Neuměli do pěti napočítat, ale teď berou měsíčně přes 90 tisíc. Tohle je zlatý důl mezi dělnickými profesemi
Jako mnoho dalších manuálních prací i tato profese byla dlouho podceňována. Zatímco ostatním se dostávalo uznání, tihle pracanti drželi ústa a krok. Přitom jejich práce byla a stále je neocenitelná, a to nejen pro její složitost, ale i pro její ohromující náročnost.
Toto povolání, při kterém si vyděláte nemalé peníze, je jedinečné a namáhavé, vyžadující maximální soustředění a bohaté zkušenosti. Obzvlášť, když je prováděné pod vodou. Už tušíte, o jaké náročné profesi je řeč?
Snové výdělky, ale za jakou cenu
Myslíte si, že na sváření nic není? To jste na omylu. Dělnické profese jsou fyzicky náročné, ale ne vždy podle toho byly ohodnocené. Takový svářeč si dříve nepřišel na víc, než běžný pracant. Dnes se ale platové podmínky změnily. A vydělat si můžete ještě víc, ale za jakou cenu?
Podvodní svářeč (underwater welder) má 75× vyšší úmrtnost než dřevorubci a rybáři. Každý ponor je takovou hrou o život. Práce podvodního svářeče je specializovaná a velmi náročná disciplína, v rámci které certifikovaný potápěč svařuje přímo pod vodou nebo v tlakových komorách. Svařuje především na vrtech, dohlíží na potrubní systémy, opravuje trupy lodí, mosty, kontroluje větrné elektrárny, přehradní hráze, podvodní základy staveb – a to hlavně v oceánech, mořích, ale také v řekách a průmyslových nádržích.

Nebezpečná profese plná rizik a výzev
Práce probíhá buď formou mokrého svařování, kdy se pracuje přímo ve vodě, nebo suchého (hyperbarického) svařování, kdy se svařuje v uzavřené komoře naplněné plynem, ta je připojená k opravovanému ponořenému objektu. Každá metoda má své výhody, specifika a svá rizika.
Svářeč, podceňovaná profese, podobně jako ostatní dělnické práce. Svářečský um je ale mezi profesionály dlouhodobě ceněný, a to i v dnešní době i finančně. A co teprve, když sváříte pod vodou? Riziko utonutí, elektrický šok, exploze plynů, dekompresní nemoci, podchlazení nebo útok žraloka. To vše a ještě více vás pod vodou jako podvodního svářeče může ohrozit.
Co potřebujete umět, abyste vydělali balík?
Pro to, abyste mohli vykonávat práci podvodního svářeče, musíte mít špičkovou fyzickou i psychickou kondici, být manuálně zruční, znát práci s tlakem, orientovat se v temnu – kvůli špatné viditelnosti, která je velmi častá, musí totiž svářeč často pracovat podle hmatu. Pozice vyžaduje certifikaci jak ve svařování, tak v komerčním potápění. Časté náročné zdravotní prohlídky jsou běžnou součástí této práce.
Uchazeč o práci podvodního potápěče musí umět správně reagovat na nečekané situace, být odolný vůči stresu a izolaci. Zároveň by měl být týmový hráč a umět komunikovat. Potřebuje znát bezpečnostní předpisy a normy týkající se ochranných pomůcek, vybavení a pracovního prostředí – včetně požárních opatření (např. č. 87/2000 Sb.).
Začátky jsou těžké, a hlavně nákladné
Pokud byste chtěli tuto náročnou profesi vykonávat, je potřeba splnit několik kroků. Za prvé svářečský kurz: složit příslušné zkoušky a získat tak potřebnou kvalifikaci. Za druhé je nutné absolvovat kurz komerčního potápění s certifikací. Poté vás čekají pokročilé kurzy už přímo podvodního svařování, kde si osvojíte techniku mokrého i suchého svařování, seznámíte se s moderními technologiemi apod. Základem je sledovat, co se v oboru děje a hlavně získávat praxi. Potřeba je také vysoký základní kapitál, protože potřebujete vybavení (svářečka 140 tisíc, lepší vybavení s klasickou přilbou 450 tisíc atd.). Půlroční kurz v Norsku, který vás naučí všechno okolo potápění, stojí 600 tisíc. K tomu kurz svařování 100 tisíc. A to zdaleka není všechno, co musíte zaplatit, abyste vůbec mohli tuto práci začít vykonávat.

Když umíte, investice se vám vrátí
Počet podvodních svářečů po celém světě se odhaduje jen 20 až 25 tisíc specialistů. Většina z nich působí v průmyslově rozvinutých zemích (v USA cca 3 až 5 tisíc, v Evropě něco okolo tisíce). V České republice je jen několik desítek podvodních svářečů zabývající se inspekcemi, opravami vodních děl a průmyslových nádrží.
I přes to, že je v dnešní době velmi rozšířená robotika, a to i v oboru podvodních prací (řízení podvodní roboti, automatizované svařovací rameno), zůstává člověk v této oblasti nenahraditelným specifikem. Je to díky tomu, že lidský faktor zajišťuje pružný a adaptabilní zásah v komplexních a nevyzpytatelných podmínkách. Robot ještě stále nedokáže improvizovat při nečekaných komplikacích, nedokáže pracovat na neobvyklých či špatně přístupných místech. Člověk se umí rozhodovat v reálném čase, a to zatím stroje a algoritmy neumí plně nahradit.
Podvodní svářeči jsou jedni z nejlépe placených profesí vůbec, je to kvůli riziku a nebezpečí, které při každém ponoru podstupují. Sumy, jež za práci inkasují, se stejně jako u jiných profesí odvíjí od zkušeností a země, ve které působí. Podle zkušeností Rudolfa Lišky ze společnosti UWPS (UnderWater Professional Services) si za pár velmi hlubokých ponorů ročně můžete přijít až na 3 miliony. V Česku jsou hodnoty trochu umírněnější, protože práce tady není tak nebezpečná. I tak ale můžete vydělat dost. Za ponor to dělá zhruba 2,5 až 5 tisíc. Můžete si vydělat i 20 tisíc za den, ale k tomu potřebujete velké množství referencí a firmy už o vás musí mít nějaké povědomí a ví, že se na vás mohou spolehnout.