Platební karta, kterou nikdo nemůže zneužít: Využijete ji při nákupech na internetu. Už ji máte?
Určitě jste při nákupech v obchodech zaznamenali, že platby mobilem nebo hodinkami jsou dnes už poměrně běžnou záležitostí. Tak jako dříve téměř nahradily hotovost plastové platební karty, nahrazují dnes virtuální karty pomalu ale jistě i je. Úplně nejbezpečnější je pak jednorázová virtuální karta, kterou si můžete vygenerovat pomocí bankovní aplikace v mobilu.
Plastovou platební kartu i hotovost můžete ztratit nebo vám může být odcizena. S virtuální kartou se vám nic podobného nestane. Pokud je navíc jednorázová, máte jistotu, že se nedá ani žádným jiným způsobem zneužít. Jakmile ji jednou použijete, už s ní není možné platit znovu.
Výhody jednorázové virtuální karty
Jak bylo výše zmíněno, největší benefit, který z jednorázové virtuální karty plyne, je bezpečnost použití. Mimo to je její výhodou také praktičnost. Pokud například neustále nosíte na ruce chytré hodinky, prostřednictvím kterých ji lze použít, nestane se vám, že byste při platbě v obchodě zjistili, že nemáte čím zaplatit, protože jste kartu zapomněli doma i s peněženkou.
To samé také platí pro telefon. Většina z nás má mobil stále někde po ruce, ať už v kapse, nebo v kabelce. Díky tomu, že je virtuální platebku možné nahrát do uvedených zařízení, budete mít vše na jednom místě. Platit se dá navíc tímto způsobem i tabletem, nicméně ten už je kvůli jeho velikosti praktický méně.

V neposlední řadě je třeba zmínit, že používání virtuálních karet je šetrné k životnímu prostředí, jelikož z nich nevzniká plastový odpad. Kromě toho, abyste ji mohli začít používat, není potřeba čekat na její doručení do místa vašeho bydliště, jako je tomu v případě fyzické platební karty.
Zatím ji ještě nelze používat všude
Zdálo by se tedy, že se jedná o ideální řešení, kterému se nic nevyrovná. Přece jen jsou tu ale také určité nevýhody. Tento typ plateb totiž zatím není možné využít pro některé služby, kde je potřeba předložení fyzické karty pro ověření totožnosti. Jedná se například o rezervaci v hotelu nebo zapůjčení auta.
Navíc může nastat problém i v případě, když budete chtít vložit peníze na svůj účet přes vkladový bankomat. Ne všechny bankomaty v České republice totiž disponují bezkontaktními čtečkami. Nicméně i toto je pouze otázka času a je pravděpodobné, že za pár let už budou všechny vkladové bankomaty také bezkontaktní.

Jak virtuální kartu vytvořit?
Jednorázovou i trvalou virtuální kartu si sjednáte jednoduše a rychle v internetovém bankovnictví u banky, kde máte vedený běžný nebo podnikatelský účet. Uživatelské rozhraní mobilní aplikace nebo internetbankingu v prohlížeči vypadá však u každé banky trochu jinak. Například v případě České spořitelny je potřeba jít do sekce Extra, kde vyřídíte žádost o její vytvoření. Budete ji mít přitom k dispozici během několika kliknutí.
V ČR tuto službu nabízí zatím jen některé banky
Ačkoliv je služba virtuální karty u nás už poměrně známá, zatím ji v tuzemsku poskytuje jen několik bankovních společností. Patří mezi ně ČSOB, Česká spořitelna, Moneta, Air Bank, Raiffeisenbank, mBank a Banka Creditas. Pouze některé z nich však nabízejí zmíněnou variantu na jedno použití. Pakliže byste ji rádi využívali, je potřeba informovat se o této možnosti u vaší banky.
Kromě bank pak poskytují jednorázové virtuální karty i některé FinTech společnosti. Jedná se například o firmu Twisto, která jako první v České republice zavedla službu „Nakup teď, zaplať později“. Dále můžete službu využít také u společností Revolut či Monese.
Zdroje: kalkulator.cz, csas.cz, pays.cz