Meteorologové varují: Počasí v únoru se vymkne kontrole, připravte se na extrémy. Přijde to už za pár dní
Počasí přináší do Česka v posledních dnech pořádné teplotní výkyvy a ani ty následující nebudou výjimkou. Nejnovější předpověď šokovala nejen odborníky, ale i veřejnost. Zatímco leden byl co se týče teplot jako na horské dráze, tento měsíc nás překvapí ještě víc. Dočkáme se konečně sněhu? Lyžaři by měli zpozornět.
Únor se může do historie zapsat jako měsíc plný meteorologických překvapení. Zatímco na horách, jak se zdá, pořádně zasněží, nížiny čeká pořádné oteplení. Tyto nečekané změny a teplotní šoky ukazují, jak neočekávaný a nepředvídatelný může být klimatický systém. Kromě teplotních a srážkových výkyvů se Česko dočká i dalších extrémů, a to v podobě prvních letošních bouřek. Ty se objeví ke konci měsíce, doprovázené silnějším deštěm a taky větrem.
Druhá polovina února kompletně proprší
Zhruba od 18. února má podle meteorologů pršet, a to nadprůměrně. Po vyloženě suchém lednu to tedy bude pro spoustu lidí velkým překvapením. Častější dešťové srážky ale konečně pomohou naplnit řeky a doplnit vodní zásoby v rybnících. To vše se stihne před příchodem jara.

Co odborníky zaskočilo, byl fakt, že začátek února byl až nečekaně teplý. A teplý bude i celý tento týden. Na horách se bude teplota sice stabilně držet až kolem –10 °C, v nížinách ale ani nad ránem takto mrazivo nebude. V následujících dnech se teploty vyšplhají nad nulu i v noci a přes den můžeme na mnoha místech republiky naměřit dokonce až 10 stupňů. Právě tento stav je pro únor velice netypický. Na horách bude ale sněžit a sněhová pokrývka se zde bez problému udrží. Milovníci zimních sportů se tak mohou radovat.
Únor je a bude nejteplejším za poslední desetiletí. Slunce se však už příliš nedočkáme. Očekáváme spíše oblačnou až zataženou oblohu a časté mlhy, na mnoha místech i mrznoucí. Vítr bude foukat slabý a zesílí až ve druhé polovině února. Ovšem jen krátkodobě s příchodem krátce trvajících bouřek.
Jaro se blíží, ale v březnu ještě nasněží
Podle webu Severe Weather se do Evropy pomalu ale jistě blíží jaro. Na mnoha místech se už teď otepluje. Meteorologické jarní období trvá 3 měsíce a pokrývá tedy březen až květen. Právě v průběhu těchto měsíců lze očekávat významnou dynamiku počasí. Hned na začátku března se v Evropě, tedy i u nás, poměrně vysoko vyšplhá denní teplota. Ovšem ještě se stále může stát, že i v nížinách vydatně nasněží.

Jaro tedy České republice opět slibuje nevyzpytatelné počasí. Podle prognózy britské meteorologické služby Met Office bude letošek jedním z nejteplejších posledních let, a to za celou historii měření globální průměrné teploty. Pro Česko to znamená, že právě jarní měsíce mohou přinést velmi neobvyklé teplotní rozdíly. I tak se ale u nás budou teploty pohybovat spíš v nadprůměrných hodnotách. Nestabilní počasí má vliv i na přírodu. Možná jste si všimli, že na některých místech Česka už pomalu začínají kvést větvičky ovocných stromů. Právě prudké oteplení vede k předčasnému pučení a následnému poškození pozdějšími mrazy.