Nová vlna zdražování je tu: Tato potravina bude do Velikonoc luxusem, který si každý rozmyslí
Česko znovu zaplavuje drahota, žádné velké zlevňování potravin se tak s příchodem začátku nového roku nekoná, naopak. Již před Vánoci se přitom vtipkovalo o tom, že je kostka másla v Čechách ekvivalentem zlaté cihly – kdo na ni má, tomu se žije. Nyní můžeme očekávat zdražení dvou dalších základních potravin.
Cena másla se dlouhodobě pohybuje na historickém maximu. Začátkem roku začaly akční ceny mírně klesat, ne ale nijak zásadně. Navíc se předpokládá, že k výraznému snížení cen v nejbližší době nedojde. Ve srovnání s prosincem jsou tak ceny másla nižší průměrně asi o korunu a čtyřicet haléřů.
„Akční ceny pak klesly skoro o tři koruny,“ dodala datová analytička Monika Kopčilová. Za takzvanou máselnou krizi mohl nedostatek mléčného tuku v Evropě. Zdražování se však bude týkat mléčných výrobků i letos. Litr trvanlivého polotučného mléka by měl vyjít na 21,50 korun a postupně narůstat.
„V současné době nadále roste cena mléka coby základní suroviny pro výrobu másla, což jasně mluví proti dalšímu zlevňování,“ říká předseda předsednictva Českomoravského svazu mlékárenského Jiří Kopáček.
Vajíčkový nedostatek
Zřejmě největší nárůst ovšem zaznamenáme u čokolády a u vajec. Cena za vajíčka souvisí hlavně se zákazem klecového chovu slepic, který byl schválen v roce 2020. S plnou platností bude v Česku zakázán od roku 2027. Z průzkumů ale vyplývá, že až dvě třetiny chovatelů slepic od doby, kdy vstoupí zákon v platnost, nehodlají v chovu drůbeže pokračovat. Klecový chov je levnější a je možné, že se čeští chovatelé obávají například zahraniční konkurence, například té z Polska.

Mnoho obchodů však již v současné době od prodeje vajec z klíčových chovů ustupuje, což se odráží právě i na ceně za plato. Vajíčka z halových chovů nebo z volného výběhu jsou tak samozřejmě dražší. Podle webu Kupi.cz lze pořídit plato deseti vajec velikosti M průměrně za 63 korun. Dle odhadů ale není cena konečná a může se zvyšovat. Chovatelé, kteří se připravují na nový zákon a přecházejí z klecového chovu na halový nebo volný, mají totiž o deset až dvacet procent vyšší náklady.
Čokoládová krize a menší tabulky
Cena kakaa pak roste každoročně, letos může to, kolik zákazníci zaplatí za čokoládu, ovlivnit podobně jako loni znovu počasí. Ekonom Lukáš Kovanda míní, že by se ceny za čokoládu mohly zvednout až o dvacet procent, a to zřejmě i z důvodu globální krize způsobené nedávnou neúrodou v afrických zemích.

Společnost Mondelez navíc na to konto oznámila, že sníží gramáž u oblíbené tabulkové čokolády Milka, a to prý kvůli tomu, aby nemusela činit kompromisy v kvalitě. Malé tabulky, které čeští zákazníci koupí i za 65 korun, tak budou mít namísto 100 gramů nově 90 gramů, velké namísto obvyklých 270 gramů pouhých 250 gramů.
Pouze o necelá čtyři procenta vzroste pak cena za nealkoholické nápoje a další potraviny. Naopak výrazněji podraží ještě například pečivo, a to z důvodu vyšší ceny pšenice.
Zdroje: foodnet.cz, denik.cz, novinky.cz, tn.nova.cz