Státní svátek opět o víkendu. Češi přišli na to, jak si volno nahradit v pracovní den. Je to klička, ale funguje
Zatímco v mnoha evropských zemích si občané mohou státní svátek připadající na víkend nahradit, v České legislativě tato možnost chybí. I přesto si mnozí Češi našli cesty, jak o volno nepřijít. Nejde přitom o žádný právnický trik, ale chce to chytrého a ochotného zaměstnavatele, který chápe a bere ohled na potřeby svých pracovníků.
V letošním roce opět některé svátky připadají na víkend. Pro většinu zaměstnanců v ČR to znamená, že zbytečně přijdou o pracovní volno. Naproti tomu v Polsku, Belgii, Bulharsku nebo Spojeném království se v takových případech poskytuje volno v následujícím pracovním dni. Češi jsou ale vynalézaví a začali hledat způsoby, jak si den odpočinku i v takovém případě zajistit.

Inspirace ze zahraničí
Ve Spojeném království a Belgii to v praxi vypadá jednoduše. Pokud státní svátek vyjde na sobotu nebo neděli, volno se automaticky přesouvá na nejbližší pondělí. Podobně to funguje i v Bulharsku či Polsku. V Německu se na toto téma momentálně živě diskutuje, protože různé spolkové země se k tomu staví rozdílně.
Estonsko nebo Švýcarsko také zvažují zavedení obdobného modelu. Země jsou si totiž vědomy toho, že takový systém může být motivací pro větší pracovní nasazení a zajištění rovnováhy mezi soukromým a pracovním životem zaměstnanců.
Češi si umějí poradit
V Česku sice zákon náhradní volno za svátek o víkendu neumožňuje, ale realita na trhu práce je trochu jiná. Mnoho zahraničních firem, které působí v ČR, se řídí kalendářem svých mateřských zemí. Pokud například britská společnost má ve své zemi volno za svátek, dá ho českým zaměstnancům také. A to i když český právní rámec tuto povinnost neukládá.
Někdy se dokonce jedná o firemní benefit. Společnosti, které si chtějí udržet zaměstnance nebo je nějakým způsobem motivovat, nabízejí volno navíc formou tzv. floating holidays. Jde o volný den, který si může zaměstnanec vybrat kdykoli, třeba právě jako náhradu za promarněný svátek o víkendu.
Ne všichni mají však to štěstí pracovat pro nadnárodní firmu. Ale ani zaměstnanci v menších českých společnostech nejsou bez šance. Češi přišli na to, jak si volno nahradit v pracovní den. Mnoho z nich využívá například neplacené volno, aby si mohli třeba prodloužit víkend. Není to sice ideální, ale pro někoho to může být přijatelná možnost.
Někteří čeští zaměstnavatelé pak také jako pracovní benefit nabízejí home office (tedy práci z domova) s flexibilním režimem. V takovém případě si pracovníci naplánují pracovně intenzivnější dny v týdnu před svátkem, aby si pak mohli užít volnější pondělí bez pocitu viny.

V ČR lidé odpracují více hodin než jinde v EU
Podle dat OECD (Organisation for Economic Co-operation and Development) odpracují Češi v průměru ročně více hodin než jejich kolegové ve Francii, Německu či Dánsku. Přestože se u nás neustále mluví o zkracování pracovní doby, realita je často zcela opačná. Mnoho odpracovaných hodin ale má své negativní dopady na pracovníky. Následkem může být syndrom vyhoření, nižší produktivita a celkově i horší zdraví populace.
Naopak tam, kde se firmy chovají vůči svým zaměstnancům vstřícně, je většinou nižší fluktuace, a pracovníci jsou loajálnější a spokojenější. Náhrada volna za svátek, který připadá na víkend, je tedy v tomto kontextu logickým krokem. Není to o lenosti, ale o zdravém přístupu k práci. A pokud to nezařídí zákon, mohlo by se alespoň jednat o firemní standard.
Zdroje: archiv.hn.cz, zpravy.aktualne.cz, oecd.org