Psychologové odhalili nejvíc toxickou barvu v interiéru: Má ji v ložnici každý třetí Čech. O stěny nejde
Psychologové odhalili ty nejvíc toxické barvy v interiéru. V ložnici je má každý třetí Čech a o stěny překvapivě nejde. Pokud máte v poslední době pocit, že klidný spánek, který byl pro vás vždy typický, je najednou tentam, možná na vás působí věc, které jste doteď nevěnovali žádnou pozornost.
A rozhodně nejde o žádnou maličkost. Jde o prvek, který v ložnici máme naprosto všichni, a přesto často ani netušíme, jak velkou roli v oblasti kvality spánku vlastně hraje. Zkuste dát na rady odborníků a konečně se pořádně vyspěte.
Barvy a jejich vliv
Domov je místem, kde byste se měli cítit maximálně bezpečně a pohodlně. Zatímco se snažíte obklopovat věcmi, které vám dělají radost, často můžete zapomínat na to, že i barvy jsou důležité. Rozhodně neplatí, že je jedno, v jakých barvách si vymalujete nebo pořídíte nábytek. Zatímco některé barvy jsou příjemné, poklidné a harmonické, jiné dokážou mozek příliš stimulovat, a vy se budete cítit jako zavření v kleci. Znát zásadní principy psychologie barev se vám vyplatí. Jen s dodržením základních pravidel dokážete z domova udělat opravdovou oázu.
Stěny nejsou všechno
V posledních letech se hodně řeší výmalba zdí v interiérech. Na tomto poli už lidé začínají být informovanější, a proto si nenechají dát na zeď první barvu, která se jim líbí. Přemýšlí nad funkcí místnosti a konkrétním odstínem. Často se však zapomíná na velmi důležitý aspekt, který může celou koncepci zhatit. Zamysleli jste se někdy nad tím, jak vlastně vypadá vaše ložní prádlo? Nespíte náhodou v barvě, která je k relaxaci a nočnímu odpočinku absolutně nevhodná? Psychologové odhalili ty nejvíc rušivé barvy, které můžete mít na svém povlečení.

Červená vám klidný spánek nezajistí
Ačkoliv je červená velmi oblíbená a veselá barva, na ložní prádlo a celkově do ložnice se nehodí. Je až příliš stimulující, vášnivá a energická, a to se s místností určenou ke klidu a relaxaci vůbec neslučuje. Ve velkém formátu, kterým povlečení rozhodně je, se stává dominantním prvkem celého interiéru. Pokud červenou milujete a nechcete se jí vzdát ani v ložnici, vsaďte spíše na decentnější doplňky a menší plochy. Postačí červený polštářek nebo dekorace na poličce. Červená barva pocitově zvyšuje teplotu, máte-li ložnici na jih, hodně světla a tepla v místnosti, vyhněte se jí raději obloukem. Červená je barvou energických lidí, kteří se nebojí výzev a svůj život žijí naplno.
Tmavě hnědá působí stísněně
Zemité hnědé odstíny jsou všeobecně velmi prospěšnými a uklidňujícími barvami. Výjimkou je velmi tmavý odstín hnědé, který nezklidní, naopak dokáže vyvolat velkou úzkost. Ložnice, v níž má hlavní slovo tmavě hnědé povlečení, se místo poklidného koutku může proměnit v místnost, kde je stísněnost cítit na každém kroku. A cítit se jako v pasti, to je to poslední, o co v ložnici stojíte. Pokud už se pro hnědou rozhodnete, volte jemné a světlé tóny, které vás účinně ukolébají ke spánku a navodí pocit splynutí s přírodou.

Jděte na to od lesa
Právě pocit toho, že jste někde v uklidňujícím lesním porostu, vám pomůže navodit světle zelený odstín. Emoční stabilita a pohoda, to všechno zelená umí vyčarovat. Do ložnice je přímo stvořená. Světle zelené povlečení je nejen ozdobou místnosti, ale také funkčním prvkem s pozitivními psychologickými účinky. V blízkosti zelené barvy se napětí a úzkost rychle vytrácejí, a vy se tak můžete klidně a bezpečně ponořit do osvěžujícího spánku. Zelená patří mezi prospěšné barvy stejně jako béžová, bílá či světle fialová.
Ať už jsou vaše barevné preference jakékoliv, měli byste vzít v úvahu nejen vzhled barev, ale také jejich psychologické aspekty. Typologie a psychologie barev jsou pro interiérový design naprosto klíčovými parametry. Designérům i laikům dokážou pomoci s tím, aby byl celkový vzhled bytu harmonický a sjednocený.