Moucha je životu nebezpečný predátor. Tyto rostliny je ale zaručeně odpuzují
Mouchy jsou považovány za škodlivý a nebezpečný hmyz a existuje to k tomu mnoho pádných důvodů. Živí se výkaly a odpadky a následně kontaminují potravu. Ta pak může být pro lidi nebezpečná. Pořiďte si proto domů rostliny a bylinky, které otravné mouchy odpuzují.
Pokud jste si až dosud mysleli, že jediným prohřeškem much je jejich otravné bzučení, poletování a poposedávání po lidech a předmětech v domácnosti, pak svůj názor rychle poopravte. Mouchy totiž patří mezi velmi nebezpečné druhy hmyzu. Samičky much domácích se rozmnožují tak rychle, že mohou naklást až 500 vajíček v dávkách po 150 kusech. Vylíhnout se přitom mohou už za neuvěřitelných 12 hodin. V teplých měsících tak lze často nalézt v popelnicích nebo kompostech stovky i tisíce larev mouchy domácí.
Přenáší choleru, tyfus i úplavici
Tento překotný proces může mít přitom fatální důsledky na lidské zdraví. Mouchy jsou totiž nejen přenašeči, ale především šiřiteli nejrůznějších vážných nemocí, jako je tyfus, cholera, úplavice, mohou způsobit zápal plic či otravu krve. Taková nákaza může skončit nejen poškozením zdraví, ale i ohrožením života samotného. Mouchy žijí obvykle přibližně 3-4 týdny. Pochutnávají si nejrůznějších zbytcích zkaženého jídla a odpadcích, v oblibě mají také výkaly a mršiny. Neumí kousat, a proto pevnou potravu natráví nejprve pomocí žaludečních enzymů. To znamená, že na ni vyzvrací své sliny a trávicí žaludeční šťávy. Tím mouchy zanechávají nevábný obsah svého žaludku na všech potravinách, po kterých se v domácnosti pohybují.
Tělo obalené bakteriemi
Co konkrétně představuje potenciální nebezpečí pro člověka? Jsou to jemné chloupky na těle mouchy, které jsou doslova obalené bakteriemi. Nejvíce patogenů mají mouchy na křídlech a končetinách. Mohou vám tak dokonce přivodit problém zvaný infekční zánět močového měchýře, tuberkulóza či žaludeční nebo dvanácterníkové vředy. S trochou nadsázky by se tak moucha domácí mohla nazvat nebezpečným predátorem. Jak se tedy proti němu v domácnosti co nejúčinněji bránit? Pořiďte si kromě sítí proti hmyzu do oken i dveří na balkon a do dvora bylinkovou zahrádku z druhů, které dokonale odpuzující hmyz svou vůní. Rostou snad na každé zahrádce, většinu z nich si ale můžete vypěstovat i v květináči nebo na balkoně. Vytvoříte si tak doma přírodní repelent.
Aromatické rostliny mouchám opravdu nevoní
Kombinovat v truhlíku můžete například bazalku, mátu peprnou, šalvěj, libeček, tymián, meduňku a rozmarýn, či si vysadit na balkoně truhlíkový záhon omamně vonící levandule. Mouchy nemilují ani další aromatické rostliny, jako jsou muškáty, rýmovník, vratič. Stejnou službu zastane skořice nebo třeba yzop. Hmyz odpuzují i některé kvetoucí rostliny, jako jsou afrikány, stejně jako strom ořešák. Pokud nechcete používat škodlivé chemikálie ale jste spíše pro ekologickou cestu, komáry i mouchy zkuste vypudit také s pomocí droždí.
Dotěrné mouchy vyžene omamná levandule i muškát
Samostatnou kapitolou v boji s mouchou domácí je levandule. Tato oblíbená fialově kvetoucí rostlinka typická pro francouzskou Provence je totiž natolik omamná, že spolehlivě odpudí každého škůdce, mezi něž patří také šatní mol. Proto je ve vašem šatníku nejen voňavou, ale i praktickou pomůckou, například ve formě sušených pytlíků. Podobně poslouží i muškát, známý z okenních truhlíků.

Pro člověka krásně citrusová, pro mouchy téměř jed
Citronová tráva, citronela, lemon grass nebo voňatka citronová, to jsou názvy rostlinky, kterou mouchy nemají vůbec v oblibě. Proto se často používá ve vonných svíčkách a jiných repelentech proti hmyzu. Má silnou citrónovou vůni, která je velmi nepříjemná pro mouchy i jiný hmyz včetně komárů. Vysazení citronely v zahradě může pomoci udržet mouchy co nejdál od obydlí. K výrobě dalšího účinného domácího repelentu postačí citron, hřebíček a krystalky kafru. Citron rozpulte, do každé půlky vložte kousky kafru a také hřebíček. Dejte na okno a uvidíte, jak se z tohoto místa začnou mouchy, ale také komáři rychle klidit. Stejně tak pomůže nakrájet do vody s hřebíčkem citrusové plody, jako je citron a limeta. Do vody přidejte pro zvýšení účinku snítku rozmarýnu.

Zdroj: Dumazahrada, Pestujme