Nebudete věřit, že takový skvost leží jen pár kroků od Václavského náměstí. Turisté ho míjejí a málokdo o něm ví
Jen pár kroků od Václavského náměstí se nachází zelená oáza klidu, o které mnoho návštěvníků metropole ani neví a míjí ji bez povšimnutí. Františkánská zahrada je jedním z nejkrásnějších a nejstarších parků v Praze, a přesto zůstává tajemstvím pro mnoho obyvatel i turistů. Za jejími branami na vás čeká krásná výsadba květin, zeleň i bohatá historie a jedinečná atmosféra staré Prahy.
Historie Františkánské zahrady sahá až do 14. století. Jednalo se o součást karmelitánského kláštera při kostele Panny Marie Sněžné. Tento gotický chrám nechal v roce 1347 založit sám Karel IV. s ambiciózním plánem vybudovat zde největší kostel v Praze. Stavba ale nikdy nebyla dokončena dle původního návrhu. Dnes sice působí impozantně, původně však měl být kostel podstatně větší.
Po husitských válkách si klášter převzali františkáni. Ti přeměnili zahradu na užitkovou a pěstovali zde desítky druhů léčivých bylin, ale i ovoce a zeleniny. Staletí klášterního života vtiskla tomuto místu klid a harmonii, které přetrvávají dodnes. V polovině minulého století pak byla zahrada zpřístupněna veřejnosti a nabídla tak klidné místo k odpočinku v samém srdci Prahy.
Působivá architektura a ukázka sochařského umění
Františkánská zahrada se nese v duchu francouzského baroka – je tedy velmi pečlivě upravená, cesty jsou striktně geometrické a obklopené střiženými živými ploty. Vše vytváří harmonický celek, který je doplněn o rozkvetlé a barevné záhony či vzrostlé stromy, které v horkých letních dnech poskytují návštěvníkům příjemný stín.
Uprostřed zahrady najdeme čtvercový pavilon s freskovou výzdobou. Ten slouží jako místo k odpočinku a celou atmosféru ještě podtrhne blízká barokní fontána se sochami světců. Ty dodávají místu duchovní atmosféru. Do zahrady jsou nově také instalovány sochy od akademických sochařů Stanislava Hanzíka a Josefa Klimeše. První z umělců poskytl sochy s názvy Chlapec s mušlí a Ezop, druhý zde vystavuje fontánu Divoženky a poletuchy.
Přímo vedle Františkánské zahrady se tyčí již zmíněný kostel Panny Marie Sněžné. Ten měl být podle plánu největším chrámem v Praze, Karel IV. jej totiž založil roku 1347 jako symbol slávy Nového Města pražského a jeho monumentálnost měla symbolizovat „velikost” tohoto města. Husitské války však výstavbu přerušily a dokončena byla jen hlavní budova. I tak jde o impozantní dílo dosahující výšky více než 31 metrů. Interiér kostela zdobí barokní oltář, který je nejvyšší v Praze.

Jak se do zahrady dostat a kdy ji navštívit?
Zahradu navštivte ideálně během jara a léta, kdy jsou zdejší záhony krásně rozkvetlé a vše se zde zelená. Otevřeno je však po celý rok. Od dubna do září je zahrada přístupná od 6 do 22 hodin a od října do března pouze do 19 hodin.
Do Františkánské zahrady se pak dostanete hned z několika směrů. Půjdete-li z Václavského náměstí, vydejte se do pasáže Alfa, projděte na druhou stranu a ocitnete se přímo v zahradě. Z Vodičkovy ulice se sem dostanete průchodem pasáží Světozor. Průchody do zahrady najdete i v Jungmannově a Palackého ulici.
Nejbližší stanice metra jsou „Můstek“ (trasa A a B) a „Národní třída“ (trasa B). Tramvajemi 3, 9, 14 a 24 dojedete na zastávku „Vodičkova“, odkud je to do zahrady jen pár minut chůze.

Příroda, relax i kulturní akce
Důvodů proč navštívit Františkánskou zahradu je spousta. Přestože se nachází uprostřed rušné metropole plné turistů, zahrada nabízí klid a pohodu daleko od davů. Pokud se tedy při procházkách Prahou potřebujete zrelaxovat, jde o ideální místo.
Odpočinout si můžete na některé z vkusných laviček ve stínu stromů nebo třeba za uklidňujících zvuků kašny. Zahrada má také své historické kouzlo, v létě hýří barvami a nabízí i umělecké vyžití. S tím jsou spojeny i občasné drobné koncerty, výstavy nebo další akce pod širým nebem.
Zdroje: Kudyznudy.cz, Prague.eu, Medium.seznam.cz, Praguecityline.cz