Je to nejkrásnější vesnice v republice. Turisté se do ní hrnou, Češi o ní ale neví
Mnozí z nás hledají přírodní či architektonické krásy daleko za prahem našich domovů. I to má své výhody, neboť cestování za naše hranice je spojené například s poznáváním cizích kultur, což může být často obohacujícím zážitkem. Zároveň bychom však určitě neměli zapomínat na celou řadu krás, které se často nacházejí mnohem blíže, než bychom čekali.
Pokud bychom se měli zaměřit na nejhezčí skvosty, které se schovávají uvnitř hranic naší republiky, nejčastěji by v tomto ohledu byla pravděpodobně skloňována místa jako Praha, Český Krumlov, Krkonoše, Karlovy Vary, Šumava, Jeseníky, Národní park České Švýcarsko, Adršpašské skály nebo třeba Mikulov. Tento list by mohl pokračovat, avšak my se dneska společně podíváme na jeden z nejkrásnějších českých úkazů, jenž je bohužel českými turisty nezřídka opomíjený.
Nenápadná vesnička
Opomíjený skvost, o němž je řeč, se nachází v Jihočeském kraji v okrese České Budějovice. Že jsme na tomto místě, zjistíte v moment, kdy nás přivítá cedule s nápisem Holašovice a spolu s ní řada malebných statků, které jsou vystavené ve stylu selského baroka. Tento styl je charakteristický pro jihočeský venkov a je typický svým dvorem, jenž je uzamčený klenutou branou, dvouštítovým průčelím, bílým nátěrem a červenou střechou, jež je korunou celého stavení. Nebude ani k podivu, kdybychom si připadali, že nás kouzelná atmosféra přenesla do Ladových pohádek, protože Holašovice opravdu vypadají, jako by z nich vypadly. Od krajského města se Holašovice nacházejí pouhých šestnáct kilometrů, a tak je možné stihnout návštěvu obou těchto nádherných míst za pouhý den.

Seznam UNESCO
Holašovice se mohou pyšnit dokonce tím, že jsou zapsané na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Zápisem na seznam UNESCO se v České republice může pyšnit pouze 17 památek, což dokazuje unikátnost této sympatické vesnice. Vždyť je řazena do takové společnosti, jakou je například Praha, Český Krumlov, Kutná Hora nebo Lednicko-valtický areál. A proč jsou Holašovice na seznam UNESCO zapsány?
Za druhé světové války se totiž staly součástí říšského území, čímž došlo k nedobrovolnému odsunu české menšiny do vnitrozemí. Po válce, konkrétně v roce 1946, pak pro změnu začal odsun obyvatel německé národnosti a na vyprázdněná stavení přišlo zpět české obyvatelstvo. V poválečných letech se z těchto důvodů v obci moc nestavělo, nýbrž jen udržovalo nebo opravovalo, a tak zůstala vesnice zachovalá, ale v takovém stavu, v jakém byla utvářena v druhé polovině devatenáctého století. Z toho důvodu mohl nejdříve stát, a následně v roce 1998 i samotné UNESCO, označit tento vesnický architektonický komplex za unikátní.
Na co se podívat?
Holašovice nejsou nikterak veliké, a tak je projděte úplně celé, čímž si zajistíte, že opravdu o nic nepřijdete. Za zmínku stojí například historická kovárna, kaple a kapličky, návesní rybníčky anebo hasičská zbrojnice, ale kouzlo skví především v celku jako takovém.

Holašovický Stonehenge
V neposlední řadě poukažme na místní Stonehenge, jenž byl vystaven koncem roku 2008. Ten se nenachází přímo uprostřed vesnice, a tak se k němu budete muset přemístit pěšky nebo autem. Určitě si jej ovšem nenechejte ujít, neboť se jedná o největší novodobou repliku megalitických staveb v Čechách. Holašovický Stonehenge je tvořen 25 velkými kameny včetně toho středového, jímž se říká menhiry. V pozadí najdete ještě druhý obrovský menhir, ale ten stojí zcela zvlášť. Rozměry této magické stavby nejsou náhodné, neboť mají základ v psychotronice. Díky tomu je zde údajně možné provádět zasvěcovací rituály.
Holašovice zkrátka bezpochyby stojí za návštěvu, a proto byste je měli zařadit na seznam cílů svých budoucích cest.
Zdroje: holasovice.eu kudyznudy.cz unesco-czech.cz novinky.cz