Stalo se to, čeho jsme se nejvíce obávali. To, co se teď děje v Česku, zaskočilo i odborníky. A bude hůř
Je veřejné zdraví v Česku v ohrožení? I nadále u nás stoupá počet nakažených onemocněním, které se přirozeně objevuje především v tropech. Na některých místech České republiky je přitom infikovaných více než jinde.
Českem se nadále šíří infekční onemocnění, které bylo na vzestupu již v předešlých dvou letech. Takový vývoj zapadá do trendu v celé Evropě, kde počet nakažených od roku 2023 rovněž stoupá. Celosvětově jsou ročně zaznamenány stamiliony případů. Ačkoli nemoc není smrtelná, v některých případech končí úmrtím pacienta. Nemocného většinou zabije sepse. O jakou chorobu se jedná? Kde se objevuje nejčastěji? A jaká je nejefektivnější prevence a léčba?
Stamiliony nakažených ročně
Svrab je infekční onemocnění, které způsobuje parazitický roztoč s odborným názvem zákožka svrabová. Nakazit se jím mohou jak zvířata, tak lidé. Jak se tato nemoc projevuje? Především intenzivním svěděním pokožky a výskytem nepřehlédnutelné vyrážky. Příznaky se zhoršují v noci a v teple. Podle odhadů na světě svrabem každoročně onemocní 200 až 300 milionů lidí, a to především v tropických oblastech. V současné době ovšem stoupá počet nakažených i v Česku.

Počet infikovaných v ČR roste
Svrab se přenáší těsným kontaktem s infikovaným člověkem. Někdy ale úplně postačí, když se dotknete prádla či dalších textilií, s nimiž byl nakažený v kontaktu. Nákaza se přitom šíří v místech, kde žije více osob pohromadě. Může se tedy jednat o ubytovny či zdravotnická zařízení. Mezi ohrožené skupiny ovšem patří i děti, jež tráví čas v kolektivech. Nakazit se navíc lze také na dovolené, a to v hotelu či penzionu, kde je více osob pohromadě a někdy sdílejí i textilie.
Před 10 lety bylo v Česku 4 277 nemocných, v roce 2020 už ovšem jen 2 382. Pak ale začal počet nemocných rapidně stoupat. Předloni tak bylo zaznamenáno 9 167 infikovaných a vloni jen o něco málo méně, konkrétně 8 991. V letošním roce bylo podle dat Státního zdravotního ústavu do konce května přes 4 400 nemocných. Nejhorší je situace v Moravskoslezském kraji. Do konce června ovšem zaznamenali hygienici také 300 případů v Praze, kde bylo vloni 517 nemocných za celý rok.
„Pokud by současný trend pokračoval, lze předpokládat, že počet nemocných v letošním roce opět přesáhne počty z předchozího roku,“ uvedla ředitelka protiepidemického oddělení pražské hygienické stanice Martina Marešová.

Takhle nemoci předejdete
Nejdůležitější je prevence. To platí u všech nemocí. U svrabu je zásadní osobní hygiena a nesdílení textilií s dalšími lidmi. K nejvyššímu riziku přenosu dochází v rodinách. Pozor byste si ale měli dát především v tropických oblastech s vysokou hustotou obyvatelstva. Jde tedy o Afriku, Jihovýchodní Asii, Austrálii a Jižní Ameriku. Léčba svrabu? Vyrážka je léčena speciální mastí, přičemž k ošetření musí dojít i u nejbližších. Doporučováno je ošetřit také domácí textilie. Ty by se měly vyprat na vysokou teplotu, případně uzavřít do plastového pytle, a to minimálně na 72 hodin.
Nová hrozba pro veřejné zdraví?
Počet případů svrabu výrazně stoupá na celém evropském kontinentu. Mezi nejohroženější země přitom patří Itálie, kde v některých oblastech stoupl počet nakažených za poslední tři roky o 750 procent! Svrab tak aktuálně může jistým způsobem skutečně představovat novou hrozbu pro veřejné zdraví. U zákožky svrabové se totiž vytvořila vysoká rezistence proti lékům. Podle odborníků tak může počet nakažených v Evropě i nadále stoupat, což koneckonců platí i pro Českou republiku. „Vzniká nová hrozba pro veřejné zdraví,“ uvádí časopis Infectious Diseases of Poverty, ve kterém se odborníci zabývají zásadními otázkami zdraví veřejnosti.