Mokré či suché čištění? Chyby, které ničí vaše koberce
Návodů, jak čistit koberce, najdete na internetu nepřeberné množství. My ovšem celý problém vezmeme z druhé strany a zaměříme se na nejčastější chyby, které jsou s touto aktivitou spojeny.
Čištění koberců se provádí za účelem odstranění skvrn, nečistot, alergenů a patogenů. Tato aktivita je tedy velmi důležitá s ohledem na zdraví vaší rodiny. Pokud budete navíc o tyto bytové textilie pravidelně pečovat, budou zároveň déle vypadat jako nové. Využít je možné mokré i suché čištění, takže lze volit mezi různými metodami. Musíme ovšem okamžitě doplnit, že o koberce není mnohdy pečováno správně. Jaké jsou tedy nejčastější chyby při jejich čištění?
Přemokření a přílišná vlhkost
Někteří jedinci se domnívají, že čím více vody, tím lépe. Jenže je tomu právě naopak. Ačkoli to krátkodobě může pomoci, v dlouhodobém časovém horizontu může přílišná vlhkost poškozovat nejen kobercová vlákna, ale také podlahu pod nimi. Voda totiž v takovém případě často prosakuje pod koberec, což vede k tvorbě plísní, stejně jako k poškození podlahy. Při mokrém čištění byste se tedy měli vyvarovat přemokření, jež může být mimochodem následně i zdrojem zápachu.
Nedostatečné vysušení
Chyba, která částečně souvisí s chybou předchozí. Pokud se vrhnete na mokré čištění, koberce je následně nutné důkladně vysušit, což zabraňuje tvorbě plísní. Po vyčištění je tedy vhodné otevřít okna. Ještě lépe však učiníte, máte-li tedy zahradu, když koberce dáte vysušit na čerstvý vzduch. Pochopitelně platí, že byste tak měli učinit za slunečného počasí, jinak tkaniny pořádně nevyschnou.

Přílišné množství čisticího prostředku
Opět platí, že měně je někdy více. Velkou chybou při čištění koberců tak může být i použití až příliš velkého množství čisticího prostředku. I v tomto případě dochází dříve či později k poškození vláken. Navíc mohou v koberci zůstat zbytky, které přitahují nečistoty. Musíme ovšem doplnit, že i přílišná opatrnost není nejvhodnější, protože malé množství čisticího prostředku koberce nevyčistí. Vždy byste tedy měli dodržovat pokyny výrobce, a to nejen co se týče množství, ale také bezpečnosti.
Nevhodné čisticí prostředky
Dalším problémem může být použití nevhodných čisticích prostředků. V takovém případě často dochází k poškození vláken či vyblednutí barev. Musíme také uvést, že pokud nemáte s daným čističem doposud žádné zkušenosti, měli byste jej nejprve vyzkoušet na nějakém místě, které není tak úplně vidět. Teprve pak budete mít jistotu, že jej můžete bez problémů použít na celý koberec.
Přílišné drhnutí
Dojde-li k rozlití nějaké látky, měli byste ji ihned odstranit (viz níže). Na druhou stranu se ovšem nedoporučuje až příliš intenzivní drhnutí. Důsledkem by mohlo být zatlačení nečistot hlouběji do koberce, případně roztřepení vláken. Čistit byste tedy měli spíše jemnými pohyby, přičemž můžete použít i běžně dostupné prostředky na skvrny. Dle všeho může ostatně pomoci i jedlá soda. Doplňme, že byste rozhodně neměli používat příliš tvrdé kartáče a další agresivní nástroje.
Zanedbávání čištění
Necháte-li rozlité látky na koberci příliš dlouho, mnohé z nich vyschnou a ztuhnou, takže následně půjdou odstranit mnohem hůře. Jakékoli nehody tohoto typu tedy řešte co nejdříve. V tomto ohledu je nutné doplnit, že byste čištění koberců neměli zanedbávat obecně. Nepravidelná údržba může vést k nahromadění nečistot, což může mít negativní vliv na zdraví celé rodiny. Jak často koberce čistit? Minimálně vysavač byste měli použít alespoň jedenkrát týdně.

Tip na závěr: pokud koberce páchnou, časté používání čisticích prostředků nepomůže. Spíše se jedná o důkaz, že máte větší problém. Na tomto místě je nutné doplnit, že byste měli koberce také měnit. Jejich standardní životnost činí zhruba pět let, pokud se o ně ale budete dobře starat, můžete je doma mít i dvakrát déle.
Zdroje: Better Homes & Gardens, The Spruce, Wikipedia