Největší chyby při údržbě topení, které vás stojí zdraví a peníze
S nástupem chladnějšího počasí a delších nocí si doma začínáme pomalu topit. Nikdo se přeci během studených nocí nechce klepat zimou. Pokud však doma chcete mít nejenom teplo, ale i zdravý vzduch, měli byste se věnovat údržbě svých topných zařízení. Není třeba je čistit každý týden. Občas byste se na to však podívat měli – pokud si nechcete zadělat na zdravotní problémy.
Nezáleží na tom, zda topíte starým radiátorem nebo moderním podlahovým topení. Každé takové zařízení vyžaduje pravidelnou péči, aby efektivně fungovalo a nezpůsobovalo zdravotní problémy.
Hrozba pro astmatiky a alergiky
Co je to vlastně prach? Je dobré si uvědomit, že žádný prach není stejný. Může se totiž jednat o částečky organického původu, jako jsou zbytky vlasů, chlupů, nebo šupinky odlupující se z kůže. Zároveň se pak může jednat o prach anorganického původu, jako jsou látky z koberců, nebo zbytky látek z lakovaného nábytku. Složení prachu tedy závisí nejen na typu místnosti a jejím využití, ale i na okolním prostředí, uvnitř kterého se samotná domácnost nachází. Pokud se nacházíte v dlouhodobě prašném prostředí, může to u vás způsobovat celou řadu problémů – alergie, zhoršení astmatu, ale i kožní vyrážky. Proto je vždy na místě tyto hrozby eliminovat a starat se tak o udržování svého zdraví.
Člověk je sám zdrojem prachu
Prach je produkován nejenom výše zmíněnými způsoby, ale jeho velkým producentem jsou i domácí mazlíčci. Zároveň však neradno podceňovat i roli samotného člověka – naše kůže se totiž neustále odlupuje, a šupinky mrtvé kůže se pak vznášejí ve vzduchu ve vaší domácnosti, kde ulpívají na zdech a dalších površích. A těchto šupinek člověk za den vyprodukuje jeden až dva gramy. Zároveň si člověk zanáší prachové částice do bytu zvenčí – ulpívají na botách a oblečení, ze kterého se posléze dostanou do vaší domácnosti.

Roztoči a jiné mikroorganismy
Všechny tyto částečky, šupinky a chuchvalce jsou pak perfektním prostředím pro růst různých mikroorganismů, z nichž některé mohou být potenciálně nebezpečné.
Asi nejznámějším aktérem v tomto ohledu je roztoč domácí – respektive jeho výkaly. Roztoč si v prachu libuje a odpad, který produkuje, se pak šíří vaší domácností. Ten právě může způsobit alergické reakce, kýchání, ale i zvýšené teploty a kožní vyrážky.
Jak často tedy čistit?
Své radiátory rozhodně nemusíte čistit neustále. Je však na místě jim jednou za čas věnovat určitou péči – právě usazování zmíněného prachu totiž může mít vliv i na jejich správnou funkčnost, což může mít za následek zvýšení vašich nákladů na topení. Topení je pak dobré čistit alespoň vždy před zahájením topné sezóny – tedy minimálně jednou do roka. Rozhodně však nic nezkazíte tím, když svoje topné zařízení opucujete trochu častěji – dvakrát za rok je ideální frekvence čištění.
Jak to udělat bezpečně?
Topení je spotřebič, který je často přímo žhnoucí, jak dělá co může, aby zajistil teplo ve vaší domácnosti. Proto je rozhodně důležité ho před údržbou vypnout – tím se vyhnete případným popáleninám, které nemusí být fatální, ale nepříjemné rozhodně jsou. Zároveň různé typy radiátorů vyžadují různé bezpečnostní postupy – elektrické radiátory vždy vypojte z proudu a nikdy je neproplachujte vodou! Profouknutí bohatě stačí.

Použijte vysavač a fén
Pro čištění sáhněte nejprve po svém vysavači. Ten nastavte na maximální výkon a pusťte se do práce – využijte jej k vysátí nečistot ze všech spár a mezírek, kam se s ním dostanete. Až budete mít pocit, že jste z vysavače vytěžili maximum, můžete sáhnout po dalším, multifunkčním spotřebiči – fénu. Pro odstranění zbytku prachu vezměte hadr a namočte ho do vody. Mokrý hadr posléze pověste za radiátor a pomocí fénu vyfoukejte všechen zbytkový prach jeho směrem. Mokrý hadr zajistí, že se na něm veškerý prach uchytí a nerozptýlí se tak do domácnosti. Jedná se vlastně o stejný princip, jako když mokrým hadrem utíráte prach z poliček.
Kartáč, potom voda
Pro úplné vyšperkování svého spotřebiče se následně chopte kartáče. Pokud doma žádný nemáte, můžete si ho relativně snadno vyrobit omotáním hadříku z mikrovláken kolem násady, na které ho zajistíte například lepící páskou. Následně naplňte kbelík horkou vodou se saponátem, kterou utřete všechny dostupné plochy. Touto fází čištění se zbavíte posledních zbytků nečistot, zároveň tím desinfikujete samotný povrch radiátoru. Ten bude po skončení krásně čistý a lesklý.
Tip na kontrolu na závěr
Pokud se na závěr úklidu chcete ujistit, že jste odvedli dobrou práci, existuje relativně jednoduchý trik. Po vyčištění nechejte radiátor uschnout a poté ho zapněte. Teplý vzduch může mnohdy rozvířit zbytkový prach, který ulpí na blízkých zdech. Proto vezměte čistý, vlhký hadřík nebo houbičku, se kterými zdi opatrně otřete – při hrubém zacházení můžete poškodit například nátěr barvy či tapetu. Pokud bude hadřík čistý, můžete mít jistotu, že mise byla úspěšná.
zdroje: ireceptar.cz korado.cz uklizenydomov.cz modernistavitel.cz institutzdravehobydleni.cz