Přírodní památka v ohrožení: Toto české jezero navždy zmizí z mapy. Navštivte ho, dokud je čas
Milujete toulky českou přírodou a každou volnou chvíli trávíte poznáváním krás naší krajiny? Může se stát, že už toho máte prochozeného tolik, že často přemýšlíte, kam vyrazit, abyste viděli něco nového a zajímavého. Pak právě pro vás by mohl být zajímavý náš tip na výlet za unikátní přírodní památkou, jejíž osud je však nahnutý.
Přírodní vodní plochy přitahují lidskou pozornost už od nepaměti. Aby taky ne, však historie a okolnosti vzniku některých z nich jsou natolik zajímavé, že by byla škoda se s nimi neseznámit. Příběh o tom, jak vzniklo jezero, o němž vám chceme vyprávět, je fascinující.
Unikátní, ale ohrožené jezero
Odlezelské nebo Mladotické jezero leží v oblasti severního Plzeňska. Jeho původ je v evropském prostoru naprosto unikátní. České nejmladší přírodní jezero totiž vzniklo při sesouvání půdy, které zapříčinily extrémní dešťové srážky v roce 1872. Prakticky během dvou dnů v květnu tohoto roku se z ničeho zrodilo Odlezelské jezero.
Okolnostem vzniku tzv. hrazeného jezera napomohlo mnoho faktorů. V první řadě šlo o obrovskou průtrž mračen, kdy podle tehdejších záznamů dnešní meteorologové vypočítali, že srážky měly objem 240 mm/h. To je nepředstavitelné číslo. Druhým významným činitelem byl stav geologického podloží. V oblasti se v minulosti těžil stavební kámen. V důsledku toho došlo k nestabilitě okolních svahů. Třetí významnou okolností byla i poměrně nová železniční trať, jejíž stavba narušila celý kopec.
Při rychlém sesuvu půdy o přibližně 70 hektarech došlo k vytvoření přírodní přehrady, za níž se rychle shromažďovala nadbytečná voda. A tak vzniklo naše nejmladší jezero, které je zároveň tím největším u nás, když pomineme jezera ledovcového původu. Pyšní se úctyhodnou rozlohou 4,5 hektaru, délkou půl kilometru a šířkou v rozmezí mezi 70–100 metrů.

Jezero ohrožují nánosy půdy a jeho čas se krátí
I když se neznalým návštěvníkům může na první pohled zdát, že jezero je zde už celá tisíciletí naprosto přirozeně umístěné v krajině, není tomu tak. Sesuvy půdy jsou v okolí patrné i dnes, a to je právě příčina toho, že celé jezero postupně zanikne.
Jak upřesňuje hydrobiolog Tomáš Kučera: „Jezero se zanáší relativně rychle. Pokud se současné tempo usazování zeminy nezmění, přibližně za 70 let celé jezero zmizí z povrchu.“ Pro nás, turisty a návštěvníky, to je především výzva k tomu, abychom jezero navštívili dokud je ještě čas. Celková rozloha i hloubka se totiž zmenšuje každý rok.
Celá oblast je bohatá na vzácnou faunu a floru
O tom, jak je jezerní oblast významná, svědčí fakt, že je od roku 1975 chráněná jako přírodní památka. Svůj domov tu našli vzácní živočichové i neobyčejné rostliny. Ve vodě se výborně daří říčním škeblím a také vysoce ohroženému sladkovodnímu mlži velevrubovi malířskému. Žijí zde zajímavé rostliny, z nichž je významný především okřehek menší. Jezero je důležitým lovištěm ledňáčka říčního, jehož populace velmi neutěšeně klesá.

Turistika tu jen kvete
Není divu, že turistický ruch v oblasti stoupá. Jezero je rozhodně důvodem k tomu, abyste severní Plzeňsko navštívili. Vede k němu turistická stezka s poměrně divokým terénem. Součástí trasy jsou informační tabule, které historii celé oblasti názorně přibližují.
Součástí chráněné oblasti jsou i blízké vodopády, které jsou zajímavým turistickým cílem. Vysoké jsou přibližně 2 metry a jsou snadno přístupné z turistické cesty lesem.
Odlezelské jezero je rozhodně přírodní památkou, která stojí za vidění minimálně jednou za život. Užijte si příjemný výlet krásnou přírodou, pokochejte se unikátní vodní plochou a poznejte zajímavé živočichy dané oblasti.
zdroje: radiozurnal.rozhlas.cz, ekolist.cz, turisturaj.cz