Připravte se na ohromující březnové zatmění Slunce. V tento den bude fascinující úkaz vidět i v Česku
Poslední březnovou sobotu se můžete pokochat fascinujícím nebeským úkazem. Měsíc při něm zakryje asi desetinu Slunce. Strhující podívanou připraví vesmír zejména Kanaďadům, kde měsíční kotouč „ukousne“ až 93 % největší hvězdy Sluneční soustavy. Vidět bude tento úkaz i z Česka, které bude na okraji tohoto částečného zatmění. Naposledy bylo u nás viditelné v říjnu 2022.
Pozorovatelé, podmínky budou víc než skvělé!
I když bude zatmění Slunce jen částečné, tentokrát jej provázejí velmi příznivé pozorovací podmínky. Zatmění Slunce vzniká, když se mezi pozorovatele a Slunce vklíní Měsíc, a sluneční disk tak částečně nebo úplně zakryje. Česko se bude nacházet na okraji zóny úkazu, který bude ideálně pozorovatelný v severovýchodní Americe, prakticky celé Evropě a také v části Asie 29. března.

Vyrazte na severozápad Čech
Pokud chcete mít zážitek co nejintenzivnější, pořiďte si speciální pozorovací brýle a vyrazte si dát oběd ven. Na našem území bude totiž zatmění viditelné přesně okolo poledne ve výšce více než 40° nad obzorem. Při maximální fázi bude Měsíc zakousnutý až do 22 % průměru slunečního disku, což je téměř 10 % jeho celkové plochy. Nejlépe můžete toto zatmění pozorovat na severozápadě Čech. Například v Chebu bude měsíc v maximální fázi zakrývat skoro 23 % průměru slunečního disku.
Maximální fáze se bude lišit o minuty
Naopak v Ostravě to bude jen 14,2 %. Na různých místech republiky se začátek úkazu bude lišit o několik minut. Zatímco například v Karlových Varech můžete tento působivý astronomický jev pozorovat od 11.31, v Pardubicích to bude o 7 minut později. Brňané si pak musejí počkat na začátek asi 45 minut dlouhé podívané až do 12.41 hodin. Překrytí slunečního kotouče bude ale poměrně malé na to, aby způsobilo výraznější pokles intenzity světla.
Pozor na oči
Jakmile hodiny ukáží půl dvanácté středoevropského času, vyhlížejte v pravém horním rohu vstupující siluetu Měsíce. Čím více na východ se podle astronomů budete nacházet, tím později částečné zatmění začne a tím menší zatmění také nastane. Maximum tohoto nebeského úkazu proběhne mezi 12:15 až 12:23 podle polohy pozorovatele. Astronomové doporučují pozorování z míst s dobrým výhledem a varují před použitím nevhodných pomůcek, aby se předešlo poškození zraku. Bez kvalitního slunečního filtru hrozí totiž nejen částečné, ale i jeho trvalé poškození. Oči si chraňte speciálními brýlemi či sklíčky, mnohem nebezpečnější je pak pozorování přes dalekohled.

Bezpečně jen přes hvězdářský dalekohled
V tomto případě je totiž třeba mít speciální dalekohledy pro pozorování Slunce, jakými jsou vybaveny hvězdárny. V době zatmění bude ovšem většina z nich pořádat pozorování úkazu pro veřejnost. V Plzni vznikne díky západočeské pobočce České astronomické společnosti dokonce pozorovací stanoviště. Akce se uskuteční v sobotu 29. března na náměstí T. G. Masaryka v Plzni, kde bude možné od 11.00 hodin sledovat zatmění až do jeho konce po 13.00 hodině. A kdy dojde k dalšímu nejbližšímu úplnému zatmění Slunce? Pokud tento úkaz letos prošvihnete, můžete to napravit 12. srpna 2026 ve Španělsku a na Islandu. V Česku bude zatmění asi 85%. Na konci října 2022, kdy byl tento astronomický jev v Česku pozorován naposledy, zakryl Měsíc v maximální fázi téměř polovinu Slunce.
Zdroje: www.seznamzpravy.cz, www.astro.cz, cnn.iprima.cz, plzensky.denik.cz