Rozlučte se s hotovostí: Tohle ji podle odborníků definitivně nahradí a platební karty to nejsou
O moderních platebních metodách se v poslední době poměrně hojně diskutuje. Z karet jsme přešli na bezhotovostní platby pomocí mobilu a vývoj pokračuje dál. Víte, jak vypadá největší novinka, do které banky vkládají velké naděje? Odborníci předpokládají, že časem může nahradit hotovost.
Už jste někdy slyšeli zkratku CBDC? Znamená „Central Bank Digital Currency“, neboli digitální měna centrální banky. Vzhledem k tomu, že již nyní je běžné platit bezhotovostně, je poměrně těžké si představit, v čem vlastně spočívá rozdíl.
Můžeme si to ale vysvětlit na poměrně jednoduchém příkladu. Asi každý už v dnešní době slyšel o kryptoměnách, z nichž nejznámější je bezesporu Bitcoin. Kryptoměny sice mají některé výhody, ale jsou víceméně decentralizované a není nad nimi příliš mnoho kontroly.

Odborníci si od CBDC slibují větší bezpečnost a stabilitu
CBDC si tak můžete představit jako oficiální státní kryptoměnu, kterou by vydala Česká národní banka. Tato digitální koruna by poté mohla být použita k platbě místo klasické hotovosti.
„CBDC tak ve své podstatě rozšiřují přístup k bezhotovostním penězům centrálních bank. Ten mají nyní v zásadě jen obchodní banky, a to v podobě peněz na účtech u centrální banky. V případě emise univerzální CBDC by jej získaly i další subjekty, například občané a firmy,“ uvedla jako vysvětlení Česká národní banka.
„CBDC tedy představují novou, digitální formu peněz emitovaných centrální bankou a stejně jako současné hotovostní peníze je lze využít jako prostředek směny i jako uchovatele hodnoty,“ dodala ČNB.
Možná si nyní říkáte, v čem vlastně spočívá hlavní výhoda takového systému, protože platit elektronickou formou už můžeme poměrně dlouho. CBDC je ale stejně stabilní jako peníze, které máte fyzicky v peněžence. Pokud posíláte elektronickou platbu, teoreticky mohou být vaše peníze ovlivněny bankou z komerčního sektoru, kterou využíváte a jejími systémy. U CBDC je ale pravděpodobnost nějaké nepředložené události menší, protože je přímo kontrolovaná oficiální státní institucí.
Vaše finance mohou být pod větší kontrolou
Digitální měny také mají potenciál být výrazně transparentnější, což je činí poměrně dobrým nástrojem v boji proti podvodům nebo praní špinavých peněz. Nic ale není černobílé, a tak má i toto svou stinnou stránku.
Hotovost s sebou sice musíte nosit v peněžence, což může být nepraktické, zároveň je ale platba pomocí bankovek a mincí prakticky nevysledovatelná a anonymní. Pokud by fyzické peníze vymizely, zmizela by také možnost využívat své finance bez dohledu komerčních bank a obchodníků s osobními daty, nebo dokonce bez státního dohledu.
Na první pohled se může zdát, že poctivému člověku to nemusí vadit, tento pohled ale vychází z předpokladu, že se politická situace státu nemůže v budoucnu změnit. I v Evropě najdeme státy, které mají větší tendenci zasahovat do soukromí občanů, než je zvykem v Česku. Najdou se také lidé, kteří by s tím nesouhlasili zkrátka z principu.

Odborníci v Česku s digitální měnou zatím pouze experimentují
Jak si vlastně na poli vývoje CBDC v Česku stojíme? Momentálně se Česká národní banka o tuto možnost zajímá. Nachází se však zatím stále pouze ve fázi experimentů a úvah o tom, jakým způsobem by bylo možné tuto novinku možné využít.
Pokroku brání hned několik věcí. První z nich je nedostatek znalostí o tom, k čemu všemu by se vůbec digitální měna dala využít a jak ji integrovat do stávajících bankovních systémů. Dále je zde hledisko technologické. Digitální měna Dcash, kterou vydává Centrální banka východního Karibiku, se například v minulosti potýkala s více než dvouměsíčním výpadkem. Poslední rovinou je poté legislativní nepřipravenost. Například ČNB momentálně nemá pravomoc digitální měnu vydávat. Než na to bude zákon připraven, může to trvat měsíce nebo spíše celé roky.