Pokud máte doma tuto věc, zkontrolujte ji: Tahle serepetička z dětství je možná cennější, než si myslíte
Občas se stane, že doma najdeme něco, čemu nepřikládáme téměř žádnou hodnotu. Považujeme to za harampádí, pouhou vzpomínku na minulost. Nikdy by nás ale nenapadlo, že náš objev nemusíme vyhodit rovnou na smetiště, ale že za něj můžeme dostat i pěkně zaplaceno. Příkladem jsou různé věci po prarodičích nebo našich rodičích. Možná vás ale překvapí, že i věci, se kterými si hrají vaše děti, mají velkou hodnotu.
Jedná se přitom jen o malý kousek plastu, figurky z vajíček. Nicméně záleží samozřejmě vždycky na typu figurky. Ta, kterou zrovna koupíte v supermarketu, asi nijak závratně velkou cenu mít nebude. Mluvíme hlavně o speciálních figurkách, které dnes už neseženete (nebo pouze obtížně). Ty mohou být i přes třicet let staré. Pojďme se ale podívat na to, proč vůbec bylo a nadále je sbírání těchto postaviček tak oblíbené. Dodnes totiž najdete na YouTube spousty videí, na kterých se sběratelé chlubí svými úlovky. Další zakládají dokonce i webové stránky, které jsou jednotlivým kolekcím věnovány.

Někde jsou i zakázaná
Velkou pozornost vzbudila akce v sousedním Německu, které jsme se bohužel účastnit nemohli. Vztahovala se totiž pouze na Německo. Naši západní sousedé ovšem mohli soutěžit o zlaté figurky, díky kterým mohli následně vyhrát ceny v hodnotě více než 100 000 Kč. Akce vznikla v rámci oslav padesáti let čokolády na trhu.
Historie značky sahá až do roku 1974, kdy mělo první vajíčko připomínat italskou velikonoční tradici. Italský podnikatel Michele Ferrero se tehdy inspiroval tradicí hledání vajíček. Jedna z prvních sérií překvapení obsahovala figurky Šmoulů. Ferrero je však nechtěl prodávat pouze o Velikonocích, nýbrž po celý rok. Čokoláda s malým dárečkem uvnitř rychle získala na popularitě. Ne však ve všech zemích.
Například ve Spojených státech amerických se prodávat nesmí, to kvůli tomu, že obsahuje nejedlé částice, kterými by se mohlo dítě zadusit. Namísto Kinder Surprise se tam tak jako v několika dalších státech prodává Kinder Joy. V Británii se tři rodiny dožadovaly stažení pochoutky z prodeje poté, co se hračkou jejich děti skutečně udusily. Zákaz prodeje panuje od roku 2016 také v Chile.

Figurky prodáte i za 70 tisíc korun
Prodeje to ale neovlivnilo, nebo ne nějak zásadně. Kinder Surprise je totiž populární ve více než šedesáti dalších zemích. Dodnes se těchto čokolád navíc prodalo přes 30 miliard a firma vyrobí každý rok před 200 nových hraček. Podnikatel Ferrero ale vynalezl i spousty dalších známých výrobků, například bonbony Tic Tac. Jeho otec, Pietro Ferrero, dal pro změnu světu Nutellu.
Lidé vajíčka s překvapením sbírají dodnes. Už dávno nejsou pouze zábavou pro děti. Již nesehnatelné figurky můžete totiž pořídit i za desetitisíce. První edici seženete za zhruba 70 tisíc za figurku. Zpeněžit můžete ale i aktuální postavičky. Někteří sběratelé chtějí všechny figurky z každé nové kolekce. Bez toho, aby museli kupovat plato vajíček a doufat, že v něm objeví poslední figurku, která jim do doplnění sbírky zbývá. Pořídí si tak raději figurku na Aukru nebo jiných aukčních online portálech. Třeba tak budete mít štěstí i vy…
Aktuálně můžete sbírat například superhrdinské postavičky Avengers. Nová série hraček vychází vždy na podzim. A ještě jedna zajímavost. Nejvíce z celého světa sbírají figurky Němci. 800 tisíc z milionu sběratelů pochází právě odtamtud. Největší sbírka vajíčkových figurek pak čítá 8 200 kusů a byla zapsána do Guinnessovy knihy rekordů.
Zdroje: udalosti247.cz, budejovice.rozhlas.cz