Psychologové to řekli natvrdo: Nejlepší věk na dítě? Pro ženy i muže úplně jiný. Rozdíl vás zaskočí
V mnoha ohledech byste jen těžko našli rozdílnější bytosti, než jsou muži a ženy. Rozdíly ve fungování myšlení, jiné biologické procesy. To jsou jen střípky ledovce odlišností, které mezi oběma pohlavími tvoří nepřekonatelnou propast. Psychologové teď rozkrývají další podstatný rozdíl mezi ženami a muži – kdy je ten pravý čas mít dítě? Konkrétní věk vás možná zaskočí.
Už dávno pryč jsou časy, kdy si lidé ihned po složení maturity pořizovali prvního a v těsném závěsu druhého, případně dalšího potomka. Dnes mají lidé mnohem lepší možnosti v oblasti kariéry, cestování, podnikání i zábavy. Odkládání založení rodiny se tak stalo v posledních letech trendem, který však nemusí vyústit ve šťastný a spokojený konec.
Životní styl se mění, reprodukční věk ne
Všichni, kteří rodičovství odkládají na neurčito, by měli myslet na to, že zatímco moderní způsob života se neustále proměňuje, ideální věk na početí dítěte nikoliv. V trochu horší pozici jsou v tomto směru ženy, které mají na rozmnožování mnohem méně času než jejich mužské protějšky. Rozdílné jsou nejen biologické, ale i psychologicko-emoční předpoklady k tomu stát se rodičem. K limitům lidského těla musíme ještě připočíst další kritéria, která mohou se schopností počít významně zamávat.
Ženy vs. muži
Odborníci se shodují na tom, že nejlepší doba na početí dítěte je u obou pohlaví zhruba mezi 20 a 30 lety. Existují však odchylky, které ukazují na rozdílné biologické předpoklady obou pohlaví. Samozřejmě, nejde o nějaké pevně dané pravidlo, ale o to, jak se cítíte a co vám vyhovuje. Rodičovství je velký krok, a tak je důležité naslouchat sobě, svému partnerovi a své situaci.
Ten nejlepší věk pro početí z hlediska biologie je u žen mezi 25 a 30 lety. U mužů je reprodukční doba delší, plodnost klesá zhruba od 40. roku. U obou pohlaví následuje po překročení věkové hranice výrazný propad plodnosti, čímž dochází ke snížení šance na otěhotnění a naopak se zvyšují rizika, která souvisejí s případným těhotenstvím, porodem či vývojovými vadami plodu. Navzdory všem varovným signálům se věk pořízení prvního dítěte neustále zvyšuje. V roce 1991 byl průměrný věk prvorodičky 22,4 let, v roce 2023 to bylo 28,9 let. U mužů se období pořízení dítěte příliš nemění, od roku 2014 do roku 2023 šlo o průměrný věk 33,5 roku.

Biologie nejde ruku v ruce s psychologií
Chtělo by se říct, že biologie a psychologie jdou v tak zásadní otázce, jakou rodičovství bezesporu je, ruku v ruce. Pokud jste o tom přesvědčeni i vy, nemůžete být dál od pravdy, a to minimálně u jednoho pohlaví. Ideální věk z hlediska reprodukčního a psychologicko-emočního se u žen markantně rozchází. K vrcholu jejich emoční zralosti dochází mezi 30 a 35 lety, což přesně nekoresponduje s ideální dobou početí. Muži jsou na tom trochu lépe, jejich psychologická zralost se dotváří v období mezi 35 a 40 lety. A pokud si pořizují potomka kolem 35. roku, jsou ideálně vybaveni pro to, aby počali zdravé dítě, kterému mohou být následně vyspělým rodičem.
Odkládání početí jako společenský problém
Nejen vyšší věk, ale i životní styl, mohou snižovat šanci na početí. Zvláště muži často podceňují míru vlivu své životosprávy a celkové kondice na počet a kvalitu spermií. O nutnosti zdravého životního stylu hovoří lékař Petr Matlák věnující se léčbě neplodnosti.
„V první řadě je nutné myslet na fyzické i psychické zdraví. Řada faktorů, jakými jsou pravidelný pohyb, zdravá strava, dostatek spánku či snižování stresu, vedou k lepším výsledkům.“

Stále více lidí se odebírá do péče reprodukčních klinik, které se jim s početím snaží pomoci jinou než přirozenou cestou.
Zatímco psychologové rozkrývají skrytý rozdíl mezi ženami a muži, spousta lidí si neuvědomuje, kdy je ten pravý čas na to mít dítě. Pokud plánujete rodinu, neodkládejte ji do nekonečna. Věk vás dost možná nakonec nepříjemně zaskočí a ve chvíli, kdy po dítěti budete toužit, už to třeba nepůjde.