Manžel koupil „blbost z internetu“. Teď se kvůli tomu sjíždí sousedi z celé ulice a pukají závistí
Milujete relaxaci v „bublinkách“ a už se vám nechce vyhazovat tisíce korun za pár hodin odpočinku ve vířivce? Pořiďte si domácí wellness. Hitem internetu jsou totiž nafukovací vířivky. Stojí stejně jako menší lednička nebo lepší vysavač a umístit je v létě můžete třeba pod přístřešek nebo na zahradu.
„Navštivte oázu klidu a relaxu a užijte si ničím nerušené chvilky romantiky ve dvou v útulném wellness domku v podhůří Jizerských hor. Celý domek s veškerým vybavením, navíc uvnitř s vířivkou a finskou saunou, bude exkluzivně připravený jen pro vás“.
Domácí vířivka je trend

Vypadá jako z wellness centra
Jaké jsou výhody nafukovacích vířivek? Kromě příznivé ceny je to jejich menší hmotnost, snadné zprovozňování a také možnost přemístit vanu tam, kam zrovna potřebujete. Pamatujte ale na to, že jsou určené především k sezonnímu využití, jen některé typy se dají využívat celoročně. Prodražit se však může ohřev vody a pozor je potřeba dávat si i na její kvalitu. Velkou výhodou je jednoduché zprovoznění, které zvládne každý sám. Zkrátka vířivku jen nafouknete a napustíte vodou. Tu je pak možné vyhřát až na příjemných 40 °C.
PVC, nebo raději Rhino Tech?
Z čeho je vlastně nafukovací vířivka vyrobená? Jedná se buď o laminové třívrstvé PVC, dalším materiálem je pak modernější a zároveň cenově dostupný Rhino Tech. Je velmi stabilní a pevný a jeho výhodou je i dobrá odolnost vůči UV záření nebo poškrabání. Rhino Tech je odolný také vůči mrazu, a tak jej můžete využívat prakticky po celý rok.
Podle čeho vybrat?
Pokud se rozhodnete pro nejlevnější variantu kolem 10 tisíc korun z laminovaného PVC, může mít například rozměry čtverce o straně dlouhé 185 centimetrů. Vířivka je vysoká 65 centimetrů a pojme 4 až 6 lidí. Masáž vám v ní nabídne 130 trysek a vejde se do ní 910 litrů vody. Ta se přitom ohřívá rychlostí 1 až 2 ° C za hodinu. Příkon ohřevu vody je 2400 wattů. Teplota je jednoduše reguluje pomocí ovládacího panelu. Součástí vířivky je také termoizolační kryt, který snižuje tepelné ztráty. V zimních měsících si můžete tento relax vychutnat až do –4 ° C, při nízké teplotě vzduchu je ale třeba neustále používat ohřev vody, aby nedošlo k jejímu zamrznutí v trubkách a k poškození vířivky. Pravidelně měňte filtr, vydrží totiž maximálně 168 hodin. Čistý filtr ale přispívá ke komfortu koupání.

Za komfort si připlatíte
Na kolik vás vyjde provoz?
Až budete zvažovat koupi, vezměte v potaz nejen cenu, rozměr či design vířivky, ale také náklady na provoz a údržbu. Ty zahrnují nejen spotřebu elektřiny a výměnu vody, ale také přípravky na testování a úpravu vody, filtry a další přípravky proti problémům s kvalitou vody. Jak zjistíte alespoň přibližné náklady na provoz? Podívejte se na dobu, po kterou se vířivka ohřívá. Zajímat by vás měl také její příkon, cena za výměnu celkového objemu vody a náklady na přípravky pro údržbu vířivky.
Roční spotřeba může jít do desetitisíců
Jste čtyřčlenná rodina a vážně uvažujete o koupi nového prostředku k relaxaci? Pak byste ale měli vědět, že při denním provozu je to docela drahý špás. Měsíční náklady se totiž pohybují kolem 2000 korun. Stačí jednoduchá matematika, abyste došli k číslu kolem 24 000 korun ročně. Přitom největší část výdajů spolkne právě elektřina, která vás při takovém provozu přijde na 21 000 korun za rok. Ale nezoufejte, pokud jste nenároční a vířivka vám bude stačit použít dvakrát týdně, vychází měsíční náklady kolem 700 Kč, takže roční zhruba 8500 Kč. Na elektřinu připadá něco málo pod 500 korun za měsíc, ročně tedy kolem 6 tisíc. A pokud chcete, aby provoz vaší vířivky byl co nejvíce ekonomický, náklady můžete eliminovat snížením teploty ve vířivce nebo jejím úplným vypínáním.