usínáním a celkově nespíte právě nejlépe? V takovém případě lze vyzkoušet některé potraviny.
Na usínání i samotný spánek může mít negativní vliv mnoho faktorů. Dosti výrazně se zde projevuje všudypřítomný stres a hektičnost. Pokud tedy chcete lépe spát, měli byste celkově změnit svůj životní styl. Chápeme ovšem, že to může být dosti náročné a určitě nelze takovou změnu učinit ze dne na den. Aktuálně tak alespoň můžete vyzkoušet potraviny, z nichž mnohé jsou i dle vědeckých studií ideální ke konzumaci před spaním. Možná se vám bude usínat lépe a spát budete kvalitněji.
Mandle
Mandle jsou semena stromu s názvem mandloň obecná. Nejenže se z nich vyrábí např. marcipán, ale zároveň mají kladný vliv na lidské zdraví, a to např. díky antioxidačním vlastnostem. Kromě toho ovšem obsahují i melatonin, který je někdy označován jako „spánkový hormon“. Navíc se v nich vyskytuje rovněž hořčík, který může k lepšímu spánku přispět tím, že snižuje hladinu kortizolu, který by šlo zase označit za „stresový hormon“. Mandle jsou tedy vhodnou potravinou před spaním.
Upozorňujeme: melatonin je hormon, jenž je důležitý především pro biorytmus. Co že to vlastně znamená? Nic víc než to, že se „stará“ o správné střídání spánku a bdění.

Višně
Další potravina, která obsahuje melatonin, a to v poměrně vysokém množství. Plody višně obecné si tedy můžete dát čerstvé před spaním, případně si můžete vyrobit višňový džus. Sluší se ovšem doplnit, že se jedná o ovoce. To sice každý ví, nicméně tyto potraviny obsahují rovněž cukry, které zase dokážou jako okamžitý zdroj energie organismus „nastartovat“. Proto to s jejich množstvím nepřehánějte, a pokud je budete před spánkem skutečně konzumovat, rozhodně je nedoslazujte!
Kiwi
Málokdo ví, že kiwi je plodem keřovité liány s poněkud zvláštním názvem aktinidie lahodná. Toto ovoce přitom dostalo název podle nelétavého ptáka, jehož svým vzhledem trošku připomíná, byť s místem jeho původu nemá nic společného. Každopádně neobsahuje mnoho kalorií, za to se v něm vyskytuje serotonin, který se označuje jako „hormon štěstí a dobré nálady“. Před spánkem vám tedy může pomoci se zklidněním, což platí především pro stresová období.

Heřmánek
O heřmánku se někdy říká, že se jedná o nejúčinnější zklidňující rostlinu na Zemi. Není tedy divu, že některé dříve provedené vědecké studie dokazují, že se po jeho požití spí lépe a lépe se samozřejmě i usíná. Samozřejmě bychom doporučovali (neslazený) heřmánkový čaj, u kterého můžete jako sladidlo použít např. stévii sladkou, která je výrazně sladší než cukr, ale přitom žádný neobsahuje. Jako potravina se nicméně květní úbory heřmánku pravého nepoužívají.
Vlašské ořechy
Vlašské ořechy jsou obecně považovány za zdraví prospěšnou potravinu, neboť obsahují kvalitní tuky, resp. omega-3-mastné kyseliny. Pokud se tedy chystáte péct vánoční cukroví, jejich použití rozhodně doporučujeme. Kromě toho se v nich vyskytuje již několikrát zmíněný melatonin. Takže hrst plodů ořešáku královského vám před spánkem rozhodně neuškodí. Právě naopak. Vlašské ořechy se ovšem hodí také jako příloha do salátů. Využít je tak např. můžete společně s hlávkovým salátem.
Hlávkový salát
Hlávkový salát patří mezi listovou zeleninu, takže obsahuje spousta vlákniny, která je důležitá pro naše správné zažívání. V této u někoho více, u někoho méně oblíbené zelenině se nicméně nacházejí i další zajímavé látky. Jedná se např. o tzv. laktucin, který dle vědeckých studií snižuje dobu potřebnou k usínání a naopak prodlužuje dobu spánku. Tato látka má mimochodem vliv na mírně hořkou chuť hlávkového salátu, přičemž se nachází např. také v čekance.
Tip na závěr: na produkci melatoninu, který je pro spánek skutečně velmi důležitý, má velký vliv světlo. Daný hormon se totiž začíná „vyplavovat“, jakmile jste nějakou dobu ve tmě. Máte-li tedy problémy s usínáním, před odchodem do postele zhasněte. Na závěr ovšem ještě jedna, a to pro mnohé špatná zpráva. Budete-li dvě a více hodin před spánkem vystaveni působení modrého světla, tedy světla z obrazovek počítačů, televizorů či mobilů, dojde rovněž k výraznějšímu potlačení melatoninu, a to i přesto, když bude zhasnuto.
Zdroje: Healthline, Medical NewsToday, ScienceDirect, ScieneDirect2