Nejkrásnější česká přehrada? Tady vás čekají dechberoucí výhledy
Přehradní nádrže si na své konto mohou připsat nejeden důležitý přínos pro lidstvo. Plní celou řadu praktických funkcí, bez nichž bychom se v moderní době jen stěží obešli. Některé z nich jsou zároveň půvabnou pastvou pro oči turistů.
Nové Mlýny, Švihov, Nechranice, Slezská Harta, Lipno, Vranov, Les Království, Šance nebo Rozkoš – každou z těchto nádrží byste měli bez váhání navštívit. Jedná se totiž o vskutku majestátná díla. To samé platí i o Orlíku, který svou velkolepostí přerůstá většinu z výše jmenovaných skvostů. Důkazem může být fakt, že se toto veledílo pyšní několika českými rekordy. Zároveň se kolem něj nachází nádherná příroda, kterou jen tak nikde jinde nenajdete. Co všechno svým návštěvníkům Orlík nabízí?
Robustní král všech českých přehrad
Velkolepá vodní nádrž Orlík je součástí Vltavské kaskády. Rozvaluje se na ploše dvou významných územních celků. Jsou jimi kraje Jihočeský a Středočeský. Konkrétně přehradila tok řeky Vltavy u Solenice na Příbramsku. Jedná se o největší vodní plochu na našem území. Kromě toho, že plní významnou ochrannou roli, je i rájem pro turisty. Na vodní hladině se za příznivého počasí leskne například půvabný zámek Orlík. Na své si přijdou i milovníci lodí a dalších atrakcí.

Na stavbě Orlíku se denně podílelo přes 1 500 dělníků
Byla vybudována mezi lety 1954 a 1961. Na stavbě pracovalo více než 1 500 dělníků na denní bázi. Dva z nich bohužel při stavbě položili svůj život. Aby mohl být celý projekt realizován, musela se postavit nová železniční vlečka, která je 16 kilometrů dlouhá. Slavnostní otevření přehradní nádrže proběhlo 22. prosince roku 1961. Pojmenována byla podle zámku Orlík, který se kdysi vypínal k nebesům na vysokém skalním ostrohu. Po dokončení přehrady se již nachází pouze pár metrů nad hladinou.
Kolosální rozměry přehrady vyrazí turistům dech
Jedná se o největší, nejvyšší a nejmohutnější nádrž ze všech přehrad vybudovaných na řece Vltavě. Je taktéž největší vodní plochou v Česku, co se objemu zadržené vody týče. Zadržuje neuvěřitelných 280 milionů litrů krychlových vody. Celkovou rozlohou ji však převyšuje vodní nádrž Lipno. V neposlední řadě patří k nejhlubším vodním plochám v naší malebné krajině. Nejhlubší bod je ukrytý 74 metrů pod hladinou.
V průběhu její výstavby bylo zatopeno celkem 16 vesnic a osad. Patří mezi ně Orlické Zlákovice, Zbenické Zlákovice, Podskalí, Radava, Velký Vír, Těchnice, Korce, Žďákov, Kořensko, Letoštice, Lavičky, Podolsko, Červená, Saník, Horní Lipovsko a Dolní Lipovsko. Jejich pozůstatky jsou v obdobích sucha na některých místech zaznamenatelné zrakem.
Tížná hráz Orlické přehrady je dlouhá 450 metrů a v koruně dosahuje výšky až 91 metrů. Poslední turbína byla zprovozněna 10. dubna 1962.
Největší most na světě spojuje břehy Orlíku
Oba břehy přehrady jsou spojené několika mosty. Nejvýznamnějším z nich se jmenuje Žďákovský. Propojuje cestu mezi nádhernými městy Tábor a Písek. Zajímavý je především z toho důvodu, že se jedná o největší jednoobloukový most bez táhla na světě. Za některými dvouobloukovými mosty (jako je třeba známý most Čchao-tchien-men v Číně) nicméně výrazně zaostává.

Zámek Orlík patří k nejmalebnějším perlám Česka
V blízkém okolí přehrady se nachází mnoho úctyhodných pamětihodností. Nejvýznamnější z nich je patrně zámek Orlík nad Vltavou, který je chráněn jako kulturní památka. Najdete ho v okrese Písek na vyvýšeném skalním ostrohu.
Založil jej v druhé polovině 13. století král Přemysl Otakar II. Původně sloužil jako strážní hrádek. Od té doby každopádně zažil několik přestaveb a důležitých historických okamžiků. Za husitských válek byl oporou kališníků. Katolíci měli oproti tomu v držení Zvíkov. Na „vlastní kůži“ pocítil i třicetiletou válku. Na zámek ho přestavili Švamberkové, kteří si z něj vytvořili rodové sídlo. V některých bodech historie sloužil taktéž jako sídlo panské správy. Dnes se na něm vyskytují známky gotiky, renesance, baroka a novogotiky. Zámek Orlík jste mohli zahlédnout v několika filmech. Patří mezi ně například Hledání ztraceného času nebo Jak se zbavit nevěsty
Zdroje: wikipedia.org toulejse.cz kudyznudy.cz