Toto je jediný osvědčený způsob, jak si vyjednat vyšší plat: Češi ho téměř nevyužívají
Když vstoupíte do světa českých kanceláří, zjistíte jednu zajímavou věc, a to, že Češi jsou ve svém přístupu k práci věrní jako málokdo. V jedné firmě zůstávají v průměru déle než většina Evropanů a svých zaměstnavatelů se drží jako klíště. Tahle oddanost zaměstnanců rozhodně na škodu není, však také kdo by nechtěl mít v týmu někoho loajálního. Ale když přijde na peníze, tahle věrnost se nám příliš nevyplácí.
Starší generace mají v sobě zakořeněnou domněnku, že šéf přece musí vědět, co děláme, a sám od sebe nám přidá, když uzná, že si to zasloužíme. Ale realita je bohužel trochu jiná. Zaměstnavatelé jsou totiž v mnoha případech jako ryby, tedy mlčí. Tedy alespoň dokud sami nepřijdete a o zvýšení platu nepožádáte. Mladší ročníky jsou v tomto směru mnohem sebevědomější. Přijdou, řeknou si – a často uspějí. Přitom šance, že dostanete přidáno, pokud si o to sami řeknete, je poměrně vysoká. Tak proč to nezkusit?

Proč Češi mlčí, i když chtějí víc
Jedním z důvodů je strach z odmítnutí, nebo že narušíte své vztahy se šéfem. Někdo dokonce žije v představách, že by mohl po vyřknuté otázce na zvýšení platu dostat vyhazov. Takové obavy jsou však ve většině případů zbytečné. Zaměstnavatelé si moc dobře uvědomují, že udržet si kvalitního pracovníka je o dost výhodnější než hledat nového. Nábor nových lidí stojí čas, peníze a energii. Pokud máte za sebou dobré výsledky, váš šéf bude spíš přemýšlet, jak vás udržet, než jak vás vystrnadit. Dalším faktorem je naše kulturní povaha. Češi bývají skromní, možná až příliš. Když se podíváme na zahraniční kolegy, například v Americe nebo v západní Evropě, tamní pracovníci jsou zvyklí svůj přínos firmě otevřeně komunikovat. Tak proč ne my.
Jak si říct o vyšší plat
Jestli si myslíte, že stačí přijít za šéfem, vzít ho stranou a říct „Potřeboval bych přidat“, zadržte. Pokud chcete uspět, musíte být připraven. Nejprve zjistěte, jaká je vaše hodnota na trhu. Projděte si pracovní portály, mrkněte na nabídky podobných pozic ve svém oboru a porovnejte, kolik byste mohli vydělávat jinde. Tohle není jen o tom, abyste měli přehled. Je to i mocný argument, který můžete použít při jednání.
Připravte si konkrétní výsledky. Zamyslete se, co jste za poslední rok nebo dva ve firmě dokázali. Ušetřili jste náklady? Zvýšili jste obrat? Přišli jste s novým nápadem, který funguje? Váš šéf potřebuje slyšet fakta, ne dojmy, proto buďte konkrétní. Důležité je také vybrat správný okamžik. Žádost o zvýšení platu není něco, co řešíte jen tak mezi řečí na chodbě. Domluvte si schůzku ideálně v době po úspěšném projektu nebo při kladném ročním hodnocení.
Kolik si říct? Neprodávejte se pod cenou
Mluvit o penězích není snadné, a proto je důležité mít jasnou představu o tom, kolik si říct. Vyplatí se stanovit si rozmezí – například 10 až 15 procent navýšení oproti vašemu současnému platu. Pokud jste zjistili, že na trhu práce byste mohli dostávat výrazně víc, můžete požadovat i vyšší částku. Důležité je, abyste si nestanovili částku jen tak od boku. Argumentujte. Pokud si řeknete o víc, než je obvyklé, připravte si pádné důvody, proč si to zasloužíte. A pamatujte, že cílem je vyjednávat. Je naprosto v pořádku, když zaměstnavatel nabídne méně, než požadujete. Buďte připraveni na kompromis.

Co říct, když dojde na lámání chleba
Představte si situaci – stojíte před šéfem, potíte se, a když dojde na věc, z úst vám vypadne něco jako: „No, já jsem jen chtěl… jestli by to šlo… trochu přidat…“ Tak takhle ne. Buďte sebevědomí, ale ne arogantní. Například můžete zkusit říct: „Za poslední rok jsem dosáhl těchto výsledků… Myslím, že to pro firmu mělo velkou hodnotu. Rád bych proto požádal o navýšení platu na tuto částku.“ Nebo „podle průzkumů na trhu práce je obvyklý plat na mé pozici vyšší než ten můj. Vzhledem ke svým zkušenostem bych si rád promluvil o možnosti navýšení.“ Během svého projevu dělejte pauzy, aby měl šéf prostor přemýšlet. Mlčení může být nepříjemné, ale je to účinný nástroj.
Češi by mohli být bohatší, kdyby…
Věřte si. Pokud odvádíte dobrou práci, máte na zvýšení platu právo. Češi se ale často podceňují a raději spoléhají na to, že si jich zaměstnavatel všimne. Ale proč nezkusit udělat první krok? Vždyť co můžete ztratit? A pokud se setkáte s odmítnutím? Berte to jako cennou zkušenost. Zjistěte, co byste mohli zlepšit, a zkuste to znovu za půl roku. Nebo se rozhlédněte po nové práci, někde jinde si vás možná budou cenit víc. Protože nakonec jde o jediné: Vědět, kolik stojíte, a nebát se o to říct.
Zdroje: seznam.cz, jenprace.cz, jobs.cz