Oznámení: Ministerstvo financí upravuje daně směrem nahoru. Od ledna sáhnete hlouběji do kapsy
Od ledna 2025 dochází v Česku k citelnému zvýšení spotřební daně za tabákové výrobky a lihoviny. Tento krok výrazně ovlivní konečnou cenu alkoholických nápojů, cigaret, ale i nahřívacího tabáku. Od zvýšení daně a tedy i ceny těchto výrobků se očekávají nejen vyšší odvody do státní kasy, ale hlavně snížení spotřeby tabáku a alkoholu spotřebiteli.
S příchodem roku 2025 vstupuje v platnost také část konsolidačního balíčku, která zahrnuje mimo jiné i zvýšení daně za tabákové výrobky a tvrdý alkohol. Tyto produkty významně přispívají k problémům, které zvyšují náklady zdravotnictví, a vyšší ceny mají pomoci snížit jejich spotřebu. Zároveň zvýšené daně přinesou dodatečné příjmy do státního rozpočtu.
Stejně jako s každým zdražením, i v tomto případě nejsou spotřebitelé nadšeni. Do diskuze se však tentokrát zapojují i samotní výrobci. Těm se naopak nižší spotřeba a zisky nelíbí. Nové daně tak vyvolávají rozporuplné reakce mezi veřejností, výrobci i odborníky na veřejné zdraví.
Daně se zvyšují pravidelně
Zvyšování cen za tvrdý alkohol a tabák není v Česku žádnou novinkou. K tomuto kroku se vlády uchylují pravidelně. Mezi hlavní důvody patří především regulace spotřeby těchto zdraví škodlivých výrobků a ochrana veřejného zdraví, ale i zajištění vyšších příjmů do státní kasy. Očekává se, že pravidelný nárůst spotřební daně za tabák a lihoviny přinese do státního rozpočtu až 0,9 miliardy korun ročně.

Historicky se zvyšování daní provádělo v několikaletých intervalech, protože se jedná o nepopulární krok, který budí negativní reakce u veřejnosti. Nynější vláda však zvyšování daní zařadila do konsolidačního balíčku, a tak by měly ceny za tyto komodity růst pravidelně až do roku 2027.
K posledním změnám daní došlo začátkem roku 2024. Tehdy vzrostla spotřební daň u cigaret o 5 % a u lihovin to bylo dokonce 10 %. Tyto změny se promítly do finálních cen i spotřeby. Dle Unie výrobců a dovozců lihovin (UVDL) klesly prodeje tvrdého alkoholu v prvním pololetí roku 2024 o 51,3 % oproti roku minulému.
„Za leden a únor 2024 obdržel státní rozpočet inkaso spotřební daně z takzvaného předzásobení, ale za měsíce březen až červen byl už výběr o 54 % nižší než v roce 2023,“ uvádí zástupci UVDL v otevřeném dopise pro vládu.
Jaká bude daň na alkohol a cigarety v roce 2025?
Od 1. ledna 2025 došlo v rámci probíhajícího konsolidačního balíčku k podobnému nárůstu daní, jako tomu bylo v minulém roce. Spotřební daň na cigarety, doutníky, tabák a podobné výrobky opět vzroste o 5 procent. Odhaduje se, že během následujících tří let vzroste průměrná cena jedné krabičky o 23 korun.
Vyšší nárůst ale čeká uživatele zahřívaného tabáku – pro elektronické cigarety se zvýší daň o 15 procent a tímto tempem poroste až do roku 2027. Pro představu vyjde jeden mililitr náplně na 5 korun, zatímco v roce 2024 byla spotřební daň pouze 2,5 koruny za stejné množství.
U lihovin se spotřební daň zvýší o 10 %. Je namístě zmínit, že se jedná o tvrdý alkohol, nikoliv víno nebo pivo – ty spadají do jiné kategorie.

Výrobci lihovin se bouří
Kromě veřejnosti se ale zvyšování spotřební daně u lihovin nelíbí ani samotným výrobcům. Ti mají problém především se snížením prodejů a s tím, že lidé preferují spíše levnější druhy tvrdého alkoholu. To může ohrozit existenci malých regionálních lihovarů, které se zaměřují na vysokou kvalitu a prestiž.
„Na vesnicích se stále víc pije klasická zelená a její prodej za poslední rok stoupá. Prodává se dobře, téměř jako tuzemák, který je v Česku nejprodávanější lihovinou. Lidé se k těmto levnějším, klasickým lihovinám vracejí, protože se kvůli růstu spotřební daně všechno zdražuje a tuzemák, zelená, vodka a další konzumní lihoviny jsou pořád nejlevnější,“ říká ředitel likérky Josef Nejedlý.
Dalším argumentem je i nerovnoměrné daňové zatížení, které neplatí pro všechny druhy alkoholu stejně. Zástupci lihovarů upozorňují na to, že lihoviny tvoří přibližně 30 % z celkové spotřeby – jejich podíl na výběru daní za alkohol je však více než 65 %. Naproti tomu víno a pivo se konzumují v mnohem větší míře a spotřební daň je viditelně nižší, u vína dokonce nulová.