Křupání v kloubech: Varovný signál, nebo neškodný jev?
Lidské tělo je samo o sobě tak trochu zázrakem. Proto bychom se o něj měli náležitě starat. Tento fakt se v dnešní době šíří celým zástupem informačních kanálů. Přesto všechno se stále najdou jedinci, kteří své zdraví berou na lehkou váhu. To by nicméně rozhodně neměli.
Pokud je s tělem něco v nepořádku, dává nám o tom většinou již s předstihem vědět. Celé řady varovných signálů si však mnohdy lidé nevšímají, nebo nad nimi mávnou rukou. To však zbytečně může vést k různým komplikacím, kterým byste se jinak mohli díky rychlé reakci vyhnout. Jak je to s křupáním v kloubech? Jedná se o běžný jev, kterého se nemusíte bát, nebo je to naopak?
Častý jev, který ale někdy může značit problém
S křupáním v kloubech se čas od času setká úplně každý. Většinou se nejedná o nic vážného, takže není třeba okamžitě panikařit. To však neznamená, že byste tomuto fenoménu neměli věnovat pozornost. Existují totiž případy, kdy může křupání značit závažný problém. Jeho včasným řešením pak můžete předejít horším scénářům.
Zvuky, které klouby vydávají, mohou kromě křupání připomínat taktéž praskání, lupání nebo pukání. Velmi často se ozývají v kolenech, avšak mohou za nimi stát klouby v celém těle. Někdy jsou neovladatelné a ozývají se čas od času samy od sebe, jindy je někteří jedinci vyvolávají úmyslně. Každý se asi již setkal s někým, kdo si vědomě prokřupává své prsty nebo dokonce záda.
Křupání v kloubech může mít mnoho příčin. Kterých z nich byste se měli obávat?
Prasknutí vzduchových bublinek
Jednou z nejčastějších příčin jsou vzduchové bublinky, které mohou při určitých pohybech prasknout. To se týká například zmíněného prokřupávání prstů, které se stalo rituálem mnohých jedinců. Funguje na tomto principu. Při natahování prstů se zvětšuje prostor mezi klouby, čímž se snižuje tamní tlak. Z toho důvodu se z přítomných plynů (jedná se především o oxid uhličitý a dusík) za určitých okolností vytvoří vzduchové bublinky. Jakmile se následně tlak vrátí zpátky do normálu, tyto bublinky prasknou a vydají známý zvuk.

O prokřupávání prstů koluje na internetu nejeden mýtus. Mezi ty nejčastěji skloňované patří, že si kvůli němu můžete přivodit artritidu nebo jinou nemoc. Vědci ovšem dosud nenalezli dostatečné množství důkazů, které by tato tvrzení potvrzovaly. Doktoři se však výjimečně mohou setkat s případy, kdy tento zlozvyk vedl až k poškození měkkých vláken, které se nachází okolo kloubů. Proto buďte při prokřupávání prstů opatrní, nebo se mu raději zcela vyhněte. Potěšíte tím možná i někoho ze svého okolí. Obecně však platí, že pokud vás křupání nebolí, nemělo by být problematické.
Nemoci
Jakmile je křupání kloubů spojené s bolestí nebo jiným diskomfortem, je na čase zpozornět. Tělo se vám totiž možná snaží naznačit, že je s vašim pohybovým aparátem něco v nepořádku. Mezi nejčastější onemocnění a kloubní problémy patří osteoartritida (projevuje se bolestí kloubu, křupáním nebo lupáním), nestabilní čéška (čéška může vyskočit ze svého přirozeného rozpoložení, čímž způsobí zapraskání v koleni), poraněný meniskus (projevuje se přeskakováním a lupáním v koleni a je doprovázen otoky, bolestí či omezenou pohyblivostí kolene).
Křupání v kloubech však může odhalit i jiné neduhy. Mezi ty patří například onemocnění ledvin, jater nebo žlučníku. Játra a žlučník jsou totiž zodpovědné za stav pojivových tkání a syntézu kolagenu. Právě kolagen je zcela nezbytný pro správné fungování a zdraví vašich kloubů. Podle některých zdrojů se potom praskáním kloubů může projevovat i borelióza.
Mezi příznaky, na které byste si měli dávat obecně pozor, patří:
- Bolest: Pokud vás klouby bolí dlouhodobě, raději navštivte lékaře. To platí i v moment, kdy se u vás objevila náhlá bolest.
- Snížený rozsah pohybu: Jestli jste zničehonic přestali zvládat pohyb, se kterým jste doposud neměli problém, zbystřete.
Pokud zničehonic nezvládáte udělat pohyb, se kterým jste dosud neměli problém, je na čase zpozornět. Na vině mohou být klouby. Zdroj: Shutterstock. - Nestabilní poloha kloubu: Když koleno nedrží na svém místě a kroutí se ze strany na stranu, je jasné, že s ním něco není v pořádku. Na vině mohou být především natržené či uvolněné vazy. Ty si vyžadují okamžitou pozornost.
- Zarudnutí nebo otok: I zarudnutí nebo otok v oblasti kloubů může signalizovat potíže.
Zdroje: rehabilitace.info mluvmeokloubech.cz sportuj.com womanonly.cz