Zloději v Česku mají nový cíl. Policie varuje: Tato auta se kradou nejvíc. Nejde už jen o škodovky
Česko rozhodně není zemí zlodějů aut. Přesto se u nás motorová vozidla kradla a kradou. Některé značky a modely více, některé méně. Jaké jsou mezi nenechavci nejoblíbenější? Nejsou to jen populární škodovky, pozor by si měli dát i majitelé dalších vozů.
V České republice počet ukradených aut setrvale klesá, byť přes naše území projíždějí kradené vozy celkem hojně, ovšem ze zahraničí a opět za hranice. Nejvíce se automobily kradou v Praze, ale i jinde by se měli mít řidiči na pozoru. Obezřetní přitom musí být především majitelé určitých značek a konkrétních modelů. Kolik vozů se u nás ročně ukradne a které nejčastěji? A jak efektivně zajistit, že nenechavé ruce budou mít co dělat, a přesto zloději nakonec odejdou s prázdnou?
Počet aut stoupá, počet krádeží klesá
V roce 1997 bylo v České republice odcizeno rekordních 29 442 dvoustopých vozidel, což je skutečně zarážející číslo. Šlo totiž zhruba o jedno procento aut, která u nás tehdy jezdila. Počet vozidel se od té doby výrazně zvýšil, když už překročil 6,5 milionu, množství krádeží naopak výrazně ubylo. V roce 2024 Policie ČR evidovala 2 801 odcizených dvoustopých vozidel, tedy více než desetkrát méně než v roce 1997. Počet krádeží se ostatně snížil i od roku 2023, a to o 198 vozidel.
Největší koncentrace lidí je u nás v Praze. Není tedy divu, že podle policejních statistik se nejvíc aut vloni ztratilo právě zde. K mnoha krádežím dochází i ve Středočeském kraji. Při převodu na počet obyvatel si ovšem špatně vedou i Liberecký a Ústecký kraj. Policisté každopádně v roce 2024 objasnili polovinu případů aut, která zmizela. Proč v Česku aktuálně dochází k méně krádežím? Díky poloze ve středu Evropy se ČR postupně stala tranzitní zemí. Kradené vozy tak přes naše území migrují ze západu na východ.

Jaká auta se kradou nejčastěji?
V Česku se často kradou škodovky. Patří mezi ně modely Fabia, Felicia, Superb, Rapid a především Octavia. Těchto vozů u nás jezdí nejvíce, takže se není čemu divit. Jenže odcizeny bývají i vozidla dalších značek. Zloději se zaměřují třeba na Volkswagen Passat. Mezi oblíbené cíle kriminálníků ovšem patří i Mercedesy, a to i díky vysoké ceně dílů. K hojně kradeným autům s touto značkou patří především SUV modely jako GLE a kompakty typu A-Class, ale ztrácejí se i sedany E-Class a C-Class.
Jaká další auta v České republice často mizí? Jedná se o vozy značek jako Ford, BMW, Audi, Renault, Peugeot, Opel, Fiat nebo Citroën. Atraktivní jsou i luxusní auta, tedy Ferrari, Bugatti, Rolls-Royce či Lamborghini. Existují přitom gangy, jež se specializují na automobily konkrétních značek. Vloni byli například policisty v Praze zadrženi dva údajní členové mezinárodního gangu, kteří se zaměřovali výhradně na auta značek Toyota a Lexus. Ta ihned po odcizení odváželi do zahraničí.

Jak krádeži auta účinně zabránit?
Nejdůležitější je prevence. To platí vždy a všude. Samozřejmě byste měli při odchodu od auta pokaždé zkontrolovat, zda je zamčené a jestli jsou všechna okénka nahoře. Doporučováno nebývá parkovat na odlehlých a špatně osvětlených místech. Třeba v Praze je vhodné vybrat hlídané parkoviště, a to především v případě, máte-li „rizikový“ vůz. K dispozici navíc jsou i rozmanitá zabezpečovací zařízení, která mohou zahrnovat blokace řazení či řízení, elektronické imobilizéry, alarmy nebo sledovací systémy. Vhodné je každopádně jednotlivé formy zabezpečení kombinovat.
„Z mechanických variant máme třeba zámky volantu a řazení – to jsou takové levnější varianty zabezpečení. Následně je možné vozidlo zabezpečit také elektronicky. To mohou být imobilizéry, autoalarmy nebo třeba nějaké GSM GPS systémy,“ uvedl jednatel firmy zabývající se zabezpečovacími systémy Jakub Antoš.