Radar 10 minut zpátky: Nad těmito regiony se tvoří mohutné bouřkové jádro. Česko čeká noc plná blesků a vody
Než dorazí další vlna srážek, mapa výstrah se začíná plnit barvami. Oblačnost houstne a meteorologové upřesňují modely. V následujících hodinách se ukáže, kde bude situace nejvážnější.
Nad střední Evropou zůstává tlaková níže, která dál určuje směr přicházejících front. Právě tato tlaková formace s názvem Gabriel, tedy oblast nižšího tlaku, v kombinaci s přívodem vlhkého vzduchu od severozápadu vytváří podmínky pro velmi vydatné srážky. Zatímco některé části republiky čeká klidnější vývoj, v jiných se počasí promění v dramatický scénář. A ten se začne odehrávat už velmi brzy.
Kam se obrací pozornost meteorologů
Počasí se proměňuje nerovnoměrným tempem napříč republikou. Tlaková níže Gabriel se postupně přesouvá přes Polsko a východní Evropu a přestože začátkem příštího týdne začne slábnout, v příštích dnech bude nadále výrazně ovlivňovat počasí ve východní části České republiky. Už během dnešního dne dorazí do východní poloviny území trvalý déšť. V některých oblastech se srážky očekávají mimořádně vydatné.
Podle aktuální předpovědi se hlavní pásmo dešťů soustředí do Moravskoslezského a Zlínského kraje. Právě tady se očekávají srážkové úhrny až kolem 60 mm, a to během krátkého časového úseku. V následujících dnech pak může spadnout dalších 25 až 40 mm, zejména v Beskydech. Z hlediska hydrologické i dopravní situace jde o vývoj, který si zaslouží mimořádnou pozornost.

Výstrahy, které nelze přehlížet
Aktualizovaná mapa výstrah Českého hydrometeorologického ústavu mluví zcela jasně. Nejvyšší stupeň nebezpečí, tedy červený kód, se týká především okresů Vsetín, Frýdek-Místek a Karviná. Tyto oblasti leží přímo v epicentru předpokládaných nejvydatnějších srážek.
Oranžová a žlutá výstraha, tedy střední a nízký stupeň nebezpečí, platí také pro části Jihomoravského, Olomouckého a dalších sousedních krajů. Vývoj situace v těchto regionech bude záviset na přesné poloze srážkového pásma, které může i mírné vychýlení přesměrovat o desítky kilometrů. Výstrahy zůstávají v platnosti minimálně do čtvrtečního večera, a tak je třeba brát varování vážně i tam, kde zatím vládne klid.
Ranní chlad, odpolední návrat tepla
Zatímco první polovina týdne přináší nižší teploty a déšť, v jeho závěru se očekává návrat letního charakteru počasí. Po středečním ochlazení, kdy se teploty budou pohybovat mezi 16 až 22 stupni, se během čtvrtka a pátku oteplí na 19 až 24 stupňů. Noční teploty přitom zůstanou poměrně stabilní, mezi 9 a 14 stupni.
Sobotní a nedělní předpověď hovoří o přechodném zlepšení, ale i tak zůstane většinou oblačno, s četnými přeháňkami a místy i bouřkami. Při slabé oblačnosti může v neděli teplota dosáhnout až 26 stupňů. Zároveň se ale zvyšuje riziko výrazných srážek v kombinaci s bouřkovou činností, a to na většině území. Déšť tak zůstává tématem i pro víkendové dny.

Co očekávat v dalších dnech
Předpověď pro příští týden zůstává zatím obecnější, ale směr je zřejmý. Počasí zůstane proměnlivé a vlhké, s častými přeháňkami a ojedinělými bouřkami. Denní teploty by se měly pohybovat mezi 22 až 27 stupni, noční minima mezi 12 a 17 stupni. To znamená návrat letních hodnot, ale bez záruky sucha.
Vzhledem k nasycení půdy a pokračujícím přeháňkám nelze vyloučit, že hydrologická situace zůstane komplikovaná i v dalších dnech. Vývoj počasí po polovině července bude záviset na tom, zda se nevýrazná oblast nižšího tlaku nad střední Evropou udrží, nebo jestli dojde k jejímu rozpadu. Do té doby však platí, že obloha se může změnit během několika hodin. A z mírného mrholení se snadno stane déšť, který si vyžádá maximální pozornost.