Tahle jména za totáče nosila jen smetánka. Dnes jsou to nejkrásnější jména na světě
Jak se vyvíjel vkus na křestní jména po dobu existence Československa? Trendy se měnily poměrně výrazně. Pojďme si ty nejzásadnější změny připomenout. Za první republiky bylo například běžné, že se děti pojmenovávaly podle filmových hvězd.
Velmi časté byly také zdrobněliny, zvlášť v případě ženských jmen. Nebylo proto nic neobvyklého, pokud měla dívka v rodném listu uvedeno Miluška a ne například Miloslava. Populární ale byla také biblická jména jako Marie nebo Jan, což nám vydrželo až dodnes. Z nějakého důvodu se také lidem líbila jména začínající písmenem A. Uvést můžeme například Augusta nebo Albínu.
Za socialismu ovšem došlo k zásadním změnám. Trendy odrážely nové začátky a jakousi snahu o modernizaci a jednoduchost. Do popředí se tak dostala jména jako například Libor, Luděk, Renáta nebo Iveta.

Příliš aristokratická jména nebyla v kurzu
Oproti tomu jiná málem upadla v zapomnění. Prvorepubliková honosná jména, která lidem připomínala příliš nóbl společnost, už netáhla. Stejně tak ve většině Čechoslováků vyvolávala odpor německá jména, a to z důvodu, že až příliš odkazovala k okupaci.
Stejně tak nebylo zvykem vybírat jména zahraniční, obzvlášť ta, která zněla až příliš západně nebo aristokraticky. Nyní si připomeneme některá z nich, která se dnes naopak těší velké oblibě.
Málo obvyklá jména, která jsou dnes in
Alexandr
Přestože by se mohlo zdát, že například na základě skutečnosti, že jednou z významných osobností Pražského jara byl Alexander Dubček, by toto jméno mohlo být populární, ve skutečnosti tomu tak nebylo. Patřilo mezi jména poměrně neobvyklá, což se ale po revoluci změnilo. Poměrně často se ale vybírá spíše kratší varianta Alex. Toto jméno má původ v řeckém jazyce a překládá se buď jako „ochránce mužů“, nebo častěji jako „ochránce lidu“.

Alžběta
Také jméno Alžběta, stejně jako jeho další varianty, například Isabela, nebylo za minulého režimu příliš běžné. Jedná se sice o biblické jméno, ale také odkazuje k britské aristokracii, což nejspíš nebylo něco, co by tenkrát budilo dobrý dojem. Dnes se hojně vyskytuje nejen Alžběta a Isabela, ale také Eliška, která se dlouhodobě řadí mezi nejpopulárnější dívčí jména. Jedná se o různé podoby téhož jména, které vychází z hebrejštiny a znamená „bohu zaslíbená“.
Viktorie
Stejně jako v předchozím případě odkazuje toto jméno ke královně Viktorii, což v socialistickém státu není právě žádoucí. V případě mužské obdoby Viktor to není tolik do očí bijící, což bude nejspíš důvod, proč se vyskytovala o něco častěji. Jak mužská, tak ženská verze nese význam „vítěz“ a dnes patří mezi běžná a populární jména v Česku i zahraničí.
Poslední kategorií jsou již zmiňovaná jména německého původu. Mnohá z nich přitom v současnosti prožívají svou renesanci, protože je v poslední době možné potkat malé děti, kterým rodiče právě tato jména vybrali. Uvést můžeme například tato: Albert, Alois, Hugo nebo Jindřich (ten vychází z německé podoby Heinrich). V případě dívčích jmen to platí zrovna tak. Narazit tak můžete na holčičky jménem Amálie, Berta, Vilma nebo Linda.