Který čaj prospívá zdraví a který naopak patří k těm nejškodlivějším? Pravda, kterou by měl znát každý
Nejstarší zmínka o čaji pochází z roku 350 našeho letopočtu. Pravděpodobně byl ale objeven mnohem dříve, a to před téměř pěti tisíci lety. Za tu dobu byl vypěstován nespočet druhů a my si často už ani neuvědomujeme, jak moc může pomáhat našemu zdraví. Jenže není čaj jako čaj. Zatímco některé druhy jsou doslova prospěšné našemu zdraví, jiné by si zasloužily na krabičku nalepit varovnou cedulku. Jaký je mezi nimi rozdíl? A jak poznat ten správný, který tělu opravdu prospívá?
Možná jste už někdy slyšeli o antioxidantech. Název zní sice tak trošku vědecky, ale pro naše tělo jsou velmi důležité. Jsou to totiž látky, které chrání naše buňky před škodlivými vlivy prostředí. A právě některé čaje jich v sobě mají opravdu požehnaně. Například zelený čaj je doslova nabitý katechiny, což jsou jedny z nejsilnějších antioxidantů. Pravidelné popíjení zeleného čaje tedy může snižovat riziko srdečních chorob, zlepšovat paměť a dokonce vám pomoct zbavit se pár kil navíc.

A pokud chcete ještě něco víc, zkuste matchu. “Není to výluh ze sušených listů jako běžné zelené čaje. Když se napijete čaje matcha, pijete vlastně dužinu listu čajovníku. A jeden šálek čaje matcha tak vydá za 10 šálků zeleného čaje,” uvádí výrobce Matcha Tea. Vždy ale platí, zelené čajové lístky nikdy nezalévejte vroucí vodou, zničili byste většinu přínosných látek a čaj by mohl chutnat hořce. Proto nechte vodu převařit a počkejte asi dvě minuty, než zchladne zhruba na 70–80 °C a až poté čaj zalijte.
Pak je tu ještě rooibos, jemný čaj bez kofeinu, který si zamilujete, pokud vás trápí nespavost nebo žaludeční problémy. Jeho mírně sladká chuť vás pohladí na duši, a navíc je plný minerálů jako železo, vápník nebo hořčík.
Bylinky, které léčí
Možná máte doma zásobu heřmánkového nebo mátového čaje – ale víte, co všechno dokážou? Heřmánek vám pomůže, když vás přemůže stres nebo vás bolí břicho. Je také skvělým pomocníkem při chřipce a nachlazení. Máta je zase skvělá po těžkém obědě, pomáhá trávení a zbavuje nadýmání. A co taková meduňka? Pokud máte pocit, že se svět kolem vás točí moc rychle, udělejte si meduňkový čaj. Pomáhá zklidnit mysl a připravit vás na klidný spánek. Při výběru bylinkových čajů se ale vždy zaměřte na ty kvalitní, nejlépe v BIO kvalitě. Jedině tak budete mít jistotu, že nepijete směs chemikálií, ale opravdovou přírodu.

Na jaké čaje si dát pozor
Jestliže rádi popíjíte černý čaj, měli byste vědět, že obsahuje asi polovinu kofeinu než káva a 2× více kofeinu než zelený čaj. Jeho účinky jsou ale pomalejší a dlouhodobější, takže vydrží působit třeba až 6 hodin. Dejte si ho tedy raději po ránu nebo po obědě. Když ho ale budete podle vědců popíjet pravidelně, prospěje vašemu srdci, pomůže snížit riziko srdečních onemocnění včetně vysokého krevního tlaku i cholesterolu, udrží střevní mikroflóru v rovnováze, napomůže správné funkci imunitního systému.
Pozor si však dejte na ochucené čaje. Tyhle barevné a voňavé směsi často obsahují více umělých přísad než samotného čaje. A pak jsou tu levné čaje z nekontrolovaných zdrojů, které často obsahují vysoké množství pesticidů nebo těžkých kovů. Vliv na kvalitu čaje má i jeho uskladnění. “Papírový sáček čaji odebírá vlhkost, takže postupně vyschne. A pozor, pokud čaj umístíme v blízkosti příliš aromatických koření nebo kávy, velmi rychle pojme jejich vůni a z původního čajového aroma se nic nezachová,” upozornila odbornice na čajové obřady Eliška Jiránková.
Jak poznat kvalitní čaj
Představte si, že stojíte před regálem s čaji. Jak poznáte ten správný? První, co vás nasměruje, je vůně. Kvalitní čaj voní přirozeně, zatímco ty méně kvalitní často voní uměle. Zaměřte se i na lístky, sypaný čaj bývá kvalitnější než čajové sáčky, které často místo nich obsahují drcený prach. Důležitý je i původ čaje. Seriózní výrobci uvádějí zemi původu a způsob pěstování. BIO certifikace vám zaručí, že čaj neobsahuje zbytky chemikálií. A ano, i cena je důležitá. U čaje totiž často platí, že za kvalitu si připlatíte.
Zdroje: sever.rozhlas.cz, novinky.cz, healthline.com, uclahealth.com