KVÍZ: Haksna, augle, camrat se. Tyhle šílenosti říkají Brňáci denně. Rozumíte jejich hatmatilce?
Dokážete se bez potíží domluvit v Brně, nebo na místní jen zíráte s otevřenou pusou a snažíte se domyslet si, co se vám asi snaží sdělit? Své znalosti proslulého hantecu si můžete prověřit v našem kvízu.
Původ slova hantec bychom s největší pravděpodobností našli ve výrazu hatmatilka. Jedná se o specifickou místní variantu češtiny, která vznikala po několik staletí a působila na ni celá řada vlivů. Ty největší najdeme v hanáckém nářečí a němčinou brněnských Němců. Vliv měla ale také romština, italština nebo jidiš.
Původně hantecem hovořila převážně skupina chudých příslušníků dělnických rodin žijících na okraji Brna. Vznikaly tak kuriózní situace, kdy jim mnohdy nerozuměli obyvatelé ostatních částí města.
Na tom si ostatně obyvatelé Plotny, jak se oblasti s vlastní mluvou říkalo, zakládali. Řada z nich totiž byla nezaměstnaná nebo se živila drobnou či větší kriminalitou, a tak se jim to náramně hodilo.

Dnes se hantec těší velké popularitě
V 60. letech dvacátého století se hantec rozhodli popularizovat brněnští umělci, kteří se skutečně zasadili o to, aby tato místní zvláštnost nevymizela. Dnes se sice již nemluví původní verzí hantecu, obrovské množství výrazů se ale propsalo do běžné hovorové mluvy.
S nadsázkou se někdy říká, že naprostá většina slovní zásoby hantecu se týká piva, žen a hospodských řečí, což z něj dělá záležitost pro „opravdové chlapáky“. Byla by ale škoda tomu věřit, protože hantec je ve skutečnosti velmi pestrý.
Jak dobře se v hantecu vyznáte?
Jeho popularitu využívají některé oficiální subjekty v rámci marketingové komunikace. Například Dopravní podnik města Brna prodává svou předplacenou jízdenku pod názvem „šalinkarta“, což je odvozeno od místního označení pro tramvaj, tedy šalina.
Zmiňovanou šalinu zná dnes nejspíš snad každý Čech. Jak si ale poradíte s řadou jiných výrazů, které hantec ukrývá? Pokud odpovíte alespoň na šest otázek v následujícím kvízu správně, pak jste nejspíš v moravské metropoli strávili tolik času, že se vám místní slovník přece jen dostal pod kůži.

Otestujte své znalosti v kvízu
Zdroje: Hantec.cz, Cs.wikipedia.org, Poznatsvet.cz