Psům se žlutým šátkem se raději vyhněte, mohou vám ublížit
Ačkoli Češi o žlutém označení psů příliš nevědí a považují jej spíše za doplněk než za upozornění na psychické rozpoložení či fyzický hendikep pejska, měli by se mít na pozoru. Takto označená zvířata mohou reagovat při setkání podrážděně. Žlutý šátek u psa totiž znamená, že potřebuje prostor.
Už jste se s tím někdy setkali? Pes se žlutým šátkem kolem krku, případně žlutým motýlkem, stužkou, mašličkou nebo přímo vodítkem ve žluté barvě. Povědomí o „žlutých psech“ šíří Yellow Dog Project, celosvětová iniciativa, která se ze Švédska, kde vznikla, rychle rozšířila po celém světě. V zahraničí je mezi pejskaři velmi známá a populární, u nás o ní ale lidé zatím příliš mnoho informací nemají. A tak alespoň někteří výrobci zařazují do svého portfolia právě tyto žluté doplňky a prodávají je mnohdy za symbolickou cenu, aby na problematiku těchto zvířat upozornili veřejnost.
Psi označení žlutým šátkem mají nějaký specifický problém a mohou nebezpeční při být setkání. A to ať už se zotavují po náročném zranění či zákroku, například operaci, trápí je zdravotní problémy, či jsou nekontaktní nebo třeba špatně socializovaní. Ve všech takových případech totiž reálně hrozí, že budou reagovat naprosto neadekvátně situaci. Stačí se při venčení potkat na blízko s jiným psem či člověkem.
Udržujte si bezpečný odstup
Co tedy dělat, pokud potkáte pejska se žlutým šátkem nebo třeba vodítkem? Nejlépe se ve vlastním zájmu k němu ani jeho pánovi nepřibližovat a zachovat si dostatečný, bezpečný odstup. Jak moc velký prostor konkrétní pes potřebuje k tomu, aby se cítil komfortně a přítomnost jiného pejska či někoho dalšího jej nevyvedla z míry a nezachoval se nepředloženě, ví jenom oni dva. Pejsek v rekonvalescenci totiž může trpět bolestmi, být podrážděný a konfliktnější než obvykle. Může jej také provázet strach, trauma, vztek a další negativní emoce.

Žlutá stužka? Pro nemocné, přecitlivé, týrané, i psy v zácviku
Důvody k potřebě zvětšeného prostoru mohou být různé, kromě těch zdravotních třeba i špatné zkušenosti s jinými psy nebo prostředím či lidmi, u nichž vyrůstal. Velmi často se se žlutou stužkou můžete setkat u psů, kteří jsou dlouhodobě nemocní či staří, a jakýkoli nečekaný kontakt pro ně může být frustrující a velmi je rozruší. Je pak například citlivější na dotek. Může jít také o hluché či slepé jedince nebo hárající feny. Žlutý šátek nebo stužka je tedy jednoduchý a snadno rozpoznatelný symbol, který signalizuje, že pes se necítí komfortně, a proto by měl být respektován a měl by mít dostatek osobního prostoru. Může se také jednat o traumatizující situace při cestování městkou hromadnou dopravou, při pohybu městem či větší kumulaci lidí. Někteří psi mají také úzkostné poruchy, stejně jako lidé. Nebo jsou jednoduše velmi bázliví. Setkání s cizími psy nebo lidmi může pro ně být velmi stresující. Reagují pak obrannou reakcí, která přechází ve výpady. Jiní psi pak mohou mít tendence k agresivnímu chování vůči jiným psům nebo lidem. Žlutý šátek upozorňuje ostatní, aby se od nich drželi na bezpečnou vzdálenost.

Důvody k potřebě zvětšeného prostoru mohou být různé. K označení takových psů se užívá i žlutí vodítko. Zdroj: Shutterstock
Ne každý pes se žlutým doplňkem je nebezpečný
Často takto majitelé označují psa, který je aktuálně ve výcviku, a potřebuje se soustředit pouze na svého majitele a jím zadávané instrukce. Pokud přece jen potřebujete projít kolem takto označeného psa, komunikujte s jeho majitelem a poraďte se, jak to udělat bezpečně. Společenský efekt celého projektu je nedozírný. Psi, kteří potřebují více prostoru, mohou být v klidu a bezpečí. Respektování tohoto jednoduchého symbolu v podobě žlutého šátku přispívá k bezpečnějšímu a harmoničtějšímu soužití mezi psy a lidmi.
Zdroj: Dumazahrada, Blesk, CHSDA