Skrytý zázrak na pálení žáhy i na hubnutí. Každý ho má doma
Lidské zažívání dostává často pořádně zabrat. Mnozí z nás konzumují přemíru potravin obsahující látky, které nám rozhodně neprospívají. Důsledkem může mj. být pálení žáhy, přibírání nebo obojí.
Pálení žáhy (odborně pyróza) je pocitově nepříjemný stav, který se vyskytuje v nadbřišku. Co jej způsobuje? Pochopitelně strava. Jedná se především o potraviny mastné, silně kořeněné či sladké. Negativní vliv ovšem mohou mít rovněž nápoje, jako je (silná) káva nebo alkohol. Některé tyto pochutiny navíc mají negativní vliv i na váhu (ve skutečnosti spíše na hmotnost, protože jak vědí všichni fyzikové, váha a hmotnost není to samé). Tyto potraviny a nápoje byste každopádně měli konzumovat v omezeném množství. Navíc existuje poměrně překvapivý pomocník, jenž vám může s těmito neduhy pomoci. O co že se jedná?
může pomoci
Ano, s pálením žáhy a přebytečnými kilogramy vám skutečně může pomoci látka s tímto poměrně složitým chemickým názvem. Jedná se o bílý ve vodě rozpustný prášek. Ten navíc pomáhá i při některých dalších zdravotních potížích a uplatnění může nalézt rovněž v rámci tělesné hygieny či v domácnosti. Možná vás na tomto místě překvapíme konstatováním, že tento prášek velmi dobře znáte. Ovšem spíše pod názvem jedlá soda…
Pomáhá na pálení žáhy i při hubnutí
Proč pomáhá jedlá soda při pálení žáhy? Tento prášek totiž v žaludku reaguje s kyselým obsahem a neutralizuje jej. Proto jej mění na zásaditý nebo neutrální. Na druhou stranu není tuto látku při pyróze vhodné používat déle, protože dlouhodobé působení může být kontraproduktivní. Pokud vás ostatně pálí žáha opakovaně, měli byste buď změnit životní styl, nebo navštívit lékaře.
Jak může pomoci tento bílý prášek při hubnutí? Předně je nutné zmínit, že příliš kyselé vnitřní prostředí organismu má negativní vliv na metabolismus, který je zásadní pro zpracovávání živin. Navíc musíme doplnit, že po jejím požití budete mít nějakou dobu pocit sytosti, což může také prospět. Celkově pak jedlá soda kladně působí i na různé poruchy trávení, což rovněž není od věci.

Jak ji konzumovat
S ničím se to nemá přehánět. Toto pravidlo platilo a platí neustále. Proto i s jedlou sodou nakládejte s mírou. Existuje několika pravidel, která byste měli při jejím používání dodržovat.
- Jedlou sodu není vhodné nikdy sypat přímo do krku. Raději si připravte nápoj.
- Doporučováno není ani používání při plném žaludku, naopak byste ji měli přijímat na lačno. V opačném případě byste si mohli zadělat na potíže se žaludkem i s jícnem.
- Musíme upozornit, že byste měli začít s menším množstvím. Zpočátku úplně postačí, rozmícháte-li ve 3 dcl vlažné vody třetinu kávové lžičky jedlé sody. Nápoj následně nechejte vybublat a důkladně promíchejte.
- Daný nápoj je vhodné pít po ránu (na lačno!). Pokud ovšem cvičíte, dejte si jej zhruba 60 minut před cvičením.
- Pro jistotu ještě jednou zopakujme, že jedlou sodu byste neměli konzumovat příliš často. Pak může dojít ke zvýšení přítomnosti sodíku v krvi, což rozhodně není bez rizik.
- Doplňme, že jedlou sodu není vhodné konzumovat ani při některých nemocech (např. ledvin). Navíc není doporučováno kombinovat ji s alkoholickými nápoji.
Jak je asi patrné, jedlá soda může pouze odstranit důsledky nepříliš zdravého životního stylu. Pokud se tedy chcete cítit opravdu dobře, a to dlouhodobě, měli byste tak jako tak začít žít zdravěji. Žádná lepší rada neexistuje.
Další využití
Jedlá soda může mít v rámci domácnosti i mnohá další využití, pročež ji lze bez problémů označit za univerzálního pomocníka. Kde všude se nabízí její uplatnění? Tak například pomáhá bělit zuby, lze ji využít k umývání vlasů, dokáže zbavit tělesného zápachu v podpaždí, umí vyčistit připáleniny a mastnotu, odstraňuje vodní kámen, pomoci může při ucpaném odpadu a využít ji můžete i k vyčištění pračky. Seženete ji přitom za pár korun, takže ji ve všech výše zmíněných případech lze alespoň vyzkoušet. V podstatě nic neriskujete…
Zdroje: Medical News Today, Everyday Health, Český rozhlas