Myjete si obličej příliš často? Zaděláváte si na malér
S nástupem televizí, internetu, a především sociálních sítí se zmnohonásobil tlak na určité standardy krásy. Nemusíme jej vždy vnímat napřímo, ale pravda je taková, že přítomnost zdánlivě dokonale vypadajících osob na sociálních sítích, v seriálech nebo reklamách může mít na některé z nás neblahý vliv.
Mnozí z nás si uvědomují, že je „krása“ na sociálních sítích i televizní „krása“ jen uměle vytvořená pomocí filtrů, optimálního světla, make-upu a celé řady dalších přípravků. Problém nastává tehdy, když této mediální masáži podlehneme a začneme mít nerealistická očekávání. Ta se nemusí týkat pouze našeho vzhledu, ale mohou také ovlivňovat naše rozhodování při výběru partnera. Celý tento řetězec nakonec vede k tomu, že mnozí z nás navštěvují celou řadu drogerií, v nichž nakupují různorodé přípravky, které údajně optimální vzhled zaručují. Najdeme však i jedince, kterým to nestačí, a tak sahají po všelijakých procedurách, podstupují plastické operace, nebo kladou důraz na některá opatření, o nichž si mohou myslet, že jim pomohou zachovat svěží vzhled.
Všeho s mírou
Pokud si jej nebudete chodit umývat třeba do řeky Nil, příliš časté mytí obličeje vás nezabije. Rozhodně ale dokáže nadělat více škody než užitku, takže bychom si na jeho frekvenci měli dát pozor. Obecně se doporučuje, abyste si myli obličej dvakrát denně, jednou ráno po probuzení, jednou večer před spaním. Ráno si díky tomu smyjete maz nebo bakterie. Ty se na obličeji mohly nahromadit během doby, kdy jste trávili čas v říši snů. Navíc vás studená voda dokáže rychle postavit na nohy. Oproti tomu večer si umyjte obličej z toho důvodu, abyste odstranili zbytky make-upu či „nečistoty“ ze vzduchu, které se přes den na vaší pokožce nahromadily. To platí obzvlášť v případech, kdy pracujete v prašném prostředí nebo s chemikáliemi. Mimo jiné pomůže mytí odstranit kožní maz a pot, které vaše pleť přes den vyprodukovala.

Co se stane, když to s mytím přeženete
Tento bod nastane u každého člověka jindy, neboť máme mnoho typů pleti. Některé jsou odolné, některé bohužel nikoliv. Přehnat to s mytím obličeje ovšem může úplně každý. Když se to stane výjimečně, ještě není čas na unáhlené závěry, neboť vám hrozí maximálně svědění nebo zarudlá pokožka. Pokud to však budete přehánět pravidelně, můžete si zadělat na malér. Příliš častým mytím totiž můžete pokožku zbavit vlhkosti a oslabit kožní bariéru. Tím zapříčiníte, že začne tvořit více mazu, kvůli čemuž hrozí vyšší riziko ucpávání pórů a spolu s ním zvýšený výskyt nepříjemnosti jménem akné. Tím to ale nekončí. Mezi další projevy patří podráždění, vysušení, zarudnutí, zvýšená citlivost na nepříznivé vlivy, nebo především vyšší náchylnost ke vzniku celé řady kožních onemocnění. Nakonec se pak může stát, že budete paradoxně vypadat starší, než doopravdy jste.
Výjimečné případy, v nichž je časté mytí žádoucí
Existují ovšem i případy, kdy naše pokožka doopravdy potřebuje více péče v podobě mytí. Podle Americké dermatologické akademie to je například tehdy, když se věnujete jakékoliv aktivitě, při které se výrazně zapotíte. Pokud tedy navštěvujete například posilovny, nebo máte doma zázračný stroj na hubnutí jménem rotoped, zavítejte ihned po skončení tréninku k umyvadlu, nebo rovnou do sprchy. Poděkuje vám nejen vaše pleť, ale i lidé, s nimiž budete následně ve styku.
Jak jsme již zmínili, existuje více typů pokožky a v některých problematických případech může být častější mytí na místě. Tady ovšem doporučujeme, abyste před jakýmikoliv experimenty nejdříve navštívili dermatologii.

Zdroje: Prostreno.cz Styl.instory.cz Pubmed.gov Aad.org