Tento skrytý režim v mobilu vám prodlouží výdrž baterie o několik dní. Stačí zmáčknout tohle tlačítko
Chytré telefony mají výrazně větší spotřebu energie než telefony tlačítkové. Je to tím, že mají velké barevné displeje s vysokým rozlišením a spoustu užitečných aplikací, které používáme dnes a denně. Chcete se vyhnout rychlému vybíjení? Existuje jednoduchý způsob, jak snížit spotřebu baterie, aby vydržela déle.
Je to otrava, když musíte dennodenně řešit, kde si zase dobijete telefon. Někteří z nás s sebou nosí pro všechny případy powerbanku, někdo si pořídí kryt s externí baterií. My pro vás máme tip, který je naprosto zdarma, stačí znát tento režim a kde se schovává, nabízí ho každý chytrý telefon.
Jakou životnost má baterie v telefonu?
Životnost baterie iPhonů je přibližně dva až tři roky v plné síle, pokud se ale o ni dobře staráte, může vydržet i déle. Životnost se odvíjí od počtu nabíjecích cyklů (součet všech nabití, které odpovídají 100 % kapacity) – iPhone 14 a starší jich zvládnou okolo pěti set, novější až tisíc cyklů. Po této době obvykle kondice baterie spadne na 80 % své původní kapacity, a to je hranice, kdy se doporučuje její výměna. Kondici baterie na iPhonu zjistíte následovně: Nastavení → Baterie → Kondice baterie a napájení, maximální kapacita se vám zobrazí v procentech.
Samsung uvádí, že jeho baterie mají v běžném provozu mnohem delší výdrž než modely jiných výrobců. Konkrétně že než se kondice baterie dostane na 80 %, zvládne až dva tisíce nabíjecích cyklů, což je až dvojnásobek. Novější modely, jako například Samsung Galaxy M51 (který ve výdrži trhá rekordy), vydrží i dva, tři dny bez nabíjení, a to i při náročnějším využívání, čímž se prodlužuje i životnost jeho baterie. Kondici baterie na Samsungu zjistíte následovně: Nastavení → Baterie a péče o zařízení.

Nabíjíte mobil správně?
Nabíjení telefonu není jen o tom strčit ho do zásuvky a pak ho odpojit. O baterii se musíte umět správně starat, tedy pokud chcete, aby vám vydržela co nejdéle. Vždy používejte originální nabíječku i kabel. Extrémní teploty baterii škodí, takže nabíjejte ideálně při pokojové teplotě (20 až 25 stupňů). Pro prodloužení životnosti baterie ji nenechávejte vybít pod hodnotu 20 % a nabíjejte na maximálně 80 %. Pokud chcete nabíjení urychlit, během nabíjení telefon nepoužívejte.
Vyhněte se nabíjení mobilu přes noc a nenechávejte ho zcela vybít a naplno nabít. To šetřilo starší niklové baterie, dnešním lithium-iontovým to škodí.
Rychlé nabíjení vs. šetrné nabíjení
Rychlé nabíjení je sice pohodlné, může ale baterii přehřívat, a tím negativně ovlivnit její celkovou kondici. Pro rychlejší nabíjení lze telefon vypnout nebo uvést do letového režimu.
Režim nízké spotřeby, úsporný režim
Režim nízké spotřeby u iPhonu, u Samsungu úsporný režim, je režim, který šetří baterii tím, že vypíná na telefonu některé funkce. Společnost Apple uvádí, že při zapnutém režimu nízké spotřeby automaticky snižuje jas displeje, přepíná z 5G na LTE, eliminuje vizuální efekty, pozastavuje synchronizaci fotografií s iCloudem a automatické stahování, zastavuje obnovování aplikací na pozadí i načítání e-mailů – podobně jsou na tom také Samsungy. Že máte zapnutý režim nízké spotřeby na iPhonu poznáte podle ikonky žluté baterie v pravém horním rohu. Úsporný režim na Samsungu značí v horní liště ikona baterie s hodinami.
Na obou zařízeních tento režim zapnete stažením ovládacího centra z horního rohu a tlačítkem s ikonou baterie. Další cestou je přes nastavení v sekci Baterie.
V případě, že máte zapnutý režim nízké spotřeby, úsporný režim při nabíjení, při dosažení hranice 80 % se automaticky vypne. Toto nastavení u Applu nejde standardně změnit kvůli ochrannému mechanismu iOS. Můžete ale vytvořit vlastní automatizaci v aplikaci Zkratky, která při každém nabití telefonu na určitou hodnotu režim nízké spotřeby znovu zapne. Na Samsungu to zvládnete přes Nastavení.

Apple: nastavení automatizace pro režim nízké spotřeby
Otevřete aplikaci Zkratky a přejděte do záložky Automatizace. Klepněte na + a Vytvořit osobní automatizaci, vyberte Nabití baterie. Na obrazovce sjeďte dolů a vyberte možnost Úroveň baterie a zvolte posunutím doprava hranici 100 %. Přidejte akci Nastavit režim nízké spotřeby a vyberte Zapnout. Vypněte možnost Zeptat se před spuštěním, pak se bude automatizace spouštět sama. Automatizaci uložte.
Samsung: nastavení automatického spuštění úsporného režimu
Otevřete nastavení a vyberte Režimy a rutiny. Klepněte na Rutiny a + pro vytvoření nové a zvolte Pokud (Přidat, co spustí tuto rutinu), poté vyberte Stav Baterie. Potažením doprava nastavíte hranici, kdy se spustí úsporný režim, potvrďte tlačítkem Hotovo. V sekci Potom (Přidat, co bude tato rutina dělat), vyberte Baterie a poté Úsporný režim, Zapnuto a Hotovo. Nakonec Uložit.
Režim nízké spotřeby ano, ale ne nonstop
Režim nízké spotřeby na Applu a úsporný režim na Samsungu i u dalších výrobců je užitečná funkce, díky které váš telefon opravdu šetří energii. Podle odborníků ale neustále spouštěný šetřicí režim přináší nevýhody v podobě pomalejších dat a také nedostatečné synchronizace s cloudovými aplikacemi. Stejně tak se zpožďují některé notifikace, dokonce i určování polohy může být nepřesné. Jednou za čas také nechte baterii telefonu nabít na 100 %, nebo úplně vybít, aby se mohla zkalibrovat a ukazovala svůj stav přesněji.