I bílí muži umí sprintovat. Ondřej Macík se dostal mezi nejlepší čtyři Evropany na dvoustovce

Přidat na Seznam.cz

Zdá se už jsou pryč doby, kdy všechny běžecké disciplíny ovládali sportovci černé pleti, nebo-li Američané si na dlouhou dobu“uzmuli“ sprinterské tratě a Afričané dominují na delších vzdálenostech. Ale v posledních letech ukazují především Seveřané, že jsou schopni nejen porážet obyvatele Severní a Střední Ameriky a Afriky, ale dokonce drží světové rekordy. Řeč je o Norech Jakobu Ingebrigtsenovi (1500 a 5000 m) a Karstenu Warholmovi (400m př.).

Co se však týká stovky a dvoustovky, zde přece jenom pořád vrozené dispozice sportovců tmavé pleti dominují. A proto vždy některý evropský či asijský stát potěší, když se jeho závodník dostane alespoň do semifinále, jako se to podařilo na probíhajícím světovém šampionátu v Budapešti našemu Ondřeji Macíkovi. V rozběhu mu vylosovali dráhu devět, v „osmičce“ běžel obhájce titulu Noah Lyles z USA. Američan brzy Macíka předehnal, ten se ho ale chytil a vyvezl se s ním ke skvělému času a do semifinále. „Já jsem moc spokojený. Bylo super počasí pro sprinty, měl jsem super soupeře a byli i super diváci na stadionu. Běželo se mi skvěle,“ radoval se český sprinter, jehož čas 20,40 byl jen o setinu horší než jeho osobní rekord z mistrovství republiky v Táboře.

Macíkův úspěch je o to cennější, že se mezi nejlepších 24 závodníků dostali jen čtyři Evropané – Brit, Švýcar, Nizozemec a Čech. A Macík z nich je jediný bílé pleti. S velkou pravděpodobností bude semifinále Macíkovou konečnou, ale dnes se mohl stát inspirací pro jiné sprintery bílé pleti, že se nemusí bát věnovat se i běžeckým sprintům. Jako se zase naopak cyklista Biniam Gyrmay stal vzorem pro jiné závodníky černé pleti, že i oni se mohou radovat např. z etapového vítězství na Tour de France. Zkrátka, zavedené pořádky se boří a je to jenom dobře.

Zdroj: redakce, Instagram, worldathletics.org