Superžravý japonský brouk se blíží, zničit může i vaší zahradu. Snadno ho ale poznáte
Pozor, vaši zahradu může ohrozit malý, ale smrtící nepřítel! Na první pohled neškodný, ale dokáže vaši zahradu proměnit v pustinu rychleji, než si myslíte. Narozdíl od své domoviny nemá v Evropě přirozeného predátora, takže hrozí, že se bude nekontrolovaně šířit.
Zemědělci to v Evropě nemají poslední dobou jednoduché, teď jim ale hrozí další rána. Na starý kontinent se totiž z dálného Japonska dostal takzvaný japonský brouk, neboli listokaz japonský. Na první pohled jde sice o drobného broučka, ale nenechte se zmást. Jde o mimořádně destruktivní druh, který vyvolává veliké obavy nejen zemědělců, ale i drobných pěstitelů a zahrádkářů.
Šíří se jako mor
První písemný důkaz o výskytu tohoto hmyzu na území Spojených států pochází z roku 1916 ze školky poblíž Rivertonu ve státě New Jersey. V roce 2015 se ale už jen 9 amerických států dalo označit jako prostých tohoto japonského brouka. V Evropě se první výskyt potvrdil v roce 2014 nedaleko italského Milána. O tři roky později už byl nalezen ve Švýcarsku a v roce 2022 se potvrdil jeho výskyt v Německu. O tom jak je tedy tento malý brouk rychlý, se vůbec nedá pochybovat.
Malý, ale děsivý
Tento invazivní druh z Japonska je pro Evropu mimořádně nebezpečný, protože mu zde chybí přirozený nepřítel, který by jeho populaci udržoval na zvládnutelném počtu. Může se tak množit bez jakékoliv kontroly a velmi rychle šířit. Pokud se nezastaví jeho šíření, hrozí podle odborníků velké škody nejen na zemědělských plodinách, okrasných rostlinách a lesech. V bezpečí tak nejsou ani vaše zahrádky.
Larvy zdecimují kořeny
Japonský brouk klade vajíčka jednotlivě nebo ve shlucích těsně pod povrchem půdy. Než se nadějete, během dvou týdnů se z nich začnou líhnout malé larvy. Zpočátku se živí jemnými kořínky a dalšími organickými zbytky, které najdou v půdě, takže si jejich přítomnosti možná ani nevšimnete. S přibývajícím časem larvy rostou, už si nevystačí s jemnými kořínky a začnou požírat větší kořeny rostlin, čímž způsobují výrazné škody. Během zimy pak přečkávají v půdě a čekají na jaro, kdy se zakuklí a připravují na vylíhnutí.
Vražedný cyklus pro vaši zahradu
Japonský brouk tráví v dospělé podobě poměrně málo času, ale za těch 30 – 45 dnů dokáže napáchat pořádnou neplechu. Živí se totiž listy rostlin, které okusují od vrcholu dolů, až zůstane pouze žilnatina listu. Navíc se často shlukují, a jakmile jeden začne hostinu, přiláká další pomocí feromonů. V tuto chvíli se také začínají pářit, přičemž každá samice může za svůj krátký život naklást až 40–60 vajíček. A tak se cyklus opakuje – a s ním i potenciální problémy pro vaši zahradu.
Jak ho poznat
Japonský brouk je velmi drobný, ale je těžké si ho nevšimnout. S délkou kolem 15 mm a šířkou 10 mm není úplně nejmenší, a jeho měděně zbarvená křídla spolu s leskle zelenou hrudí a hlavou z něj dělají překvapivě elegantního, přesto ale nebezpečného tvora. Brouk má navíc charakteristické bílé chomáčky chlupů, které vykukují zpod křídel, což mu dodává na zajímavosti. Samci jsou o něco menší než samice, ale oba jsou v zahradě nepřehlédnutelní.
Zatím jsme v bezpečí
V České republice zatím nebyl potvrzen výskyt japonského brouka, což potvrdilo i naše Ministerstvo zemědělství na svém webu. „Nevyskytuje se, což je potvrzeno úředním průzkumem. Úřední detekční průzkum výskytu listokaza japonského se provádí v ČR od roku 2016,” stojí na webu ministerstva.
Zdroje: E-nema, Agroscope, Frontiersin, Ministerstvo zemědělství České republiky
[seznam-ads id="31896"] [seznam-ads id="31898"] [seznam-ads id="36416"] [seznam-ads id="32011"]