Konečně klidná noc: Osvojte si osvědčený tip pro dokonalý odpočinek
Dobrý spánek je důležitý, na tom se rozhodně shodne skoro každý. Ne každý se již ale shodne v tom, jak si takový dobrý spánek zajistit. A přitom je to něco tak důležitého. Dobrý spánek potřebujeme ke správnému fungování během dne, regeneraci těla, ale i mysli. A existuje mnoho faktorů, které dobrý spánek ovlivňují.
Každý z nás se s tím někdy potýkal. Ráno musel brzo vstávat, ať už do práce, nebo aby stihl vlak či letadlo na dovolenkovou destinaci. Ale usnout jen tak na povel je pro většinu z nás nemožné a tak se řada z nás potýkala s nemožností usnout včas a pořádně. A následné ráno je pak často poněkud bolestivé. O to víc, když má člověk něco důležitého na práci. Nejhorší variantou pak je, když se to člověku děje dlouhodobě.
Dobrý spánek je důležitý
Kvalitní spánek je důležitý z mnoha důvodů. Pomáhá odbourávat z těla toxiny, které se v něm nahromadily během dne. Taktéž podporuje správnou regeneraci fyzické i psychické síly a je dobrou prevencí pro celou řadu onemocnění – snižuje riziko vysokého krevního tlaku, deprese či obezity.
Spánek je vitální například pro obnovu těla po výrazné fyzické zátěži, jako je sportovní výkon, dlouhá výprava v přírodě, ale i náročná směna v práci. Z fyzické pohody pak pramení i pohoda mentální, kdy člověk je schopen se plně soustředit na své záležitosti a efektivně je řešit. Proto je na místě si pro dobrý spánek zajistit ty ideální podmínky.

Nevyspání nese zdravotní rizika
V případě, že se vám dlouhodobě nedostává kvalitního spánku, může to s sebou nést celou řadu rizik. Patří mezi ně například výše jmenované důvody, jako je zvýšení rizika deprese, obezity, ale i Alzheimerovy choroby. Pokud si člověk kvalitní spánek nedoporučuje v průběhu života dlouhodobě.
Proto je důležité, aby si člověk dopřával dostatečný odpočinek. Pokud se vám totiž podaří vyhnout krátkodobým potížím, můžou vás dohnat potíže dlouhodobé. A zadělat si na problémy na stará kolena asi nikdo z nás nechce.
Co všechno pomáhá na dobrý spánek?
Pro zajištění dobrého spánku existuje řada způsobů. Mezi ty nejdůležitější pak patří ty následující:
- Ideální vlhkost a teplota – suchý vzduch kvalitnímu spánku nepomáhá. Ideální teplota místnosti pro spaní se pak pohybuje mezi 16 až 18 stupni, maximálně pak 21 stupňů.
- Pohodlné lůžko – dobrá postel s kvalitní matrací je rozhodně ten nejdůležitější nástroj – pokud se ve svém lůžku nebudete cítit pohodlně, s teplotou a vlhkosti vzduchu si můžete hrát jak chcete, ale nejspíš vám to k ničemu nebude.
- Eliminace rušivých zvuků – kvalitní okna blokující zvuk z ulice jsou zajisté důležitým faktorem. Zároveň je ale důležité omezit i zvuky v domácnosti. Proto vypněte televize a počítače a usínejte za ticha. V tom nejhorším případě jsou tu pro vás pak špunty do uší.
- Dobrý spánkový návyk – pokud se naučíte usínat v určitý čas s železnou pravidelností, pomůže to vašemu tělu přivyknout si, na základě čehož si lépe odpočine. A to rozhodně chcete.
- Eliminace návykových látek – látky jako nikotin, alkohol a kofein negativně působí na kvalitu spánku. Proto je dobré je omezit – když už ne úplně, tak alespoň před spaním.
- Omezení obrazovek – modré světlo z obrazovek blokuje tvorbu melatoninu, což je látka zodpovědná za uvržení těla do spánku. Pokud se chcete dobře vyspat, omezte sjíždění sociálních sítí v posteli.

Trik s nohou – stojí za tím věda
Noha vystrčená zpod peřiny je trik, ke kterému se nevědomky uchyluje mnoho z nás. Často si tím navodíme pocit většího pohodlí, které nám pomůže rychleji a kvalitněji usnout. Existuje pro to však poměrně jednoduché, ač pro někoho možná překvapivé vysvětlení.
Teplota v místnosti je velmi důležitá pro to, abyste rychle a kvalitně usnuli. Pokud máte pocit, že je vám příliš velké teplo, vystrčíte nohu zpod peřiny – noha, která je plná drobných žilek a vlásečnic, vám posléze pomáhá regulovat tělesnou teplotu. Jak uvedla pro web medicaldaily.com Natalie Dautovich, nohy jsou perfektní pro regulaci teploty právě z těchto důvodů – nejen že jsou téměř bez ochlupení, ale obsahují specifické struktury, které systémem kapilár pojí žíly s tepnami. V případě potřeby se tyto struktury roztahují a umožňují tak rychlejší průtok krve, což pomáhá při regulaci tělesné teploty.
Dejte si však pozor, aby v místnosti kolem vás nebyla přílišná zima. To by vedlo k tomu, že během noci strčíte nohu zpět pod peřinu, což naruší váš spánek. To je však něco, s čím vám mohou pomoci například ponožky.
zdroje: nzip.cz svetkreativity.cz medicaldaily.com