Jágr konečně prozradil svůj recept na sportovní dlouhověkost
Jaromíra Jágra letos čeká poslední sezona v kariéře. Je to poprvé, co veřejně oznámil, že už opravdu pověsí brusle na hřebík. V létě na sobě neskutečně makal, angažoval kondičního trenéra a zhubl deset kilo. Několik tréninků absolvoval s našimi dvěma nejlepšími hráči současnosti, s Davidem Pastrňákem a Romanem Červenkou. Při jednom ze srpnových tréninků si sice lehce natrhl stehenní sval a musel si dát pár týdnů pauzu, přesto stihl naskočit do prvního zápasu sezony. A ve druhém utkání dal dokonce gól proti Spartě a pomohl jí tak skolit 4:2. Nastupuje zpravidla ve třetí lajně a průměrně odehraje kolem 13 minut. To by mu mohl závidět kdejaký čtyřicátník a Jágrovi přitom bude v únoru 53 let!
A jaký je tedy jeho recept na dlouhověkost? Být pozitivní, snažit se brát každou těžkou situaci s nadhledem a hlavně se co nejvíce smát. Tenhle přístup k životu a tím pádem i ke sportovní kariéře si Jágr převzal od největších hokejových velkánů. „Když měl blbý den Mario (Lemieux), pořád dokázal najít způsob, jak dávat góly. A nemusely být hezké, stačila nějaká dorážka. Gretzky to samé. V životě to funguje stejně. Když se věci nevyvíjejí tím správným směrem, musíš hledat způsob a usmívat se. Protože smíchem získáváš pozitivní energii,“ říká svůj recept hráč, který v NHL sehrál a nasbíral 1921 bodů.
Poslední extraligový ročník odehrál olympijský šampion, dvojnásobný mistr světa a dvojnásobný vítěz Stanleyova poháru v kladenském dresu v sezoně 2021/22. Pak už následující sezony byly kvůli zraněné hodně rozkouskované. Často se i stávalo, že Jágr začal pořádně trénovat až v září a říjnu, a tak vstupoval do sezony až v předvánočním čase.
Samozřejmě jenom se od rána do večera smát, to by nestačilo sebetalentovanějšímu sportovci. Kromě tvrdého tréninku a dokonalé regeneraci je důležité se zaměřit i na správnou stravu. Jágr začal jíst více ryb a též bezlepkových potravin. Ze svého jídelníčku musel definitivně vyškrtnout oblíbené tatranky, maminčinu bábovku i colu. Možná se to neví, ale Jágr nikdy v životě nepil alkohol, což je pro každého druhého hokejistu, ale i fotbalistu, asi naprosto nepředstavitelné.
Když slavná 68 oznamovala ve čtyřiceti letech, že v padesáti ještě bude hrát, většina se tomu upřímně zasmála. Ale ono se tak opravdu stalo. A nebýt starostí s hledáním sponzorů pro Kladno, mohl se rodák z Hnidous u Kladna více věnovat tréninku a odehrál by toho v extralize více. Avšak absence tréninků zákonitě přinášela i častá zranění.
Ještě v 45 letech získával v NHL ve floridském dresu velmi slušná čísla. Jen čtyři body mu v sezoně 2016/17 scházely k solidní padesátibodové hranici. Po čtyřicítce už samozřejmě nepatřil k lídrům kanadské bodování, ale pořád si udržoval kvalitní výkonnost a navíc se stal jakýmsi mentorem mladých hráčů. Takto např. na Floridě „vychoval“ Aleksandera Barkova a Jonathana Huberdaeua.
Teď je ale pro Jágra hlavním cílem vyhnout se s „Poldovkou“ baráži a nejlépe se po 12 (!) letech dostat do vysněného play-off. To by se to pak nejlepšímu českému hokejistovi v historii s radostí věšely brusle na hřebík. Anebo by si to třeba ještě ještě rozmyslel, když by viděl, cítil, že mu to ještě jde a dokáže na ledě prohánět protihráče o třicet let mladší.
Stejně pravděpodobný však může být i jeho odchod z Kladna, dokonce přímo z Česka. Prý se nabízí manažerská práce v Pittsburgu, kde se před 35 lety rozjela naplno jeho hvězdná kariéra. Tento klub z Pensylvanie je po kladenském klubu Jágrova srdcovka, i když bylo období, kdy fanoušci „Tučňáků“ pálili jeho dresy, protože přestoupil k jejich úhlavním nepřítelům do Philadelphie. K definitivnmu udobření došlo letos v únoru, kdyby byl dres s číslem 68 slavnostně vyvěšen v pittsburgské aréně za dohledu dojatého Jágra.
[seznam-ads id="31896"] [seznam-ads id="31898"] [seznam-ads id="36416"] [seznam-ads id="32011"]