Kdo tohle měl za komančů, byl král. Dnes vám za to sběratelé utrhnou ruce a zaplatí miliony
Život za socialismu měl určitá specifika. Králem ulice jste se ovšem mohli stát několika způsoby. Mezi chlapci pubertálního a postpubertálního věku už tehdy např. začaly „frčet“ videohry. Některé vzácné kousky lze přitom dnes prodat za miliony.
Československá socialistická republika zaostávala za Západem a Dálným východem v mnoha ohledech. Do této skupiny nepochybně patřily počítače a herní konzole. Hraní videoher už totiž bylo v 80. letech v těchto částech světa poměrně běžné, zatímco u nás se stále jednalo tak trochu o sci-fi. Přesto zde hráči a videohry existovali. Pokud navíc tehdejší „pařani“ vlastnili nějaký originální titul, což tedy není příliš pravděpodobné, a stále ho mají doma, možná nevědomě „sedí“ na milionech.
Videohry za komančů
Videohry existují desítky let. Nejstarší ostatně vznikaly již v 50. letech 20. století. K jejich masovějšímu rozšíření nicméně došlo až na přelomu 70. a 80. let. To se ovšem bavíme o západním světě a o Dálném východě. V Československu před rokem 1989 bylo něco jako počítače a herní konzole dosti vzácné. Jistě, našli se borci, kteří měli doma Atari, Commodore 64, ZX Spectrum nebo Sharp, nicméně šlo o výjimky. Jinak se dalo na videohry narazit např. při Svazarmu, tedy Svazu pro spolupráci s armádou.

Dostupnost videoher v ČSSR
Pokud už měl někdo doma stroj, na kterém šlo hrát hry, jejich originály se do tehdejší Československé socialistické republiky skutečně běžně nedostávaly. Většina her tak byla pirátskými kopiemi západních titulů, jež se k nám dovážely přes Polsko, Jugoslávii nebo Maďarsko. I tehdy se nicméně projevovaly šikovné české ručičky (a mozečky), neboť už v „osmdesátkách“ byly tvořeny tuzemské tituly. Velmi populární byly např. textové adventury od Františka Fuky.
Hry za a statisíce a miliony
Špatnou zprávou je, že za nejvyšší cenu se prodávají „osmdesátkové“ hry na herní konzole Nintendo, a to především na NES (Nintendo Entertainment System). Proč špatnou? Originální zařízení, které se na Západě a Dálném východě používalo od roku 1983, totiž v tehdejší ČSSR prakticky nikdo neměl. V každém případě se v roce 2021 zapečetěný první výlisek hry Super Mario Bros. prodal za zhruba 1,5 milionu. Ovšem ne korun, ale liber! Šlo tedy o neskutečných cca 45 milionů korun.

I další rekordní hry pochází z NES. Jedná se konkrétně o tituly The Legend of Zelda a Super Mario Bros 2. První se dokonce prodal za zhruba 20 milionů korun. Velmi žádané videohry jsou i z následující konzole nazvané SNES (Super Nintendo Entertainment System). O něco méně je možné utržit za originální hry pro Atari, což už může být pro našince zajímavější. Takový Pac-Man pro Atari 2600 se kupříkladu prodal za zhruba 700 tisíc korun. Žádané jsou ovšem i tituly jako Mario Bros., Masters of the Universe, Space Invaders nebo Pitfall. Nemáte je doma?
Hry „jen“ za desetitisíce
V první polovině 90. let v Československu a poté jen Česku stále „vládly“ pirátské kopie. Oficiální distribuce ještě nebyla tak zavedená a originály navíc stály třetinu až čtvrtinu průměrného platu. Dnes byste tedy jeden titul koupili za cca 12 000 až 15 000 korun. Poměrně zajímavou cenu u sběratelů ovšem mohou mít i mladší videohry. V roce 2021 se například na portálu Aukro.cz vydražila nerozbalená legendární česká hra Vietcong z roku 2003 za částku 40 100 korun. Tuto a další podobné „krabicovky“ přitom může mít dnes doma mnoho hráčů. Měli byste tedy případně prolustrovat svou sbírku.
Současnost a budoucnost
Nejvyšší cenu mají hry originální a nerozbalené. Poměrně velkou hodnotu navíc mohou mít i tituly vydané v kusově omezených edicích. Z toho je ovšem patrné, že současná digitální distribuce, která převažuje, sběratelům příliš nepřeje. Na druhou stranu stále vycházejí sběratelské edice, a to fyzicky. Ty mohou být sice dražší než verze zakoupené na platformách jako Steam, Epic, GOG nebo PlayStation Store, ale existuje šance, že za takových 20 a více let mohou mít násobně vyšší cenu. I videohry lze tedy brát jako jistou formu investice.
Zdroje: thesun.co.uk, iDnes.cz, refresher.cz, cool.prima.cz, iRozhlas.cz